به گزارش اکوایران، به نقل از اقتصادنیوز، در روزهای اخیر تنش‌ها میان ایران و اروپا بیش‌تر شده است، تا آنجا که روز پنج شنبه 29 دی ماه، پارلمان اروپا از شورای اروپا خواست که سپاه پاسداران در فهرست تروریستی اتحادیه اروپا قرار بگیرد. خواسته ای که روز گذشته در جلسه شورای اروپا مورد تائید قرار نگرفت، اما تحریم های جدید علیه ایران اعمال شد. 

از سوی دیگر در روزهای گذشته، رئیس جمهور کره جنوبی با اظهارات ضد ایرانی و نخست وزیر عراق با استفاده از عنوان جعلی «خلیج عربی» جنجال‌های زیادی را درست کردند. 

جنجالی که عبدالرضا فرجی راد، کارشناس حوزه دیپلماسی و سیاست خارجی، درباره آنان به اقتصادنیوز می گوید:« جامعه جهانی احساس می کند ایران تنها مانده و در انزوا قرار گرفته است، ایران برای آن‌ها اهمیت دارد اما منافعی را نمی‌توان تبادل کرد لذا، به دنبال منافع خودشان می‌روند بنابراین، باید راهکارهایی بیان شود که این بن‌بست‌ها بشکند و آنان نیز احساس کنند که ایران به جامعه جهانی بر می‌گردد».

او هم‌چنین در مقایسه سیاست خارجی دولت سیزدهم با دولت احمدی‌نژاد معتقد است این دوره اوضاع خطیرتر است و اعتقاد دارد که اصلا کار نباید به امضای برجام می رسید. 

کره‌جنوبی و عراق احساس می‌کنند درگیری ایران و غرب نیز تشدید می‌شود

عبدالرضا فرجی‌راد، استاد ژئوپلیتیک دانشگاه، با اشاره به تغییر مواضع برخی کشورها مانند کره جنوبی علیه ایران گفت: وقتی ژئوپلیتیک کشور ضعیف باشد و وزن ژئوپلیتیکی پایین بیاید، کشورهای دیگر تلاش می کنند تا منافع خود را در جای دیگر پیدا کنند. الان کره جنوبی، عراق، چین و حتی ژاپن نیز ممکن است به خلیج فارس آمده و حرفی بزند.

وی گفت: آن‌ها قبلا یک جایگاهی برای ایران قائل بودند و فکر می کردند توافق هسته ای امضا می شود. اما، الان احساس می کنند توافق انجام نشده و درگیری ایران و غرب نیز تشدید می شود. بنابراین، با کشورهای رقیب ایران در منطقه مانند عربستان و امارات حرف هایی می زنند که منافع بیشتری را در آن کشور به دست بیاورند. به طور مثال، عراق در گذشته این گونه عمل نمی کرد اما، الآن احساس کرده که ایران در موقعیت ضعف قرار گرفته است. عراق در یک ثبات نسبی قرار گرفته است و فراموش کرده که این ثبات را با کمک ایران به دست آوره است. بنابراین، حرفی زده تا برای ارتباط و دوستی بیشتر با کشورهای عربی و جذب سرمایه استفاده کند. 

در انتهای تونل روشنایی دیده نمی‌شود

وی ادامه داد: موضوع اصلی این است که کشورهایی سرمایه گذار مانند کره جنوبی و چین، درباره اقتصاد ایران نمی بینند و احساس می کنند تا سال ها با ایران کاری ندارند. همچنین مسائل دیگری مانند مسائل حقوق بشری و اتفاقات اخیر ایران و فشاری که درباره پهپادهای مورد استفاده روسیه در جنگ اوکراین مطرح است و این کشورها تصور می کنند بر میزان تنش ها افزوده خواهد شد. بنابراین، از هر طرف که نگاه کنید، در انتهای این تونل روشنایی از سوی آنان دیده نمی شود.

