شهرخبر

اقدامات جدید قاضی پرونده انفجار بندر بیروت

اقدامات جدید قاضی پرونده انفجار بندر بیروت

منابع لبنانی از اقدامات جدید قاضی پرونده انفجار بندر بیروت خبر دادند.

به گزارش مشرق، طارق البیطار قاضی تحقیق در پروند انفجار بندر بیروت، غسان عویدات و سه قاضی دیگر را در فهرست بازجویی از آنها در ماه آتی قرار داد.

منابع لبنانی اعلام کردند که قاضی بیطار به دنبال بازجویی از عویدات و قاضی خوری در بیستم فوریه آتی و بازجویی از شواح و معلوف دو قاضی دیگر در ۲۲ فوریه است.

تاکنون غسان عویدات واکنشی در این باره نشان نداده است.

گفتنی است، در چهاردهم مرداد ۱۳۹۹، انفجار ویرانگری بندر بیروت، رخ داد. در پی این انفجار مهیب حداقل ۲۰۰ نفر کشته، بیش از ۶۵۰۰ نفر زخمی و ۳۰۰ هزار نفر بی‌خانمان شدند. شدت انفجار به قدری بود که قدرت تخریبش را معادل ۱.۲ کیلو تن تی‌ان‌تی تخمین می‌زنند و آن را یکی از شدیدترین انفجارهای غیر هسته ای می‌دانند که تا کنون ثبت شده است. این انفجار حتی در قبرس در ۲۴۰ کیلومتری بیروت هم حس شد.

ارتش لبنان هم حدود یک ماه و نیم پس از حادثه اعلام کرد که طبق بررسی‌های انجام گرفته به بیش از ۸۵ هزار واحد ساختمانی در انفجار عظیم بندر بیروت آسیب وارد شده است. از این تعداد ۶۰ هزار و ۸۱۸ واحد مسکونی، ۱۹ هزار و ۱۱۵ واحد تجاری، هزار و ۱۳۷ واحد میراث فرهنگی، ۹۶۲ واحد رستوران، ۸۲ واحد آموزشی و ۱۲ واحد درمانی بودند. طبق برآوردهای بانک جهانی، میزان خسارات این انفجار ۴.۶ میلیارد دلار اعلام شد.

منبع: مهر