شهرخبر

وزیر دفاع آلمان: به زودی درباره تحویل لئوپاردها به اوکراین تصمیم می گیریم

وزیر دفاع آلمان: به زودی درباره تحویل لئوپاردها به اوکراین تصمیم می گیریم

وزیر دفاع آلمان ضمن تشویق شرکای دارنده تانک های لئوپارد برای آغاز آموزش استفاده از این تجهیزات به نیروهای اوکراینی تاکید کرد که برلین به زودی درباره تحویل این تجهیزات به اوکراین تصمیم خواهد گرفت.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه "فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ"، بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع فدرال آلمان اعلام کرد که کشورش در مورد تحویل تانک های نبرد اصلی لئوپارد به اوکراین تصمیمی سریع خواهد گرفت . پیستوریوس صبح امروز سه شنبه پس از دیدار با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در برلین به خبرنگاران گفت: انتظار دارم به زودی در این باره تصمیمی گرفته شود. وی به صراحت سایر کشورهای شریک را که قبلاً تانک های جنگی از این مدل داشتند را تشویق کرد تا آموزش سربازان اوکراینی را بر روی آنها آغاز کنند.

استولتنبرگ هم از دولت فدرال به دلیل بحث های جاری در مورد تحویل لئوپارد آلمانی به اوکراین دفاع کرد. وی گفت که در میان متحدان اوکراین، برلین گسترده ترین حمایت نظامی، مالی و بشردوستانه را به کی یف ارائه می کند. به گفته وی سلاح‌های آلمان هر روز جان مردم اوکراین را نجات می‌دهد. وی در مورد تحویل تانک‌های اصلی نبرد لئوپارد به اوکراین نیز ابراز اطمینان کرد که که به زودی راه‌حلی خواهیم داشت.

پیستوریوس هم گفت که بررسی موجودی تانک های لئوپارد که او در روز جمعه آغاز کرده بود نزدیک به اتمام است. وی افزود: موضوع شمارش تعداد تانک‌های ما نیست، ما این را می‌دانیم. بلکه دولت فدرال می‌خواهد ذخایر و پتانسیل صنعت تسلیحات را بررسی کند و سازگاری تانک‌های لئوپارد را مورد ارزیابی قراردهد. آلمان به سرعت قادر به عمل خواهد بود.

این مقام آلمانی همچنین گفت: برلین در حال حاضر در گروه پیشرو کشورهای حامی اوکراین است و تشویق های زیادی از فرانسه و ایالات متحده آمریکا دریافت می کند. بر خلاف آنچه اغلب به تصویر کشیده می شود، آلمان در این زمینه در سطح بین المللی منزوی نیست.

در نشست حامیان غربی اوکراین در روز جمعه در رامشتاین که پیستوریوس و استولتنبرگ هم در آن شرکت کردند، تصمیمی در مورد تانک های لئوپارد گرفته نشد.از آن زمان، انتقاد کشورهای شریک از تردید اولاف شولتز ، صدراعظم آلمان در این موضوع تشدید شده است. پیستوریوس دستور بررسی ذخایر این تجهیزات را صادر کرده است.

پیستوریوس گفت: در نشست گروه تماس اوکراین در رامشتاین، مشخص شد که کشورهایی مانند آلمان وجود دارند که مسائل را با دقت ارزیابی می کنند، در حالی که برخی دیگر بسیار جسورانه عمل می کنند. این وظیفه آلمان به عنوان کشوری که ادعای نقش‌های رهبری را بر عهده دارد است که این منافع را به هم نزدیک کند.

استولتنبرگ هم گفت که نقطه عطف آلمان تاریخی بود. وی افزود: آلمان در حال حاضر یکی از دو کشوری است که بیشترین سهم را در ماموریت های ناتو دارد. در مجموع، شرکای ناتو در چند روز گذشته با تعهد خود به نفربرهای زرهی و تانک‌های جنگی سبک، سهم اضافی بزرگی به توانایی‌های رزمی اوکراین کرده‌اند. وی قبل از سفرش به برلین هم اعلام کرده بود که با وجود بحث های داغ در مورد تحویل تانک های جنگی آلمان به اوکراین، خطر جدایی در ائتلاف را نمی بیند.

امروز (سه شنبه) بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع جدید آلمان در برلین با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو دیدار کرد.

