شهرخبر

عنایتی: برای برخی از کشورهای خلیج‌فارس دیدگاه ایران درباره جنگ اوکراین را تشریح کردیم/ قطر و عمان دیدگاه ایران را درباره روند احیای برجام تایید می‌کنند

عنایتی: برای برخی از کشورهای خلیج‌فارس دیدگاه ایران درباره جنگ اوکراین را تشریح کردیم/  قطر و عمان دیدگاه ایران را درباره روند احیای برجام تایید می‌کنند

مدیر کل اداره خلیج فارس وزارت امور خارجه اظهار داشت: در گفت‌وگوهایی که با برخی از کشورهای خلیج فارس در خصوص جنگ اوکراین داشتیم دیدگاه خودمان را تشریح و بیان کردیم که ما مخالف جنگ هستیم، جنگ راه حل نهایی این بحران نیست و ما یک بی طرفی فعال را مد نظر داریم.

علیرضا عنایتی مدیرکل خلیج فارس وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری برنا در خصوص روابط ایران با کشورهای خلیج فارس گفت: ما از بازگشت سفرای کویت و امارات استقبال کردیم،  سفیر قبلی امارات  سیف محمد عبید الزعابی تا سال 1394 در تهران بودند در نتیجه اتفاقاتی که آن سال صورت گرفت امارات سفیر خود را فراخواند و سطح مناسبات دو کشور به کارداری تقلیل پیدا کرد.

وی افزود: در سال جاری امارات دستور داد که آقای سیف محمدعبید الزعابی به تهران بازگردند و سطح روابط در حد سفیر ارتقا پیدا کرد؛ البته با مقدمه‌سازی‌های که قبل از حضور ایشان در ایران صورت گرفت ما چرخه مناسباتی خود را با امارات کاملا عملیاتی کردیم و در همین راستا رفت و آمدها بین هیات ایرانی و امارات انجام شده است. اخیرا هم هیاتی بزرگ اقتصادی و تجاری به ریاست دکتر صفری معاونت اقتصادی وزارت خارجه به همراه دکتر فرزین به امارات رفت.

عنایتی با اشاره به اولویت سیاست همسایگی در دولت سیزدهم اظهار داشت: این مناسبات عملا در دوره جدید و در یکسال اخیر یعنی در دولت سیزدهم در حقیقت کار با منطقه یعنی اولویت همسایگی یک تبلور خاصی پیدا کرد و در این کارنامه می‌توانیم آن را بگنجانیم که مناسبات ایران و امارات به حالت عادی خودش برگشته است.

مدیرکل اداره خلیج فارس وزارت خارجه حجم تبادل تجاری ایران و امارات را بالغ بر 20 میلیارد دلار اعلام و خاطرنشان کرد که این حجم تبادل تجاری نشان می‌دهد که ظرفیت‌های ما می‌تواند بیش از پیش توسعه پیدا کند. 

روابط ایران و کویت به سطح اجرایی رسیده است 

مدیر کل اداره خلیج فارس وزارت امور خارجه در خصوص روابط ایران و کویت گفت: در دوره جدید کویت سفیر جدیدی معرفی کرد و ایشان به ایران امد و مناسبات ما با این کشور هم وارد گام اجرایی شده است به عنوان گام اول کمیته کنسولی بین ایران و کویت برگزارشد و سایر کمیته‌ها در زمینه مواد مخدر، گارد ساحلی، کمیته حقوقی و کمیسیون مشترک اقتصادی و .. در دستور کار ایران و کویت است. 

تاکید کشورهای منطقه به ویژه عمان و قطر بر ثمربخش بودن اقدامات در منطقه 

عنایتی در خصوص نقش میانجی‌گری کشورهای خلیج فارس در احیای برجام اظهار داشت: به صورت عموم کشورهای منطقه به ویژه قطر و عمان بر پیشرفت امور و ثمربخش بودن اقدامات در منطقه تاکید دارند و این هم شاید ناشی از نوع سیاست خارجی و دیدگاههایی است که در منطقه برای خود ترسیم کردند و همیشه بر روشی متوازن و گفتگو محور در این مسیر حرکت می‌کنند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در جهت رفع تحریم‌های ظالمانه، انعقاد توافق پایدار و قوی و پرونده هسته‌ای در پلن الف خود حرکت می‌کند و ایران معتقد است در صورت وجود اراده در طرف مقابل توافق به نتیجه خوبی منتهی خواهد شد و کشورهای منطقه به خصوص قطر و عمان این دیدگاه ایران را تایید می‌کنند. 

در بحران اوکراین هیچ وقت جنگ را تایید نکردیم 

این دیپلمات عالی‌رتبه در خصوص نقش کشورهای خلیج فارس در حل و فصل موارد اختلافی ایران و غرب در خصوص مسائل اوکراین و روسیه گفت: دیدگاه ما راجع بر بحث اوکراین کاملا واضح است؛ ما در بحران اوکراین هیچ وقت جنگ را تایید نکردیم و دیدگاه خودمان را به صورت کامل و شفاف بیان کردیم. 

عنایتی تصریح کرد: در گفت‌وگوهایی که با برخی از کشورهای خلیج فارس در خصوص جنگ اوکراین داشتیم دیدگاه خودمان را تشریح و بیان کردیم که ما مخالف جنگ هستیم، جنگ راه حل نهایی این بحران نیست و ما یک بی طرفی فعال را مد نظر داریم.

مدیر کل اداره خلیج فارس وزارت امور خارجه اظهار داشت: بعضی از مواردی که بیان می‌شود اینها در قالب امور تایید نشده قرار می‌گیرد که ما به عنوان طرف ایرانی حاضر به گفت‌وگو با اوکراین هستیم؛ دیدگاهمان را برای بعضی از کشورهای خلیج فارس ترسیم کردیم و آن‌ها هم دیدگاه ما را شنیدند و درک کردند و امیدواریم با گفت‌وگو و رویکرد طرفین درگیر این مسئله که برای همه و منطقه خلیج فارس هم مشکل آفرین است حل و فصل شود. 

انتهای پیام/