به گزارش اکوایران، اوکراین می‌گوید پس از چراغ سبز غرب برای ارسال ده‌ها تانک پیشرفته از متحدان ناتو، اکنون به دنبال جت‌های جنگنده نسل چهارم، مانند اف ۱۶ آمریکایی است.

به نوشته الجزیره، با اعلام روز چهارشنبه ایالات متحده و آلمان مبنی بر ارسال تانک‌های سنگین به کیف، اوکراین شاهد افزایش چشمگیر قدرت ارتش خود است. جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه در جریان یک نشست خبری که با حضور آنتونی بلینکن و لوید آستین، وزیران امور خارجه و دفاع آمریکا برگزار شد، از ارسال ۳۱ عراده تانک «آبرامز» به اوکراین خبر داد. مقامات آلمان هم اعلام کردند که این کشور در حال حاضر یک گردان شامل ۱۴ عراده تانک رزمی لئوپارد۲ A6 را در اختیار اوکراین قرار می‌دهد. علاوه بر این، دولت فدرال به سایر کشورها اجازه می‌دهد تا تانک‌های لئوپارد خود را به اوکراین ارسال دارند.

یوری ساک، مشاور الکسی رزنیکوف (وزیر دفاع اوکراین) گفت: «حال، هدف بزرگ بعدی، جت‌های جنگنده است. اگر آنها را به دست آوریم، مزیت بزرگی در میدان خواهیم داشت. نه تنها جنگنده‌های اف ۱۶، بلکه خواستار هواپیماهای نسل چهارم هستیم».

نیروی هوایی اوکراین ناوگانی از جت‌های جنگنده قدیمی دوران شوروی دارد که پیش از اعلام استقلال کیف بیش از ۳۱ سال پیش، از خط مونتاژ خارج شدند. این هواپیماها برای رهگیری و حمله به مواضع روسیه استفاده می‌شوند.

حمایت نظامی غرب برای کیف حیاتی بوده و در طول جنگ افزایش چشم‌گیری داشته است. قبل از تهاجم روسیه، حتی ایده ارائه تجهیزات کشنده به اوکراین بسیار جنجالی می‌نمود؛ اما از آن زمان، کمک‌های غربی پشت سر هم تابوشکنی کردند.

ساک گفت: آن‌ها نمی‌خواستند توپخانه سنگین به ما بدهند، اما دادند. آنها نمی‌خواستند سیستم‌های هیمارس را به ما بدهند، اما دادند. آنها نمی‌خواستند به ما تانک بدهند، حالا در حال ارسال تانک‌ها هستند. به غیر از سلاح هسته‌ای، چیزی نیست که نتوانیم به دست آوریم.

جت به هیچ وجه!

با این حال، اولاف شولتز، صدراعظم آلمان گفت: به هیچ‌وجه امکان ارسال جت جنگنده به اوکراین وجود ندارد.

او در بوندستاگ (مجلس آلمان) گفت: از همان اول به صراحت اعلام کردم که اصلاً بحثی در مورد هواپیمای جنگی وجود نداشته و الآن نیز حرفم همان است.

شولز افزود: ما تحت هیچ شرایطی نیروی زمینی اعزام نخواهیم کرد. من گفته‌ام سربازان ناتو هیچ دخالت مستقیمی در جنگ اوکراین نخواهند داشت. تاکنون چنین بوده و از این به بعد نیز همین خواهد بود.

اوکراین که در فوریه گذشته مورد تهاجم روسیه قرار گرفت، گفته که می‌خواهد از غرب، موشک‌های دوربرد دریافت کند.

پس از موافقت آلمان با تحویل تانک‌های لئوپارد ۲ به اوکراین، با واکنش خشمگینانه مسکو مواجه شد. تصمیمی که مطمئناً تأثیر بزرگی روی قدرت تهاجمی اوکراین خواهد داشت.

جلوگیری از تشدید جنگ

شولز گفت که متحدان غربی به حمایت از اوکراین ادامه خواهند داد، اما وی همچنین از خطر شعله‌ورتر شدن درگیری‌ها هشدار داد.

شولز گفت: باید همیشه روشن کنیم که آنچه لازم و ممکن است برای حمایت از اوکراین انجام خواهیم داد؛ اما در عین حال از تبدیل‌شدن جنگ اوکراین، به جنگ بین روسیه و ناتو اجتناب خواهیم کرد.

جاستین برانک، محقق اندیشکده آریواس‌آی (RUSI) در لندن گفت که نیروی هوایی اوکراین با جت‌های جنگنده ناتو می‌تواند در درگیری هوایی و هوا به زمین، مزیت بزرگی به دست آورد.

البته او در توییتر گفت که جت‌های غربی همچنان در معرض خطر بالای موشک‌های زمین به هوای روسیه بوده و آنها مجبور خواهند بود تا در نزدیکی خط مقدم پرواز کنند. چیزی که برد مؤثر موشک را به طور چشمگیری کاهش داده و اهداف حمله را محدود می‌کند.

ماه گذشته یک خلبان اوکراینی با نام رمز جویس به خبرگزاری رویترز گفت که بسیاری از خلبانان دیگر در اوقات فراغت خود در حال یادگیری انگلیسی بوده و انتظار دارند که کیف روزی هواپیماهای خارجی مانند اف ۱۶ را دریافت کند.

به هلیکوپترهای تهاجمی نیاز است

هفته گذشته، متحدین اوکراین متعهد شدند میلیاردها دلار کمک نظامی از جمله صدها خودروی زرهی جنگی و نفربر ارسال کنند. این‌ها با استفاده در کنار تانک‌ها، می‌توانند برای حمله به خطوط دشمن مؤثر باشند.

این تجهیزات در حالی به دست اوکراین می‌رسد که کیف توانست ابتکار عمل را در نبرد به دست بگیرد.

پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهور سابق اوکراین به یورونیوز گفت: تسلیحات مهم بعدی که از غرب نیاز داریم، هواپیماهای جنگنده است. همچنین به هلیکوپترهای تهاجمی و موشک‌های دوربرد برای حمله به پایگاه‌های لجستیکی و مراکز فرماندهی روسیه نیاز داریم.

پوروشنکو افزود: اینها را اکنون نیاز داریم. قبل از اینکه روسیه حمله بهاری بزرگ خود را انجام دهد. در حال حاضر، متغیر بزرگ و واقعی جنگ، جت‌های جنگنده است. ما باید فوراً آموزش خلبانان اوکراین را آغاز کرده و آماده تحویل جت‌ها به اوکراین شویم.