در دیدار بین ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو و بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع جدید آلمان، از جمله قرار بود نشست وزرای دفاع ناتو در اواسط فوریه در بروکسل آماده شود. وزارت دفاع آلمان از قبل این موضوع را اعلام کرده بود.

استولتنبرگ همچنین در این دیدار تاکید کرد: تانک های جنگی برای دفع حمله روسیه و همچنین برای بازپس گیری قلمرو اوکراین بسیار مهم هستند. به گفته وی تنها از این طریق اوکراین می تواند به عنوان یک کشور مستقل در اروپا زنده بماند.

تاکید دبیر کل ناتو بر لزوم ارسال تجهیزات سنگین و مدرن تر به اوکراین

دبیرکل ناتو همچنین گفت: ما تصمیم گرفته‌ایم تانک‌ها و سایر خودروهای زرهی را به اوکراین تحویل دهیم. در این لحظه حیاتی جنگ، تجهیزات سنگین‌تر و مدرن‌تر مورد نیاز است. علاوه بر این، ما باید سریعتر از قبل تحویل دهیم. پیستوریوس هم توضیح داد که در حال تلاش برای دستیابی به اجماع در مورد موضوع تانک است.

وزیر دفاع آلمان: برلین سد راه دیگر کشورها برای تحویل لئوپارد به اوکراین نخواهد شد

پیستوریوس تاکید کرد که آلمان سد راه دیگر کشورها نخواهد شد. وی تاکید کرد: او حتی کشورهای شریک لئوپارد را تشویق می‌کند تا از هم‌اکنون آموزش روی تانک اصلی نبرد را آغاز کنند. اما آلمان تنها زمانی این کار را انجام خواهد داد که در مورد تحویل تانک های لئوپارد به اوکراین تصمیم گیری شود.

پیستوریوس گفت: و سپس برلین می خواهد به سرعت عمل کند. درخواست لهستان نیز اکنون باید با فوریت لازم مورد بررسی قرار گیرد. اخیراً، لهستان یک درخواست رسمی برای تامین تانک های اصلی نبرد لئوپارد ساخت آلمان به اوکراین ارائه کرده است.

درخواست رسمی لهستان از آلمان برای تایید ارسال لئوپارد به اوکراین

لهستان رسماً از دولت فدرال آلمان درخواست کرده است تا بتواند تانک های جنگی "لئوپارد" 2 خود را به اوکراین تحویل دهد. ماریوش بلاشاک، وزیر دفاع لهستان در توییتر اعلام کرد آلمان قبلاً این درخواست را دریافت کرده است. وی همچنین از برلین خواست تا با تانک های لئوپارد 2 به ائتلاف کشورهای حامی اوکراین بپیوندد. به گفته سخنگوی دولت آلمان، دولت فدرال می خواهد این درخواست را با فوریت لازم بررسی کند. طبق گفته محافل دولتی ممکن است این روند حداکثر یک یا دو هفته طول بکشد.

ورشو قبلاً اعلام کرده بود که آماده تحویل 14 تانک لئوپارد به عنوان بخشی از یک ائتلاف بین المللی به کی یف است. به گفته ورشو، این کشور در حال مذاکره با حدود 15 کشور برای چنین ائتلافی است.

لهستان نیز مانند فنلاند می خواهد تانک های "لئوپارد" خود را به اوکراین تحویل دهد. از آنجایی که آنها از تولید آلمان می آیند، دولت فدرال باید تایید آنها را بدهد. اولاف شولتز، صدر اعظم آلمان به دلیل مخالفت با تحویل تانک های جنگی "لئوپارد" به اوکراین تحت فشار فزاینده ای قرار دارد.

روز جمعه، الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین اعلام کرد که سربازان اوکراینی در لهستان برای استفاده از تانک های لئوپارد آموزش خواهند دید. رزنیکوف به پخش کننده خارجی صدای آمریکا گفت که کشورهایی که قبلا تانک های "لئوپارد" دارند می توانند ماموریت های آموزشی برای خدمه تانک ما را آغاز کنند.

