شهرخبر

گوشت آزمایشگاهی به سفره شام آمریکایی‌ها نزدیک‌تر می شود

گوشت آزمایشگاهی به سفره شام آمریکایی‌ها نزدیک‌تر می شود

گوشت‌های آزمایشگاهی که زمانی جزو داستان‌های علمی تخیلی بود، می‌تواند در اوایل امسال در برخی از رستوران‌های ایالات متحده به واقعیت تبدیل شود.

به گزارش بهداشت نیوز، پس از اینکه یک شرکت موفق به کسب مجوز از یک تنظیم‌کننده کلیدی غذا و دارو در ایالات متحده شد، مدیران شرکت‌های «گوشت کشت‌شده» خوش‌بین هستند که گوشتی که در خمره‌های فولادی بزرگ رشد می‌کند می‌تواند ظرف چند ماه این ماده غذایی را وارد سفره‌های مردم آمریکا کنند. برای نشان دادن اعتماد به نفس، برخی از این شرکت‌ها سرآشپزهای سطح بالایی مانند «فرانسیس مالمان» آرژانتینی و «خوزه آندرس» اسپانیایی را به کار گرفته‌اند تا در نهایت گوشت ها را در غذاخوری های سطح بالای خود به نمایش بگذارند.

اما برای رسیدن به مقصد نهایی خود – قفسه های سوپرمارکت ها – گوشت کشت شده با موانع بزرگی روبرو است. شرکت ها باید بودجه بیشتری جذب کنند تا تولید را افزایش دهند، که به آنها امکان می دهد استیک گوشت گاو و سینه مرغ خود را با قیمت مقرون به صرفه تری عرضه کنند. در طول مسیر، آنها باید بر بی میلی در میان برخی از مصرف کنندگان حتی برای امتحان گوشت آزمایشگاهی غلبه کنند.

گوشت کشت شده از نمونه کوچکی از سلول‌های جمع‌آوری‌شده از دام به دست می‌آید که سپس با مواد مغذی تغذیه می‌شود، در ظروف فولادی عظیمی به نام «بیوراکتور» رشد می‌کند و به چیزی تبدیل می‌شود که به نظر می‌رسد طعمی شبیه یک برش گوشت واقعی دارد.

تنها سنگاپور این محصول را برای خرده فروشی تایید کرده است. اما ایالات متحده آماده پیروی از این کشور آسیایی است. سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) در ماه نوامبر اعلام کرد: فعلاً فقط یک محصول گوشتی کشت شده – سینه مرغی که توسط شرکت آپساید فود مستقر در کالیفرنیا تولید شده – برای مصرف انسان بی خطر است. این شرکت امیدوار است محصول خود را تا سال 2023 به رستوران ها و تا سال 2028 به فروشگاه های مواد غذایی بیاورد.

منبع: شفقنا