شهرخبر
درد قفسه سینه حتما نشانه بیماری قلبی است؟

صدآنلاین | در اکثر موارد درد قفسه سینه را به بیماری های قلبی و یا معده نسبت می دهیم ، این دومورد جزئی از بیماری هایی هستند جدی که با ایجاد درد در سینه خود را نشان می دهند. برای درمان چه باید کرد؟

به گزارش صدآنلاین خوب می دانیم که با ایجاد درد قفسه سینه در شرایط مختلف باید به پزشک مراجعه کنیم تا علت ریشه یابی شود چرا که  دردهای کوچک و بزرگی که هرچند وقت یکبار در این بخش از بدن ایجاد می شوند هشداری هستند جدی برای مراقبت بیشتر .

درد قفسه سینه ممکن است ناشی از هر چیزی باشد، از التهاب، آسیب های دنده، سرفه های شدید، استرس یا اضطراببیش از حد گرفته تا حتی سوزش سر دل. به علاوه، بسیاری از افراد از درد قفسه سینه در هنگام دویدن رنج می برند. اگرسرگیجه پس از ورزش یا درد قفسه سینه در هنگام دویدن به یک امر عادی در طول تمرینات شما تبدیل شده، پس باید خیلی زود برای تعیین علت خاص درد یا سرگیجه، به پزشک مراجعه کنید.

هر نوع درد قفسه سینه باید توسط یک پزشک، بررسی شود به خصوص اگر شما یک مرد میانسال باشید زیرا این شایع ترین بازه ی زمانی است که بیماری قلبی برای اولین بار ظاهر می شود. شایع ترین بیماری قلبی، بیماری عروق کرونر است و هنگامی رخ می دهد که عروق کرونرباریک می شوند و جریان خون به قلب را کند می سازند.

بیماری هایی که موجب درد قفسه سینه می شوند

1.گرفتگی عضلات دنده یا عضلات بین دنده ای

این عضلات، در بین دنده ها قرار دارند و هنگامیکه برای دویدن در هوای سرد به درستی گرم نشوند، ممکن است به طور ناگهانی سفت شده و دچار گرفتگی شوند. هنگامیکه این مسئله اتفاق می افتد، ممکن است در هنگام دویدن یک درد قفسه سینه شدید و تیرکشنده احساس کنید که توسط افراد بسیاری به اشتباه، به عنوان یک حمله قلبی در نظر گرفته می شود.

2- آنژین پایدار

آنژین پایدار به هر نوع درد در قفسه سینه اشاره دارد که می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. در اغلب موارد، این درد زمانی پیش میاید که عضله قلب، جریان خون کافی دریافت نمی کند به خصوص اگر لازم باشد که سخت تر کار کند.

شایع ترین علائم آنژین پایدار به شرح زیر می باشند:

1. درد قفسه سینه که حسی شبیه تنگی، فشار، له شدن یا فشرده شدن به شما بدهد و سپس به یک ناحیه نزدیک مانند بازو، پشت، گردن، شانه یا فک گسترش یابد.

2. درد قفسه سینه معمولا زمانی اتفاق می افتد که قلب باید سخت تر کار کند (معمولا در طول تمرینات ورزشی) و معمولا 5 دقیقه یا کمتر طول می کشد.

3. افزایش خستگی، تنگی نفس احتمالی یا ضعف کلی، سرگیجه، علائمی شبیه سرماخوردگی و تپش قلب نیز از علائم کمتر  شایع آنژین می باشند.

3. تنفس در هوای سرد

شاید دویدن در هوای سرد، همیشه بهترین ایده نباشد، مخصوصا اگر شما در حال حاضر در هنگام دویدن مشکل تنفسی دارید. شما ممکن است در هنگام دویدن در هوای سرد، احساس درد در قفسه سینه کنید زیرا ریه های شما، هوای سرد را فرو برده و سرد می شوند. این امر منجر به آسیب دیدن ریه ها می گردد.

4. سوزش سر دل

بسیاری از مردم بعد از خوردن مواد غذایی خاصی، دچار سوزش سر دل می شوند زیرا اسید موجود در معده ی آن ها موقتا به  مری باز می گردد. این عمل ممکن است باعث شود احساس کنید که چیزی در بالای قفسه سینه تان درحال سوختن است یا گیر کرده است. به علت لرزش و تکانی که در هنگام دویدن یا ورزش کردن ایجاد می شود، سوزش سر دل نیز یکی از دلایل درد قفسه  سینه در هنگام دویدن است.

5. سایر علل درد قفسه سینه

تعدادی از بیماری های تنفسی هستند که می توانند باعث درد قفسه سینه در هنگام دویدن شوند، مانند آسم یا پنومونی (ذات الریه). علاوه بر این بیماری های تنفسی، افرادی که از Texidor’s Twinge (بیماری ای که باعث یک درد شدید درقفسه سینه در هنگام تنفس عمیق می شود) رنج می برند، ممکن است حملات کوتاهی از درد قفسه سینه غیرقابل توضیح را تجربه کنند. در نهایت، تغییرات ناگهانی در آب و هوا بلافاصله قبل از تمرین یا در طول تمرین تان ممکن است باعث درد قفسه سینه شود.

هشدار

هرگونه درد قفسه سینه که بیشتر از 15 دقیقه طول بکشد، چه تنها و چه همراه با تنگی نفس، افزایش تعریق، سرگیجهناگهانی یا دردی که به بازوی چپ یا گردن گسترش یابد، ممکن است نشانه ‎ ی آن باشد که اندکی پیش، دچار حمله قلبی شده اید. در چنین مواردی، شما باید برای رسیدگی فوری پزشکی با 1155 یا تلفن اورژانس محلی تماس بگیرید.

شیوه ی نفس کشیدن تان را تغییر دهید

شما به عنوان یک دونده ممکن است متوجه شده باشید که چند دقیقه ی اول، موجب موفقیت یا شکست شما در دوی روزانه تان می شود. دلیلش این است که روال تنفسی شما، برای موفقیت کلی در رساندن هوا به ریه هایتان و برای جلوگیری از هرگونه درد قفسه سینه در هنگام دویدن، بسیار حیاتی است.

دونده ها به طور کلی، دم و بازدم را از طریق دهان شان انجام می دهند که به شما امکان می دهد مقدار زیادی هوا را نسبتا سریع دریافت کنید. با این حال نفس کشیدن تنها از طریق دهان تان، در واقع اکسیژن درخون شما را کاهش می دهد، نفس کشیدن را دشوار می کند و حتی باعث نفس نفس زدن می گردد.