شهرخبر

مورد عجیب یک نروژی؛ فوتبالیستِ بازیگرِ زندانی که مربی تیم ملی است!

مورد عجیب یک نروژی؛ فوتبالیستِ بازیگرِ زندانی که مربی تیم ملی است!

فوتبال دنیای عجیبی دارد؛ آن‌قدر عجیب که یک فوتبالیست زندانی که بازیگر هم بوده بتواند در طول دوران حبس مربیگری هم بکند!

به گزارش خبرگزاری تسنیم، فردی را در نظر بگیرید که یک فوتبالیست بازنشسته است که چند تایی هم فیلم بازی کرده و حالا روزگار را در زندان سپری می‌کند؛ آیا او می‌تواند در حالی که محکوم به حبس است در رده ملی مربیگری کند؟ به نظر می‌رسد؛ بله! دست‌کم در نروژ چنین اتفاقی در حال وقوع است.

جان کریو، 43  ساله، ملی‌پوش فوتبال نروژ با 91 بازی ملی و از اسطوره‌های فوتبال این کشور که بازیکن پیشین تیم‌های والنسیا، رُم، استون‌ویلا، وستهام، بشیکتاش و ... نیز بوده؛ در حالی که در زندان است از سوی فدراسیون فوتبال نروژ به کار در رده‌های پایه تیم ملی این کشور منصوب شد! کریو در ماه اکتبر 2022 به 14 ماه زندان محکوم شد. او هنوز باید یک سال دیگر از دوران محکومیت خود را سپری کند؛ با این حال، اسطوره فوتبال نروژ امیدوار است که دادگاه به او اجازه دهد تا در دوران حبس خود وظایف جدیدی را انجام دهد و مجازاتش کاهش پیدا کند. فدراسیون فوتبال نروژ از دادگاه خواسته تا اجازه دهد کریو به همراه برچسب الکترونیکی (مچ‌بند یا پابند) از زندان خارج شده و به کار با جوانان ملی‌پوش این کشور بپردازد.

جان کریو به دلیل کلاهبرداری مالیاتی به زندان رفت. او پس از اتمام دوران حرفه‌ای‌اش به مدت پنج سال در نروژ از پرداخت مالیات فرار کرد که در نهایت منجر به گرفتاری بزرگی برای او شد. این فوتبالیست پیشین از سال 2014 تا 2019 چندین میلیون یورو را که به حسابش واریز شده به دولت اعلام نکرده است. کریو باید 550 هزار یورو به خزانه دولت می‌داد اما آن را برای خودش برداشت.

طبق قوانین نروژ اگر شخصی بیش از نیمی از روزهای سال را در این کشور سپری کند، موظف به پرداخت مالیات در این کشور است. جان کریو تصمیم گرفت سازمان‌های محلی را متقاعد کند که بیشتر اوقات در فرانسه زندگی می‌کند؛ بنابراین در آنجا مالیات پرداخت خواهد کرد. از سویی او در فرانسه هم چنین ترفندی را به کار گرفت و اعلام کرد در نروژ مالیاتش را پرداخت می‌کند. زمانی که مقامات مالیاتی دو کشور متوجه شدند فریب خورده‌اند، به آپارتمان کریو یورش بردند و آنجا را تفتیش کردند. تلفن و کارت‌های بانکی او مصادره شدند، داده‌هایی که از آنها به دست آمد، ثابت کرد که این بازیکن پیشین فوتبال به مدت پنج سال تقریباً تمام مدت در نروژ زندگی می‌کرده است.

وقتی جان کریو متوجه شد که راه فراری ندارد، همه چیز را توضیح داد. او گفت که همه چیز را به توصیه مدیر برنامه‌‌های پیشین خود انجام داده است. این بازیکن پیشین فوتبال فقط از دوستی اطاعت کرد که بیشتر از او مسائل مالی را می‌فهمید. کریو در دادگاه گفت: من کورکورانه به او اعتماد کردم. مطمئن بودم که او بهتر از من می‌فهمد و چیزهای بدی نصیحت نمی‌کند اما معلوم شد که آنها از من عروسکی ساخته‌اند که بازی‌اش بدهند. دادگاه حکم داد که جان کریو ناخواسته سازمان امور مالیاتی را فریب داده است؛ به همین دلیل این مرد نروژی به حداکثر مجازات حبس محکوم نشد.

فدراسیون فوتبال نروژ ,

پیشتر کریو در یک فیلم اکشن - هیجانی نروژی نقش یک جنایتکار را بازی کرد و همچنین با یک نقش تکراری به عنوان یک فوتبالیست سابق در یک سریال تلویزیونی محلی ظاهر شد. او عملاٌ تبدیل به یک بازیگر نیز شده بود. در یکی از سریال‌ها کریو حتی نقش جیمز باند نروژی را بازی کرد. حالا بعید است جان بتواند در آینده نزدیک به حرفه سینمایی خود ادامه دهد. 

بازیکن پیشین استون ویلا سال 2023 را یا در زندان یا در حبس خانگی سپری خواهد کرد. او حتی پس از پایان دوره محکومیتش همچنان با فدراسیون فوتبال نروژ قرارداد خواهد داشت. خیلی مشخص نیست که اگر درخواست کریو از سوی دادگاه نروژ مبنی بر اجازه فعالیت در پست جدید اجابت نشود، چه خواهد کرد. آیا او بر اساس این قرارداد در فدراسیون فوتبال نروژ باقی می‌ماند؟ آیا بعد از آزادی تصمیم می‌گیرد در فوتبال کار کند یا به بازیگری بازمی‌گردد؟ همه این موارد چیزهایی است که در هفته‌های آینده روشن خواهد شد.

انتهای پیام/