فرجی راد

ایران اهمیت دارد اما...

فرجی راد با بیان این که جامعه جهانی احساس می کند ایران تنها مانده و در انزوا قرار گرفته است، گفت: ایران برای آنها اهمیت دارد اما منافعی را نمی توان تبادل کرد لذا، به دنبال منافع خودشان می روند. بنابراین باید راهکارهایی بیان شود که این بن بست ها بشکند و آنان نیز احساس کنند که ایران به جامعه جهانی بر می گردد. سیاست خارجی دوباره فعال شده و رفت و آمدهای بین مقامات، تجارت و صادرات انجام می شود. اما، نباید آنقدر تاخیر شود که بنیه کشور ضعیف شده و اگر قرار باشد اتفاقی  رخ بدهد، سال ها طول بکشد و  ژئوپلیتیک ضعیف تر شود. 

نمی‌شود روی دوستی کشورهای همسایه حساب باز کرد

این استاد دانشگاه با اشاره به خطر خالی شدن اطراف ایران از کشورهای همراه گفت: طبیعتا، وقتی خصومت شما با غرب بالا می‌رود و نتوانید توافق هسته‌ای را به سرانجام برسانید، وقتی بهانه های جنگ اوکراین را مطرح می‌کنند یا مسائل حقوق بشری را جدی گرفته و می‌خواهند قدرت نظامی شما را در لیست گروه های تروریستی قرار بدهند، وقتی بخواهند در کشور ما درگیری یا تنشی ایجاد شود دیگر نمی‌توان روی کشورهای همسایه حساب دوستی باز کرد بلکه، باید این شک و تردید را به خود راه بدهیم که ممکن است برخی از این کشورها با غرب همکاری هم بکنند و این احتمال نیز هست.

وی افزود: لذا، باید در سیاست خارجی و دیپلماسی کاری کرد که در واقع دروازه های کشور باز شود و ایران بتواند با دنیا رابطه بهتری برقرار کند و گفت‌وگو را نباید فراموش کند. هم‌چنین یک مقدار از این لفاظی‌های رسانه‌ای کوتاه بیاید تا شاید دیپلماسی فعال شود. 

دوره رئیسی خطیرتر است چون...

فرجی راد با اشاره به تاثیر سیاست خارجی دولت رئیسی در تغییر مواضع برخی کشورها در مقایسه با دولت محمود احمدی نژاد گفت: اگر بخواهیم این دوره را با دوره آقای احمدی نژاد مقایسه کنیم، من فکر می کنم در این دوره، اوضاع خطیرتر است. در دولت آقای احمدی نژاد، قفیمت نفت بالا بود و پول خوب بود. تورم اینقدر بالا نبود و دلار حدود هزار تومان بود. وضعیت مسکن و خودرو اینگونه نبود و با جود آنکه دولت آشفته بود اما این همه بی برنامگی وجود نداشت اما، ایشان وقتی به شهرستان می رفت و پول پخش می کرد رضایت نسبی مردم را جلب می کرد. الآن شما چگونه می توانید مردم را با جیب خالی و تورم کشنده، راضی کنید؟

وی ادامه داد: مردم روز به روز بیشتر زیر خط فقر رفته و هر چه دولت بگوید را باور نمی کنند. مسائل دیگر هم مانند قطعی اینترنت و بی توجهی دولت و تنش های داخلی ایجاد شده در زمان آقای احمدی نژاد نبود. البته دوره ایشان عاملی شد برای این دوره و دو دولت بعد از ایشان ضربه آن دولت را می خوردند. آن تحریم ها، قطعنامه ها و لفاظی های آقای احمدی نژاد کشور را به اینجا رساند که ما به شورای امنیت برویم، برجام امضا شود و و دیوانه ای مثل ترامپ آن را پاره کند. معتقدم فشاری که این روزها اروپا به ایران وارد می کند بی سابقه است.