شهرخبر

نماینده اصفهان: مخابرات تنها شرکتی است که نسبت به تبدیل وضعیت ایثارگران اقدام نکرده

نماینده اصفهان: مخابرات تنها شرکتی است که نسبت به تبدیل وضعیت ایثارگران اقدام نکرده

مقتدایی در تشریح سوال خود از وزیر ارتباطات گفت:چرا تنها شرکت خصوصی که نسبت به تبدیل وضعیت نیروهای ایثارگر اقدام نکرده، شرکت مخابرات است در صورتی که سایر شرکت‌های خصوصی و دولتی مانند خودروسازها این وظیفه قانونی را انجام دادند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، رسیدگی به سوال عباس مقتدایی نماینده اصفهان از زارع‌پور وزیر ارتباطات در دستورکار امروز نمایندگان قرار داشت.

 

سوال مقتدایی از وزیر درباره علت عدم اجرای قانون درخصوص تبدیل وضعیت ایثارگران شرکت مخابرات از سوی وزیر و شرکت مخابرات بود.

عباس مقتدایی نماینده اصفهان در تشریح سوال خود گفت: مسئله ما در این طرح سوال این نیست که مخابرات شرکتی خصوصی است یا دولتی، بلکه موضوع چیز دیگری است.

مقتدایی ادامه داد: وزیر ارتباطات در پاسخ به این سوال عنوان می کند که شرکت مخابرات یک شرکت خصوصی است، ما هم می پذیریم، سوال این است که چرا یک مجموعه تکالیف قانونی خود را نسبت به کسانی که باید برای آن ها کاری انجام دهد کاری نمی کند و پشت سوژه خصوصی بودن سنگر گرفته و با هر پیگیری به ما می گویند در دست بررسی است.

وی تصریح کرد: براساس قانون مصوب مجلس شرکت مخابرات باید نسبت به تبدیل وضعیت کارکنان ایثارگر اقدام می کرد اما این اقدام در سال 1400 انجام نشد و این طور عنوان کردند که حتی این کار را انجام نمی دهیم اما ما پیگیری کردیم و بسیار هم دلمان می خواست که اخلاق را رعایت کنیم لذا بر همین مبنا در آبان ماه 1400 به وزیر ارتباطات تذکر کتبی دادم و در اسفندماه نیز به رئیس جمهور تذکر دادم و همانجا به وزیر ارتباطات اعلام کردم اگر تکالیف قانونی اجرایی نشود، اعمال ماده 234 را در دستورکار قرار خواهم داد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس اضافه کرد: در همان ماه به معاون اول رئیس جمهور نامه ای زدم و به بنیاد شهید نیز عنوان کردم چرا شما که متولی این کار هستید وظایف خود را انجام نمی دهید که در پاسخ به این نامه بنیاد شهید عنوان کرد عملکرد شرکت مخابرات به عنوان دستگاهی که تکالیف خود را به طور کامل انجام نداده است در گزارش های ارسالی لحاظ شده است.

مقتدایی بیان کرد:حتی از اداره قوانین مجلس شورای اسلامی تقاضا کردم نسبت به خصوصی یا دولتی بودن شرکت مخابرات نظر بدهند که معاون قوانین مجلس تصریح کرده است که این شرکت مشمول بند (د) تبصره 20 قانون بودجه قرار گرفته و افرادی که به صورت تمام وقت در این شرکت فعالیت می کنند با رعایت شرایط قانونی تبدیل وضعیت شوند.

وی اضافه کرد: نهایتا پس از یکسال پیگیری وزارت ارتباطات پذیرفت که تبدیل وضعیت نیروهای ایثارگر را پیگیری کند اما طی ده ها مکاتبه ای که در دو سال گذشته انجام شد دائما از کلید واژه در دست پیگیری است استفاده می کنند.

نماینده اصفهان گفت: آقای وزیر در پاسخ به همین سوال عنوان خواهد کرد که اینجا خصوصی است و من وزیر بوده و رئیس مخابرات نیستم. این در حالی است که قانون مصوب مجلس اجرایی نشده و موکلان شما در استان ها سوال می پرسند اگر قانون سال 1400 اجرایی نشد چه تضمینی وجود دارد که در آینده نیز قانون اجرایی شود حتی چکیده نامه اخیر وزیر ارتباطات این است که ما در 1402 این قانون را اجرایی خواهیم کرد.

مقتدایی سوالی را مطرح کرد که آیا شما این اقدام را انجام دادید که آبونمان مخابرات افزایش پیدا کند، چطور اینجا در شرکت مخابرات اختیار داشتید و از افزایش قیمت حمایت کردید ولی در تبدیل وضعیت نیروهای ایثارگر عنوان می کنید که اختیار ندارم.

وی تصریح کرد: مردم سوال می پرسند وزیر ارتباطات که کمک کرد قیمت آبونمان افزایش یابد چرا اصرار نمی کند که قانون اجرایی شود. آیا از وزیر این توقع نیست که از اختیارات خود به طور کامل استفاده کند؟ ما چیزی بیشتر از اجرای قانون نمی خواهیم.

مقتدایی تصریح کرد: چرا تنها شرکت خصوصی که نسبت به تبدیل وضعیت نیروهای ایثارگر اقدام نکرده، شرکت مخابرات است در صورتی که سایر شرکت های خصوصی و دولتی مانند خودروسازها این وظیفه قانونی را انجام دادند.

وی تاکید کرد: کمیسیون اجتماعی مجلس نیز رأی به این داد که شرکت مخابرات باید به قانون عمل کند، ما از یک مجموعه ای که روحیات ایثارگری در آن وجود دارد خواهش می کنیم قانون را برای نیروهای خود اجرایی کند.

نماینده اصفهان در مجلس اضافه کرد: حتی اگر این تبدیل وضعیت اجرایی شود حقوق برخی افراد در شرکت مخابرات کاهش می یابد پس این مسئله که تبدیل وضعیت بار مالی دارد سخن دقیقی نیست.

وی با بیان اینکه نمی خواهیم گلایه های مربوط به حوزه اینترنت را در این جلسه مطرح کنم چرا که در این حوزه نیز نارضایتی های بسیاری وجود دارد، گفت: امروز فقط ما یک سوال داریم، چرا به قانونی که در سال 1400 مصوب شده عمل نمی شود.

مقتدایی درباره اینکه از پاسخ وزیر قانع شده یا خیر، گفت: اگر من عنوان کنم که از پاسخ های وزیر قانع شدم خلاف نظر موکلینم را بیان کرده ام ولی اگر تضمینی داده می شد که در سال 1401 نسبت به تبدیل وضعیت نیروهای شرکت مخابرات اقدام شود موضوع فرق خواهد کرد.

انتهای‌ پیام/