شهرخبر

اتریش خواستار کمک ۲ میلیارد یورویی اتحادیه اروپا برای ساخت حصار مرزی بلغارستان شد

اتریش خواستار کمک 2 میلیارد یورویی اتحادیه اروپا برای ساخت حصار مرزی بلغارستان شد

دولت اتریش ضمن درخواست کمک دو میلیارد یورویی از اتحادیه اروپا برای ساخت حصارهای مرزی بلغارستان اعلام کرده در صورتی با پیوستن بلغارستان و رومانی به منطقه شینگن موافقت می کند که سیستم پناهندگی اتحادیه اروپا کاملا اصلاح شود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، به نقل از روزنامه اتریشی کوریر، وتوی اتریش در ماه دسامبر مانع از پیوستن رومانی و بلغارستان به منطقه شینگن شد. اما بخصوص، رابطه با بلغارستان دوباره به سرعت بهبود یافت. کارل نهمر، صدر اعظم اتریش در دیدار اخیر خود رومن رادو، رئیس جمهور بلغارستان را به کنسرت سال نو در وین دعوت کرد. روز دوشنبه، نهمر به همراه گرهارد کارنر، وزیر کشور خود حدود دو هفته قبل از اجلاس ویژه اتحادیه اروپا در مورد مهاجرت - بار دیگر از مرز خارجی ترکیه و بلغارستان اتحادیه اروپا بازدید کرد.

سیگنال رهبران اتریش در این سفر این بود که آنها می خواهند با بلغارها اتحاد تشکیل دهند. وتوی اتریش در دسامبر مانع از پیوستن رومانی و بلغارستان به شینگن شد و دلیل آن بیشتر به بحران پناهندگی ارتباط داشت. در سال 2022 حدود 110000 مهاجر غیرقانونی در اتریش درخواست پناهندگی داده اند که چهارمین رقم در اروپا است. به گفته وزارت کشور اتریش، حدود 40 درصد از طریق بلغارستان به این کشور آمده‌اند.

رومن رادو پس از این دیدار گفت که فشار مهاجران در مرز بلغارستان به شدت افزایش یافته است، در چند ماه گذشته چهار مرزبان کشته شده اند. نهمر هم گفت: این کشور به حمایت و مشارکت فعال با بلغارستان نیاز دارد.

اتریش خواستار تجدید ساختار ریشه ای در سیستم پناهندگی اروپا است. کارنر هم گفت که سیستم شینگن خراب شده است. نهمر تاکید کرد: بنابراین وتوی شنگن اتریش همچنان به قوت خود باقی است و اتریش خواستار «ترمز پناهندگی» است.

اما لنت این ترمز از چه چیزی باید ساخته شود؟ به اعتقاد اتریش این لنت بخصوص باید از سیستم های حصار قوی در مرزهای خارجی اتحادیه اروپا، حصارهای مشابه با فناوری پیشرفته در مرزهای لهستان-بلاروس و یونان-ترکیه که ارتفاع پنج متر، عمق پنج متر، مجهز به رادار، حسگرهای حرارتی و دوربین است.

دولت اتریش هم اعلام کرد که یک مدل مشابه که با نظارت هواپیماهای بدون سرنشین تکمیل شده است نیز قرار است در بلغارستان راه اندازی شود. نهمر تاکید کرد که بلغارستان برای این کار به دو میلیارد یورو نیاز دارد. اتریش در اینجا به وضوح در کنار بلغارستان است. ما در مبارزه با جنایات سازمان یافته متحد هستیم.

به اعتقاد اتریش مشکل این است که کمیسیون اتحادیه اروپا هنوز هیچ بودجه‌ای برای سیستم های حصاری از کشورهای اتحادیه اروپا در دسترس قرار نداده است. دولت اتریش خواستار کمک د میلیارد یورویی برای این منظور از اتحادیه اروپا است.

رادو هم در بخش دیگری از سخنانش گفت: ما سیستم حفاظت از مرزها را تقویت کرده‌ایم. وی در مورد مافیای قاچاقچی گفت: اما من می خواهم روشن کنم که ما با یک نیروی قوی و سازمان یافته روبرو هستیم. .

بهر حال بلغارستان و رومانی همچنان به پیوستن به منطقه شنگن در سال جاری اطمینان دارند. اما دولت اتریش تنها می خواهد در صورتی با این مسئله موافقت کند که اتحادیه اروپا سیستم پناهندگی را به طور اساسی اصلاح کند.

خواسته های حزب خلق صدر اعظم اتریش از اتحادیه اروپا به خوبی شناخته شده است: حصارهای تقویت شده، مراحل سریع پناهندگی در مرزهای خارجی اتحادیه اروپا و مراکز پناهندگی در کشورهای ثالث امن - مانند رواندا. به گفته کارنر، از نقطه نظر حقوقی یک سیاست رد مهاجران مورد نیاز است. این رویکرد باید شرایطی را امکان پذیر کند تا مهاجران از کشورهای مبدأ امن که به وضوح مستحق حمایت نیستند، دوباره به سرعت طرد شوند.

در دیدار رهبران اتریش و بلغارستان نقض حقوق بشر در مرز بلغارستان و ترکیه محور مذاکرات نبود. تحقیقات رسانه‌های بین‌المللی در ماه دسامبر، تصاویر نگران‌کننده‌ای را از این منطقه نشان داد از جمله مهاجرانی که توسط مقامات بلغارستانی برای روزها بدون غذا در پادگان نگهداری می شدند. در مواردی رسانه ها گزارش دادند که پناهجویان توسط مأموران مورد ضرب و شتم قرار گرفته و توسط سگ های پلیس گاز گرفته شده‌اند.

انتهای پیام/