ترکیه از ۱۲ پایگاه خود در عراق خارج شده است

شبکه کردی روداو، در گزارشی به نقل از منابع نظامی و محلی در شمال عراق نوشت که ارتش ترکیه پایگاههای خود در این منطقه را تخلیه کرده است.

بنابراین گزارش نظامیان ترکیه به دلایلی که به طور کامل مشخص نیست، از ۱۲ پایگاه نظامی در شمال عراق به خصوص استان دهوک خارج شده‌اند و از ماهها پیش به این سو میزان فعالیت خود را در این مناطق به شکل قابل توجهی کاهش داده‌اند.

با این حال به گفته این منابع، خروج ارتش ترکیه پس از آن انجام می‌شود که فعالیت شبه‌نظامیان گروهک «حزب کارگران کردستان» (PKK) در مناطق شمالی عراق کاهش یافته است.

ترکیه در سال‌های اخیر در چارچوب مجموعه‌ای از حملاتی که علیه پ.ک.ک انجام داده، ده‌ها پایگاه و مقر نظامی در منطقه کردستان عراق  ایجاد کرده است و۲۷ تعداد از این پایگاه‌ها در پی آغاز عملیات موسوم به «پنجه قفل» در ماه آوریل برپا شده بود و مقرهای برچیده شده از میان این پایگاههاست.

ترکیه از ۱۲ پایگاه خود در عراق خارج شده است

در این راستا «احمد عارف» کارشناس نظامی کُرد به ردواوو گفت که خروج ترکیه از این مناطق به معنا نیست که آن‌ها دیگر هرگز باز نخواهند گشت.

وی تأکید کرد: «ما می‌دانیم که نیروهای مرزی عراق در این مناطق، جایی که ترکیه عقب نشینی کرده است مستقر شده‌اند و تا زمانی که پ ک ک در این مناطق فعالیتی نداشته باشد، نظامیان ترکیه نیز بازنخواهند گشت».

البته «کاروان خوشناو» سخنگوی نیروهای مرزبانی عراق نیز هفته گذشته گفته بود که مناطق مرزی با ترکیه به نسبت گذشته آرام شده است و چه بسا که این مسأله به دلیل سردی هوا باشد.

به گفته این مقام عراقی، نیروهای مرزبانی از پهپادها برای پایش منطقه و پیگیری آخرین تحولات کمک می‌گیرند و همچنین قرار است تجهیزات بیشتری نیز به مرزها ارسال شود.