شهرخبر

جزئیات واردات خودروهای برند هیوندای محصول کره جنوبی به کشور

واردات خودرو به صورت رسمی از یک ماه پیش با ورود محصولا شرکت کیا آغاز شد و حالا اخبار حاکی از ورود خودروهای کره جنوبی به کشور است.

جزئیات واردات خودروهای برند هیوندای محصول کره جنوبی به کشور

به گزارش سلام نو، تجارت‌نیوز نوشت: واردات خودرو این بار به محصولات هیوندای رسید. حال این پرسش مطرح می‌شود که کدام محصول این برنده کره‌ای وارد کشور شده است؟ آیا فرآیند واردات خودرو تسریع شده است یا ورود خودروهای خارجی به صورت ماهانه باقی می‌ماند؟

واردات خودرو از ماه گذشته با ورود نخستین محموله خودروهای برند کیا آغاز شد. پس از گذشت یک ماه، یک محموله دیگر، این بار با برند هیوندای وارد کشور شد. اما همانطور که پیش‌بینی می‌شد، تعداد خودروهای این محموله نیز چشمگیر نبود.

در این رابطه، مدیر بنادر و دریانوردی شهید باهنر و شرق هرمزگان به سایت بازار گفت: ۱۲۰ دستگاه خودرو شنبه، یکم بهمن، وارد بندر شهید باهنر بندرعباس شد. گفته می‌شود این خودروها ساخت شرکت هیوندای محصول کره جنوبی هستند.

کدام محصولات هیوندای به بازار می‌آیند؟

پیگیری‌ها از بندر شهید باهنر نشان می‌دهد که هنوز مشخص نشده است که چه مدل خودرو از این برند وارد بندر کشور شده است؟ اما روابط عمومی این بندر به تجارت‌نیوز اعلام کرد که خودروهای سواری سدان مدل ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ هستند.

بررسی‌ها حاکی از آن است که احتمال ورود خودرو هیوندای النترا ۲۰۲۲، پالیسید ۲۰۲۳، سانتافه مدل ۲۰۲۳ و اکسلنت ۲۰۲۳ به کشور وجود دارد. قیمت این خودروها همگی حدود ۲۰ هزار یورو تعیین شده است.

محموله‌های بعدی چه زمانی به کشور می‌رسند؟

روابط عمومی بندر شهید باهنر به تجارت‌نیوز گفت: برنامه واردات ۴۰۰ دستگاه خودرو و به احتمال زیاد از برند هیوندای از طریق بندر باهنر در دستور کار است که ۱۲۰ دستگاه آن وارد شد.

گفته می‌شود که واردات محموله بعدی این خودروها در فاصله یک ماه آینده اتفاق می‌افتد. به عبارت دیگر، هر ماه یک بار تنها ۱۰۰ خودرو به وارد کشور می‌شود.

این در حالی است که امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت، وعده دیگری در رابطه با تعداد خودروهای وارداتی به کشور داده بود.

او در گفتگویی اعلام کرد: سه ماه پایانی سال جاری، ۱۰۰ هزار خودرو وارد کشور می‌شود. با توجه به اظهار نظر روابط عمومی بند شهید باهنر، تا پایان سال تنها ۳۰۰ خودرو از طریق این بندر وارد می‌شود.

حال باید در نظر گرفت که واردات خودرو تا کنون از طریق دو بند لنگه و شهید باهنر صورت گرفته است. پس با احتساب اینکه تا پایان سال ۱۰۰ خودرو دیگر نیز از طریق بندر لنگه وارد کشور شود، در مجموع و در بهترین حالت ۳۰۰ خودرو وارد می‌شود و نه ۱۰۰ هزار خودرویی که وزارت صمت وعده آن را داده بود.

به نظر می‌رسد وزارت صمت و شرکت‌های واردکننده برای خرید و واردکردن خودروهای خارجی راه دشواری را در پیش دارند.

نکته دیگری که در رابطه با واردات خودرو وجود دارد، بحث خرید خودرو از کشورهای همسایه است. پس از شیوع کرونا و آغاز بحران‌های صنعت خودروسازی، عرضه خودرو در دنیا کم شد. به طوری که افراد برای خرید خودرو از درب کارخانه نیز باید ماه‌ها منتظر بمانند. با این شرایط خودرو در بازار آزاد کشورهای همسایه نیز کم یافت می‌شود و دست‌اندازی تازه برای شرکت‌های واردکننده ایجاد خواهد شد.