شهرخبر

قاسم دهنوی: دلال‌ها مشکل اصلی فوتبال ایران هستند/ لوکادیا را بیش از حد بزرگ کرده بودند

قاسم دهنوی: دلال‌ها مشکل اصلی فوتبال ایران هستند/ لوکادیا را بیش از حد بزرگ کرده بودند

بازیکن اسبق تیم پرسپولیس گفت: بازیکنان جوان پرسپولیس حرف‌های زیادی برای گفتن دارند.

قاسم دهنوی، بازیکن اسبق پرسپولیس در گفت‌وگو با خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری برنا با اشاره به وضعیت حال حاضر لیگ ایران اظهار داشت: متاسفانه کیفیت بازی های لیگ ایران در سطح پایینی قرار دارد که این  مسئله می تواند برای فوتبال اتفاق ناخوشایندی باشد. کیفیت پایین فوتبال ایران در لیگ برتر ناشی از عوامل زیادی است که تا این عوامل و مشکلات برطرف نشود این ماجرا ادامه دار خواهد بود. غیبت هواداران، بی انگیزگی بازیکنان و نقش پررنگ دلال‌ها در نقل و انتقالات از جمله عواملی است که دست به دست هم داده تا شاهد افت کیفی در فوتبال ایران باشیم.

وی در ادامه تاکید کرد: فوتبال ما با مشکلات ساختاری روبرو است، این مشکلات در کنار نتیجه گرایی  مربیان و مدیران باشگاه ها باعث شده که مشکلات روی هم انباشته شده و ادامه دار شود. اگر می‌خواهیم دوباره سطح کیفی دیگر را در سطح بالایی ببینیم باید مسائل و مشکلات را به صورت ریشه‌ای حل کنیم.

پیشکسوت فوتبال ضمن انتقاد از نقش دلال‌ها و واسطه ها در طول فصل به ویژه در  فصل نقل و انتقالات افزود: متاسفانه حضور این گونه واسطه ها مشکلات فوتبال ما را دوچندان کرده است. با میدان دادن به دلال ها شاهد این هستیم بازیکنانی با کیفیت پایین و رقم های عجیب و غریب راهی تیم های مختلف می شوند. در این میان تیم هایی برای کسب نتیجه هزینه های زیادی را متقبل می شوند اما در نهایت از این هزینه سودی به دست نمی آید. من در این زمینه به بازیکنان و مربیان خرده نمی گیرم و باید واسطه‌گری و دلالی در فوتبال خشک  شود تا بخش اعظمی از مشکلات حل شود. 

قاسم دهنوی در مورد وضعیت این روزهای پرسپولیس و صدرنشینی این تیم در لیگ برتر گفت: پرسپولیس با آقا یحیی در چند سال اخیر توانسته شرایط خوبی را رقم بزند. با حضور گل محمدی و همکارانش و بازیکنان خوب این تیم مجموعه کامل را تشکیل داده و در شرایطی که به نظر من لیگ برتر با افت کلی روبرو است پرسپولیس در مقایسه با تیم های دیگر شرایط بهتری دارد و نشان داده با شایستگی صدرنشین شده است.

وی در مورد علت شرایط بهتر پرسپولیس در مقایسه با دیگر حریفانش تصریح کرد: به اعتقاد من ثبات تیمی یکی از اصلی ترین دلایل نتیجه گیری پرسپولیس است. در سال های قبل شاهد این بودیم که در یک فصل به یکباره ۱۰ بازیکن از تیم جدا می‌شدند اما در فصل اخیر تعداد ریزش بازیکنان نسبت به فصل های قبل به حداقل رسیده و باعث شده پرسپولیس با ثبات بتواند در نتیجه گیری موفق عمل کند.

هافبک سابق پرسپولیس با اشاره به نقل و انتقالات سرخ‌پوشان تاکید کرد: بازیکنانی باید به تیم اضافه شود که دیدگاه بلندپروازانه دارند و از پرسپولیس به عنوان سکوی پرتاب شان استفاده کنند؛ نفراتی که در این فصل به  تیم فوتبال پرسپولیس اضافه شده اند تقریباً از این شاخصه برخوردارند و به عنوان مثال می بینید بازیکنانی مانند مرتضی پورعلی گنجی یا گولسیانی چقدر خوب در این تیم جا می افتند و گره گشا می شوند.

دهنوی در مورد بها دادن یحیی گل محمدی به جوانان در ترکیب اصلی تیمش در فصل جاری اظهار داشت: به نظر من بها دادن به جوانان اتفاقی است که می تواند پرسپولیس را به سوی موفقیت های بیشتر رهنمون سازد. این نظر شخصی من است  بازیکنی مانند لوکادیا آنقدر که برای او تبلیغ کرده‌اند بازیکن بزرگی نبود ولی ببینید که بازیکنی مثل محمد عمری که از سرمایه های خودمان است چقدر خوب توانسته با وجود تجربه کم و سن و سال پایین در پرسپولیس خوش بدرخشد. لوکادیا در این فصل با وجود اینکه ۶ گل به ثمر رساند اما زمانی که در پرسپولیس حضور داشت در بازی های بزرگ مثل بازی با سپاهان یا تراکتور نتوانست کار خاصی انجام دهد. بازهم تاکید می کنم به نظر من او را بیش از حد بزرگ کرده بودند.

دهنوی در پایان اشاره ای به بازی پرسپولیس در هفته جاری مقابل فولاد داشت و گفت: بازی برابر فولاد در اهواز سخت است. فولاد تیم خوبی است که با جواد نکونام ساختار خوبی را ایجاد کرده و در دفاع و ضدحمله از تیم ملی دوران کی روش الگوبرداری دارد. با این وجود تقابل پرسپولیس و فولاد می تواند یکی از بازی های جذاب لیگ را رقم بزند. اسم فولاد و پرسپولیس کافی است تا این بازی از حساسیت بالایی برخوردار باشد. پرسپولیس برای اینکه بتواند نتیجه لازم را بگیرد باید هوشمندانه بازی کند تا بتواند فولاد را شکست دهد. به نظرم تمامی بازی های باقی مانده برای پرسپولیس از اهمیت زیادی برخوردار است و اگر این تیم می‌خواهد امسال قهرمان شود باید با تدارک و برنامه‌ریزی خاصی در همه بازی‌ها به میدان برود.

خبرنگار: سمیه قدیری

انتهای پیام/