شهرخبر

فرهنگ مقاومت با اهتمام شخص مقام معظم رهبری به یک گفتمان سازنده تبدیل شده است

وی با اشاره به اینکه بالاتر از قدرت قلم حمید حسام، اخلاص این هنرمند انقلابی است که می‌درخشد، تصریح کرد: در آثار فاخر استاد حمید حسام ، شخصیت های بزرگی از جنگ در مقابل چشمان مشتاق مردم عاشق ایثار و شهادت رونمایی و روایتگری شده است.

 افرادی که با ابتکار و قدرت قلم و بالاتر از قدرت قلم، اخلاص حمید حسام زندگی شان روایت شده است، شخصیت هایی هستند که تمام عمر به ظاهر کوتاهشان با عشق و علاقه به آرمان های امام و انقلاب طی شده است.

اسماعیلی گفت: داستان زندگی شهدای گرانقدری چون چیت سازیان، خوش لفظ و سلگی که با قلمی هنرمندانه خلق و روایت شده هر کدام با داشتن زیبایی خاصی، ظرفیت عظیمی برای تولید آثار نمایشی فاخر به شمار می‌رود.

وزیر فرهنگ تجلیل از حسام را نماد پاسداشت شهدای عالی مقام جنگ تحمیلی برشمرد و گفت:نقش حمید حسام عزیز در حوزه نشر و کتاب همان نقش شهید آوینی در حوزه تصویر و مستند است و پرچم بزرگانی مثل آوینی را، عزیزانی مثل حسام سرافراز و برافراشته نگه داشته است. 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه به عنایت ویژه مقام معظم رهبری به آثار ارزشمند و فاخر حوزه دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: رهبری خودشان سالهاست پای کار حفظ و ترویج آثار ارزشمند این حوزه ایستاده اند و باید گفت، ایشان بنیانگذار نوعی جریان سازی هستند که امروزه در حوزه ادبیات دفاع مقدس و مقاومت شاهد هستیم و تا امروز هم این مسیر را دنبال کرده اند.

اسماعیلی در ادامه به نقش پررنگ بانوان ایثارگر و همسران شهدا در اعتلای آثار حوزه دفاع مقدس و مقاومت اشاره کرد و گفت: امروزه بانوان ایثارگری که سالها همراه شهدای گرانقدر بودند، به روایتگران جهاد شهدا بدل شده اند به عنوان نمونه اثر خداحافظ سالار استاد حسام که از زبان همسر گرامی شهید حاج حسین همدانی، این شهید بزرگوار روایت شده است و اگر کسی می خواهد با عمق مظلومیت جبهه مقاومت در اتفاقات یک دهه اخیر در قضیه شام آشنا شود می بایست کتاب خداحافظ سالار را مطالعه کند، بر همین اساس باید گفت، حاج حسین همدانی «حسینی» جهاد کرد و همسرشان و حمید حسام با روایتگری خود اقدامی زینبی انجام دادند تا پیام بزرگ ایثار و شهادت را برای جاماندگان از کاروان ایثار و شهادت روایت شود.

وی با اشاره به اینکه اقدام بزرگ در گفتمان سازی با روایتگری محقق خواهد شد، گفت:  نشر و ترویج آثار فاخر و ارزشمند حوزه مقاومت و دفاع مقدس از چنان اهمیتی نزد رهبر عزیز انقلاب اسلامی برخوردار است که ایشان این آثار را با دقت و کلمه به کلمه مطالعه می کنند و از آثار فاخر این حوزه تجلیل می کنند، همه این موارد نشان دهنده عظمت و اهمیت فعالیت در این حوزه است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعلام اینکه روایتگری از مهمترین مواردی است که باید در مسیر جهاد تبیین مورد نظر مقام معظم رهبری مورد اهتمام قرار گیرد، گفت: در همین راستا روایت پیشرفت و دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی در کنار روایت روزهای سختی که دشمن در دهه ۶۰ با پشتیبانی کامل قدرتهای جهانی امنیت عمومی ما را سلب کرده بود باید مورد توجه اهالی فرهنگ، هنر و رسانه قرار گیرد .

امروزه جمهوری اسلامی به عنوان قدرت برتر منطقه دست بالا را در همه تحولات منطقه در اختیار دارد که تمامی دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی به برکت خون شهدای عالیقدر به دست آمده است.

 شهید قاسم سلیمانی ها و شهید همدانی ها، سنگرهای مقاومت را حفظ کردند تا شاهد سربلندی فرزندان ایران اسلامی باشیم از سوی دیگر در جهاد تبیین نیازمند روایت این موفقیت ها و دستاوردها هستیم تا دشمن نتواند با تروریسم رسانه ای بذر ناامیدی را بر دل نسل جوان بنشاند.

وزیر فرهنگ با اشاره به اینکه امروزه شاهد  جنگی شناختی و ترکیبی از سوی ملت ایران هستیم، گفت: دشمن نهایت تلاش خود را می کند تا فرزندان ایران عزیز را از آینده طلایی این کشور و تلاش کارگزارانی که شب و روز برای اعتلای کشور زحمت می کشند، ناامید کنند.

 باید با تکثیر و حمایت از  امثال حمید حسام، مقاومت، پیشرفت و دستاوردهای نظام اسلامی روایت شود همچنین نهضت اسلامی امام خمینی (ره) وارد دهه هفتم خود می شود، نهضتی که از مهر 1341 در ایام فاطمیه آغاز شده است به همین خاطر انقلاب اسلامی فاطمی الحدوث است و این نهضت با عشق به حسین بن علی و شهدای کربلا ماندگار شده است که به همین علت حسینی البقاء است و انشالله به به دوره طلایی ظهور و جامعه مهدوی منتهی خواهد شد.

استان همدان به ستارگانی چون استاد حسام افتخار می کند

علیرضا قاسمی فرزاد استاندار همدان نیر در آئین نکوداشت چهره ماندگار انقلاب استاد حسام با بیان اینکه امروز در این مکان جمع شده ایم تا تقدیر و تکریم از فردی را در پیش بگیریم که برای ما در این دوران درخشان از ارزش‌های قرآن، اسلام فرهنگ و انقلاب اسلامی دفاع کرده و اسوه است، اظهار کرد: استان همدان به خودش افتخار می‌کند که ستارگان و انسان‌های بزرگی را همچون سردار حسام پرورش داده است.

استاندار همدان با بیان اینکه از این بزرگواران، امروز از سردار حسام برای ایثارگری‌هایی ها، فداکاری‌ها و از خود گذشتگی‌هایی که در دوران دفاع مقدس انجام داده است، تجلیل می‌شود، ادامه داد: مقام معظم رهبری ۳ کتاب این استاد عزیز را تقریظ کرده‌اند، کتاب‌های همچون آب هرگز نمی‌میرد، مهاجر سرزمین آفتاب و کتاب وقتی مهتاب گم شد؛ که با خواندن این کتاب‌ها به شخصیت سردار حسام احساس لطف و محبت کردند و ما نیز باید قدردان این عزیزان باشیم.

قاسمی فرزاد خاطرنشان کرد: امروز این افتخار را داریم در حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از سردار حسام تقدیر به عمل آوریم و قدردان زحمات این بزرگوار باشیم.

انتهای پیام/