شهرخبر

فوری/ انفجارهای قوی در نیروگاه هسته ای اوکراین

کدخبر: ۵۵۱۴۳۵
برخی از انفجارها ظاهراً در فاصله‌ای دورتر از نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا رخ می‌دهند، در حالی که برخی دیگر به نظر می‌رسد بسیار نزدیک‌تر به خود تأسیسات هستند.
فوری/ انفجارهای قوی در نیروگاه هسته ای اوکراین

به گزارش اقتصادنیوز، کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از انفجارهای قوی در منطقه نیروگاه هسته ای زاپروژیا در اوکراین خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای اعلام کرد کارشناسان این سازمان بار دیگر انفجارهای قوی در منطقه نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا را تائید کرده اند.

این آژانس گفت: «انفجارهای قوی در خارج از تأسیسات نیروگاه رخ داده است که نشان دهنده فعالیت‌های نظامی در مجاورت سایت واقع در خط مقدم درگیری‌های جنگ اوکراین و روسیه است.»

در روزها و هفته‌های اخیر، کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی چنین حوادثی را به دفتر مرکزی آژانس در وین گزارش داده بودند.

در این ارتباط گزارش شده است که برخی از انفجارها ظاهراً در فاصله‌ای دورتر از نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا رخ می‌دهند، در حالی که برخی دیگر به نظر می‌رسد بسیار نزدیک‌تر به خود تأسیسات هستند. آژانس همچنین افزوده است که روز گذشته نیز هشت انفجار قوی حدود ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی شنیده شد که باعث لرزش شیشه‌های دفتر نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا شد.

زاپروژیا بزرگ‌ترین نیروگاه اتمی اروپا است. روسیه در اواخر فوریه و اندکی پس از آغاز عملیات نظامی این کشور در اوکراین در ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰)، کنترل این نیروگاه را به دست گرفت. در حال حاضر، ۶ واحد انرژی این نیروگاه در حالت «خاموشی سرد» قرار گرفته زیرا نیروهای اوکراینی دائماً تأسیسات را بمباران می‌کنند.

پیش از این نیز، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد از طرفین جنگ در اوکراین درخواست کرده بود تا در خصوص ایجاد یک «منطقه امن» در اطراف نیروگاه هسته‌ای «زاپوریژیا» توافق کنند. دبیرکل سازمان ملل در این باره با صدور بیانیه‌ای گفته بود: «این تأسیسات نباید به عنوان بخشی از عملیات نظامی مورد استفاده قرار گیرد. بلکه، باید یک توافق فوری در سطح فنی بر سر یک محیط غیرنظامی شده جهت تأمین امنیت منطقه به دست آید. صحبتی درباره استقرار نیروهای حافظ صلح در نیروگاه اتمی زاپوریژیا مطرح نیست. از ارتش روسیه و اوکراین می خوهد تا هر چه سریع‌تر تمام تنش‌ها نزدیی نیروگاه هسته‌ای مذکور را متوقف کرده و تجهیزات و پرسنل نظامی شأن را از آنجا عقب ببرند.»