شهرخبر

به حاشیه رانده شدن موسسات اسلامی در دوره محمد بن سلمان

به حاشیه رانده شدن موسسات اسلامی در دوره محمد بن سلمان

از زمان آغاز ولیعهدی محمد بن سلمان بسیاری از موسسات و انجمن‌های اسلامی در عربستان سعودی به دلیل سیاست‌های متزلزل وی به حاشیه رانده شدند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم،  با آغاز ولیعهدی « محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی بسیاری از موسسات و نهادهای اسلامی در عربستان سعودی  به حاشیه رانده شد.

به گزارش سعودی لیکس،محمد بن سلمان  مؤسسه «انجمن جهانی جوانان اسلامی» را  از یک مؤسسه اسلامی با نفوذ به یک مؤسسه به حاشیه رانده شده و سیاسی تبدیل کرد  که دستور کارهای رژیم آل سعود و رویکردهای سیاسی آن را اجرا می‌کند.

از نظر تاریخی عربستان سعودی  برای چندین دهه  به دلیل وجود حرمین شریفین  پناهگاه قلوب مسلمانان و میزبان صدها مؤسسه اسلامی بوده است و  بسیاری از موسسات جهانی در راستای خدمت به اسلام و الگوی همبستگی اسلامی فعالیت داشتند.

اما با روی کار آمدن  محمد بن سلمان ، نهادها و انجمن های اسلامی شاهد حملات بی‌رحمانه او علیه اسلام بوده‌اند. بدین ترتیب برخی از این مؤسسات بسته شدند و برخی دیگر مسیر خود را تغییر داده و در خدمت محمد بن سلمان درآمدند.

«انجمن جهانی جوانان اسلامی» یکی از بزرگترین مؤسسات جهانی مستقل اسلامی است که «ملک فیصل» در سال 1972 برای همبستگی اسلامی میان جوانان مسلمان و ارائه خدمات به آن‌ها درسرتاسر جهان و هماهنگ کردن  تلاش‌های نهادهای جوانان و تشکل‌های دانشجوی و تقویت وحدت و ارتباط میان ملت‌ها تأسیس کرد.

این انجمن  از بدو تأسیس تلاش کرد تا به اهداف خود دست یابد و  بورسیه‌های تحصیلی و برنامه‌های امداد و پزشکی و آموزش به جوانان ارائه کرد. همچنین تعداد زیادی همایش و کنفرانس درباره مسائل امت اسلامی و متحد کردن تلاش‌ها برای حل این مسائل ارائه کرد تا نام خود را  به  عنوان یکی از بزرگترین نهادهای اسلامی در جهان ثبت کند.

اگرچه منشا این انجمن در عربستان بود ؛ اما شخصیت‌های ارشد اسلامی از سرتاسر جهان در تأسیس آن شرکت کردند. همچنین ده‌ها دفتر مرکزی در چندین کشور افتتاح شد.

بعد از روی کار آمدن «ملک سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان در سال 2015  و پسرش «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی بیش از 20 شعبه و 5 جمعیت و هیئت‌های اسلامی جهانی از جمله انجمن جوانان اسلامی به بهانه عدم دریافت مجوز و عدم پایبندی به برخی مواد توافق‌نامه امضا شده با وزارت خارجه بسته شد.

ملک سلمان و پسرش نه تنها  این کار را کردند، بلکه در اوایل سال 2016 دستور تعطیلی تمامی شعب انجمن جهانی جوانان اسلامی و انجمن جهان اسلامی به جز مقرهایشان در جده و ریاض را صادر کردند.

مقامات سعودی اعلام کردند که دلیل تعلیق  انجمن‌ها ، نداشتن مجوز بوده است. ماه‌ها و سال‌ها گذشت؛ اما دولت عربستان موضوع مجوزها را حل  و فصل  نکرد و این به منزله گواهی نابودی  برای انجمن و فعالیت‌ها و برنامه‌هایش بود و جهان اسلامی تلاش‌های عظیم این انجمن را که برای 5 دهه ادامه داشت، از دست داد.

انجمن جهانی جوانان اسلامی  تنها قربانی سیاست‌های  محمد بن سلمان نبود؛ بلکه مؤسسات بزرگ دیگر از جمله سازمان امداد اسلامی، سازمان بین المللی حفظ قرآن کریم، کمیسیون بین المللی اعجاز علمی در قرآن و سنت، کمیسیون بین المللی مقدمه اسلام و دیگران نیز به سرنوشت مشابهی دچار شده‌اند.

محمد بن سلمان از زمان روی کار آمدن با اسلام از طریق بازداشت علما و بستن جمعیت‌های اسلامی  مقابله کرده است. آنچه برای انجمن جهانی جوانان اسلامی رخ داد ، نمونه ساده‌ای از ظلم شدید و به حاشیه راندن یکی از بزرگترین مؤسسات اسلامی است.

اقدامات بن‌سلمان تا امروز که شامل کاهش حوزه عمل پلیس مذهبی، محدود کردن نقش روحانیون در دولت، دستگیری مفسدان اقتصادی، برگزاری کنسرت‌های موسیقی مختلط و ارائه آزادی‌های اجتماعی به زنان و حق انتخاب پوشش می‌شود، گویای یک انقلاب در عربستان سعودی است. اما با توجه به مخالفت‌های زیادی که از سوی روحانیون و قشر سنتی- مذهبی این کشور بروز یافته نمی‌توان گفت انقلاب مذکور دورنمای روشنی دارد.

بن‌سلمان برای جلوگیری از بروز موانع و مخالفت‌ها، سال گذشته شماری از تاجران را دستگیر و زندانی کرد. زندانی کردن تاجران و برخی مقامات دولتی و افراد خاندان سلطنتی به جرم فساد اقتصادی در واقع پیامی برای دیگر مخالفان سیاست‌های جدید ریاض بود.

ولیعهد جوان عربستان سعودی، برنامه‌ها و اهدافی ضداسلامی را در عربستان سعودی دنبال می‌کند و به طرح‌های جنجالی بسیاری علیه اماکن اسلامی در عربستان ادامه می‌دهد. همانطور که اخیرا یک فعال رسانه‌ای سعودی از طرح ولیعهد عربستان سعودی برای تغییر آداب و رسوم اسلامی و تاریخی مرتبط با کوه «احد» خبر داد.

محمد بن سلمان از زمان روی کار آمدنش برای ایجاد تغییرات ریشه‌ای و اسلام زدایی از عربستان و کشاندن این کشور به سمت فساد تلاش زیادی کرده و در این سال‌ها فروش مشروبات الکلی، برگزاری جشن‌های مختلط، دعوت از خوانندگان آمریکایی و از سوی دیگر بازداشت صدها عالم دینی و خطبای مساجد مصادیق بارز این موضوع است.

انتهای پیام/