شهرخبر

افزایش هشدارآمیز خشونت علیه زنان در فرانسه

کدخبر: ۵۵۰۷۱۶
اقتصادنیوز: براساس ارزیابی یک نهاد مشورتی فرانسه، میزان زن ستیزی و تبعیض و خشونت علیه بانوان در این کشور غرب اروپا به شدت و در سطح هشداردهنده‌ای افزایش یافته است.
افزایش هشدارآمیز خشونت علیه زنان در فرانسه

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، نتیجه بررسی های نهاد عالی برابری (HCE) از ۲۵۰۰ شهروند فرانسه حاکیست که بسیاری از مردان جوان این کشور، رفتارهای تبعیض آمیز و خشن را علیه بانوان، قابل پذیرش ارزیابی می کنند.

خبرگزاری فرانس پرس گزارش داد، "سیلوی پیر-بروسلت" رئیس اچ سی ئی، از مقام های فرانسه خواستار توجه به برخوردها و رفتارهای مردان از سنین نخست شامل اقدام گسترده در آموزش و تصویب و اجرای مقررات سختگیرانه تر در فضای مجازی شده است.

نزدیک به ۸۰ درصد زنان شهروند فرانسه پرسش شونده در این نظرسنجی، گفته اند که تصور می کنند به علت جنسیت خود، از خوش رفتاری کمتری برخوردار شده اند.

ارزیابی این نهاد می افزاید: با اینکه بیشتر پاسخ دهندگان به این نظرسنجی، اصل جنسیت گرایی را محکوم می کنند، اما در عمل از اجرای آن، خودداری نمی کنند و با وجود افزایش آگاهی شهروندان فرانسه در باره نابرابری جنسیتی که بخشی از آن به جنبش "می تو"، ارتباط داشته، اما تعصب، کلیشه های جنسی و جنسیتی و تبعیض جنسی در زندگی روزانه، هنوز جریان دارد.

بروسلت همچنین خواستار ایجاد یک نهاد بلندپایه مستقل همگانی برای مبارزه با خشونت جنسیتی در جهان سیاست و اختصاص منابع مالی و انسانی بیشتر به مبارزه با خشونت خانگی در فرانسه شد.

بر اساس این ارزیابی؛ جامعه فرانسه همچنان به شدت در همه جنبه ها، دچار گرایش به تعصب های جنسیتی است و حتی برخی از خشونت آمیز ترین نمودهای تعصب جنسیتی، در عمل تشدید هم شده است. در حالی که مردان سالمندتر همچنان به دیدگاه های محافظه کار درباره نقش زن و مرد در جامعه پایبند مانده اند، اما مردان جوان تر گاهی گرایش های "مرد برتر پندارانه" تهاجم آمیزی، نشان می دهند.

این نهاد همچنین به ممنوعیت اسباب بازی های جنسیتی برای کودکان و اختصاص یارانه از منابع عمومی دولت به شرکت های موظف به پیشرفت و بهبود در زمینه برابری جنسیتی، توصیه کرده است.

نزدیک به ۲۰ درصد مردان ۲۵ تا ۳۴ ساله در این نظرسنجی، لاف زدن در مورد مسائل جنسی را برای کسب احترام در جامعه، لازم دانسته اند و ۲۳ درصد گفته اند که مردان باید گاهی از خشونت برای به دست آوردن احترام استفاده کنند. یک چهارم مردان پرسش شونده، با کم اهمیت شمردن خشونت جنسی، گفته اند که به تجاوز جنسی، بیش از اندازه پرداخته شده است.