شهرخبر

بورل: روسیه توانایی نابودی ماهواره‌ها را دارد

کدخبر: ۵۵۰۹۸۹
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: اطلاعات ماهواره‌ای در جنگ اوکراین اهمیت زیادی پیدا کردند و به غیرنظامیان کمک می‌کرد تا «ارتباط با کشور خودشان و جهان خارج را حفظ کنند.»
بورل: روسیه توانایی نابودی ماهواره‌ها را دارد

جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که روسیه قادر است حملات سایبری علیه ماهواره‌ها انجام داده و آنها را با استفاده از سلاح‌های ضدماهواره نابود کند.

به گزارش اسپوتنیک، بورل سه‌شنبه در پانزهمین کنفرانس فضایی اروپا اظهار کرد: روسیه در نوامبر ۲۰۲۱ یک سلاح ضدماهواره آزمایش کرد. این یک اقدام غیرمسئولانه بود که باعث انتشار ضایعات و قطعات خطرناک در فضا شد.

وی افزود: این اقدام همچنین نشان داد که روسیه آماده است برای ماهواره‌های دیگران خطر ایجاد کند. اگر آنها بتوانند با یک ماهواره این کار را بکنند با سایر ماهواره‌ها هم می‌توانند چنین کنند.

بورل خاطرنشان کرد که در حال حاضر حدود ۵۵۰۰ ماهواره در مدار قرار دارند که تقریبا ۱۰ درصد آنها صرفا کاربرد نظامی داشته و بسیاری دیگر برای هر دو منظور نظامی و غیرنظامی بکار می‌روند.

وی افزود که اطلاعات ماهواره‌ای در جنگ اوکراین اهمیت زیادی پیدا کردند و به غیرنظامیان کمک می‌کرد تا «ارتباط با کشور خودشان و جهان خارج را حفظ کنند.»

به نوشته اسپوتنیک، روسیه در ماه نوامبر ۲۰۲۱ یک سامانه موشکی ضدماهواره را باموفقیت آزمایش کرد. این سامانه توانست فضاپیمای «تسلینا-دی» روسیه را که غیرفعال شده بود، هدف قرار دهد.

سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه در آن هنگام گفت که ضایعات ناشی از این آزمایش موشکی هیچ تهدیدی برای فعالیت‌های فضایی ایجاد نمی‌کند.