شهرخبر

عملیات نظامیان سودانی در مناطق مرزی چاد و آفریقای مرکزی

عملیات نظامیان سودانی در مناطق مرزی چاد و آفریقای مرکزی

مقامات سودانی به دلیل ناآرامی‌های اخیر درکردفان جنوبی حالت فوق العاده در این ایالت اعلام و نیروهای نظامی و امنیتی سودان عملیات مشترک خود را علیه گروه‌های مخل امنیت در مناطی مرزی این کشور با چاد و آفریقای مرکزی شروع کردند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، مدتی است که روستاهای کردفان جنوبی هدف حمله مردان مسلح قرار دارد. در این حملات تعدادی از غیرنظامیان کشته شدند که جدیدترین آنها دیروز بود. مردان مسلح با حمله به خودرو حامل غیرنظامیان در حومه شهر «کادقلی» 4 نفر از آنان را کشتند. افراد مسلح با حمله به روستاها و غارت اموال مردم مرتکب قتل و جنایت علیه آنان می‌شوند.

به دنبال این ناآرامی‌ها فرماندار ایالت کردفان جنوبی گفت: کمیته امنیت این ایالت به مدت یکماه در کردفان جنوبی حالت فوق العاده اعمال می‌کند.

« موسی جبر» با بیان اینکه دولت هرگز اجازه نمی‎دهد، ناامنی به کردفان جنوبی بازگردد، اظهار داشت: ما با افرادی که بخواهند با ایجاد رعب و وحشت امنیت مردم را برهم زنند به شدت برخورد می‌کنیم.

به نوشته روزنامه سودان تریبون، وی تصریح کرد: اعمال حالت فوق العاده همراه با تشکیل دادگاه‌های اضطراری است و ما از کمیته امنیت کردفان جنوبی می‌خواهیم به منظور برقراری ثبات و امنیت در این ایالت با افراد قانون شکن برخورد کند.

جبر بدون نام بردن از حزب خاصی گفت: برخی احزاب در پس پرده این ناآرامی‌ها قرار دارند و این ناآرامی‌ها برنامه ریزی شده‌ است.

این روزنامه در خبر دیگری نوشت: ارتش سودان با همراهی نیروهای واکنش سریع و پلیس این کشور عملیات مشترک خود را با هدف سرکوب گروه‌های مخل امنیت در مناطق مرزی سودان با چاد و آفریقای مرکزی شروع کرده‌ است.

گروه‌های مسلح در این مناطق اقدام به قتل و غارت،  چاقاق انسان، سلاح، مواد مخدر و مواد غذایی  می‌کنند لذا ساکنان  مناطق مزبور از دولت خارطوم خواسته‌اند گروه‌های مخل امنیت را سرکوب کنند.

سرلشکر « محمد حمدان دقلو» مشهور به حمیدتی فرمانده نیروهای واکنش سریع سودان در سوم ماه میلادی جاری گفت: برخی جریان در سودان برای تغییر نظام حاکم بر آفریقای جنوبی اقدام کرده و ما در این رابطه افرادی را دستگیر کرده‌ایم.

ژنرال « عبدالفتاح برهان» فرمانده ارتش و رئیس شورای حاکمیتی سودان در 15 ماه میلادی جاری با تکذیب سخنان حمیدتی اظهار داشت: سودان برای جنگ داخلی در کشور دیگری، نظامی و مزدور به آنجا اعزام نمی‌کند. ارتش سودان یک ارتش حرفه‌ای و پایبند قوانین و مقررات است.

گزارش روزنامه‌ها در نوامبر 2022 ( آبان ماه گذشته ) حاکیست هزاران مرد مسلح که لباس نیروهای واکنش سریع را به تن داشتند در مناطق مرزی سودان با آفریقای مرکزی تجمع کرده بودند تا با ورود به خاک آفریقای مرکزی در نبرد شورشیان این کشور علیه دولت مرکزی آن شرکت کنند.

انتهای پیام/