به گزارش اکوایران، نماینده دولت ایالات متحده در مذاکرات احیای برجام مدعی شد آمریکا فشار بر چین را برای توقف واردات نفت ایران افزایش خواهد داد.

بنا بر گزارش بلومبرگ، رابرت مالی، نماینده ویژه دولت ایالات متحده در امور ایران در گفت‌وگ با این خبرگزاری گفت ایالات متحده در تلاش برای تشدید نظارت بر تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران، فشار بر چین را در راستای توقف واردات نفت ایران افزایش خواهد داد.

مالی، در مصاحبه‌ای با تلویزیون بلومبرگ گفت: «چین مقصد اصلی صادرات غیرقانونی ایران است» و مذاکرات برای منصرف کردن پکن از این خریدها «در حال شدت گرفتن است».

ایالات متحده در سال 2018 پس از خروج از توافق برجام، تحریم‌ها علیه تهران را مجدداً اعمال کرد. در واکنش به این مسئله، تهران فعالیت‌های غنی سازی اورانیوم را افزایش داده و نظارت‌های بین‌المللی بر برنامه هسته‌ای‌ش را محدود کرده است.

در همین حال، انتقال محموله‌های نفت خام ایران در ماه‌های اخیر برخلاف تحریم‌های واشنگتن افزایش یافته است. به نظر می‌رسد بیش‌تر این محموله ها به مقصد چین، بزرگ‌ترین واردکننده نفت جهان، گسیل می‌شود.

مالی هم‌چنین گفت: «ایالات متحده به دنبال اقداماتی را است که صادرات نفت ایران را متوقف کند و کشورها را از خرید آن بازدارند. ما هیچ یک از تحریم های خود علیه ایران و به ویژه در مورد فروش نفت ایران را کاهش نداده‌ایم».