روز یکشنبه هم آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه فدرال آلمان، اجازه صدور تانک های "لئوپارد" از لهستان به اوکراین را صادر کرده و در این باره به لهستان چراغ سبز نشان داد. بائربوک در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی فرانسوی LCI گفت که دولت آلمان با تحویل تانک های جنگی اصلی "لئوپارد" به اوکراین توسط لهستان مخالفت نخواهد کرد. بائربوک گفت: اگر از ما در این باره درخواست شود ما مانعی ایجاد نمی کنیم. با این حال آن موقع از آلمان هنوز رسما در این باره درخواست نشده بود.

وال استریت ژورنال: آمریکا برای موافقت آلمان با ارسال لئوپارد به اوکراین به کی یف تانک آبرامز می دهد

وال استریت ژورنال هم در گزارشی نوشت که میهمانی معلق بر سر تامین تانک های غربی به اوکراین ممکن است به پایان برسد. طبق گزارشی در وال استریت ژورنال، دولت آمریکا تمایل دارد تانک های آبرامز را بفرستد. در مقابل، آلمان می تواند موضع مردد خود را در مورد تانک های لئوپارد کنار بگذارد.

بر این اساس به نظر می رسد دولت بایدن تمایل دارد تعداد بیشتری تانک آبرامز M1 را به اوکراین عرضه کند. به گزارش وال استریت ژورنال، مقامات آمریکایی گفتند که ممکن است در اواخر این هفته اعلامیه تحویل داده شود. این اعلامیه بخشی از یک توافق دیپلماتیک گسترده تر با آلمان است که بر اساس آن برلین با ارسال تعداد کمتری از تانک های لئوپارد 2 خود موافقت می کند و همچنین به لهستان و سایر کشورها اجازه می دهد تانک های ساخت آلمان بیشتری را تامین کنند. این امر اختلافات بین دو سوی آتلانتیک را بر سر تانک هایی که در اواخر سال اول جنگ شعله ور شده است حل می کند. کاخ سفید از اظهار نظر در این باره خودداری کرد.

به گزارش این رسانه آمریکایی این قرارداد بین ایالات متحده و آلمان و سایر کشورهای اروپایی بر سر تامین تانک های اوکراین در مرحله مهمی از جنگ، پل خواهد زد. کی یف در حال تدارک یک ضد حمله برای بازپس گیری خاک اوکراین است و روسیه در حال بسیج نیروها برای عملیات تهاجمی خود است.

اخیراً گزارش هایی منتشر شده بود مبنی بر اینکه شولتز تحویل این تانک جنگی ایالات متحده را شرط اعزام احتمالی تانک های جنگی آلمانی قرار داده است. با این حال، لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا این مسئله را رد کرده بود.. علیرغم فشار قابل توجه اوکراین و کشورهای شریک، دولت آلمان هنوز تصمیمی در مورد تحویل تانک های اصلی نبرد لئوپارد به کی یف نگرفته است.

بر اساس این گزارش، تغییر موضع ایالات متحده پس از تماس تلفنی بین بایدن، رئیس جمهور آمریکا و اولاف شولتز، صدراعظم آلمان در 17 ژانویه صورت گرفت که طی آن بایدن بر خلاف حکم پنتاگون موافقت کرد که استقرار تانک های آبرامز را بررسی کند. یک مقام ارشد آلمانی گفت که این موضوع بیش از یک هفته است که موضوع مذاکرات فشرده بین واشنگتن و برلین بوده و به نظر می رسد به راه حلی رسیده است.

مقامات نظامی آمریکا علناً استدلال کرده اند که تانک های آبرامز به سطح قابل توجهی از آموزش و پشتیبانی لجستیکی نیاز دارند و بنابراین برای لحظه کنونی درگیری مناسب نیستند. به گفته آن ها تانک های آمریکایی باید از طریق اقیانوس اطلس منتقل شوند، تعمیر و نگهداری پیچیده تری دارند و سوخت زیادی مصرف می کنند.

در این گزارش آمده است: اما مقامات کاخ سفید و وزارت امور خارجه آمریکا در تلاش برای شکستن محاصره دیپلماتیکی که بر سر راه محموله‌های لئوپارد قرار دارد، برای تحویل آبرامزها اعلام آمادگی کرده اند . برخی از قانونگذاران دموکرات نزدیک به کاخ سفید، نیز بر تحویل تعدادی آبرامز به اوکراین فشار آورده اند.

انتهای پیام/