شهرخبر

واحد گازی نیروگاه کلاس F دوکوهه به بهره‌برداری رسید/ افزایش ۳۰۷ مگاواتی ظرفیت نیروگاه‌های کشور

واحد گازی نیروگاه کلاس F دوکوهه به بهره‌برداری رسید/ افزایش ۳۰۷ مگاواتی ظرفیت نیروگاه‌های کشور

معاون توسعه طرح‌های شرکت برق حرارتی گفت: واحد گازی نیروگاه کلاس F دوکوهه اندیمشک به ظرفیت ۳۰۷ مگاوات به شبکه سراسری برق کشور متصل شد.

به گزارش خبرگزاری برنا، محمد رمضانی معاون توسعه طرح‌های شرکت برق حرارتی، با اشاره به اینکه نیروگاه دوکوهه با حجم سرمایه‌گذاری بالغ بر ۲۵۰ میلیون یورو در حال ساخت است، افزود: در راستای توسعه تولید نیروی برق و تقویت شبکه ۲۳۰ کیلوولت در منطقه شمال خوزستان، شرکت برق حرارتی احداث نیروگاه راندمان بالای دوکوهه را با برخورداری از یک واحد گازی ۳۰۷ مگاواتی و یک واحد بخار ۱۴۴ مگاواتی جمعا به ظرفیت نامی ۴۵۱ مگاوات در دستور کار قرار داده است.
وی تاکید کرد: تامین بخشی از تقاضای شبکه سراسری برق کشور، بهبود پایداری شبکه برق در منطقه شمال خوزستان، افزایش متوسط راندمان نیروگاه‌های حرارتی، صرفه‌جویی سوخت به ازای هر کیلووات ساعت انرژی تولیدی، انتقال دانش فنی و ساخت داخل کردن تجهیزات نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی راندمان بالا، اشتغال‌زایی، عمر مفید طولانی نیروگاه، کاهش آلایندگی و مصرف آب از جمله اهداف و ویژگی‌های این پروژه است.
معاون توسعه طرح‌های شرکت برق حرارتی با تاکید بر اینکه توربین این نیروگاه برای اولین بار در کشور توسط متخصصان داخلی مونتاژ شده است، اضافه کرد: در طول اجرای این طرح علاوه بر استفاده از نیروهای بومی، از پیمانکاران منطقه نیز در فعالیت‌های اجرایی استفاده شده است.
وی خاطرنشان کرد: پست این نیروگاه از نوع GIS بوده که علاوه بر کم حجم بودن نسبت به سایر پست ها، مقاومت بالاتری نسبت به رطوبت و گرد و خاک داشته و نصب و اجرای آن سریعتر و ایمنی آن بیشتر است.
رمضانی در پایان گفت: در دوران ساخت این پروژه ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم و یک هزار و ۵۰۰ نفر نیز به صورت غیرمستقیم مشغول به فعالیت هستند.
نیروگاه دوکوهه در کیلومتر ۱۷ جاده سد کرخه در اندیمشک واقع شده است.
​انتهای پیام/