شهرخبر

ارائه خدمات گمرکی به بیش از ۳۰ هزار شرکت/ راه اندازی مسیر آبی گمرکی؛ بزودی

ارائه خدمات گمرکی به بیش از 30 هزار شرکت/ راه اندازی مسیر آبی گمرکی؛ بزودی

هم اکنون حدود ۳۰ هزار شرکت از خدمات گمرکی استفاده می‌کنند که بیش از ۶۲۰ شرکت جزو فعالان مجاز بوده که در آینده نزدیک به ۳ هزار مورد افزایش پیدا خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمد رضوانی فر رییس کل گمرک ایران در آیین تجلیل از فعالان پیشتاز اقتصاد ایران گفت: در مجموعه گمرک مجموعا حدود 40 هزار بهره‌گیرنده از خدمات داریم. اگر افراد مشترک در واردات و صادرات را کنار بگذاریم این عدد به 30 هزار شرکت می‌رسیم. این شرکت ها براساس سابقه فعالیت، حجم گردش مالی، تعداد پرسنل و ... آنها را به سه سطح تقسیم بندی کردیم.

وی افزود: پس از آن براساس مولفه‌های قانون مداری مانند نداشتن پرونده قاچاق و ایفای تعهدات ارزی شرکت‌ها قربال‌گری شدند. برای این گروه مجموعه‌ای از تسهیل گری را ها داشتیم مانند بسته های حمایتی، تسریع در استرداد حقوق گمرکی و نداشتن مطالبه نامه باز وجود داشته است.

رضوانی فر گفت: به زودی مسیر آبی برای فعالان اقتصادی رونمایی می‌شود. این کار ارائه خدمات گمرکی به فعالان خوش نام را تسریع می‌کند. 624 شرکت برگزیده کمتر از دو درصد فعالین را شامل می‌شود. سطح بهره‌مندی از تسهیلات را به ده درصد افزایش خواهیم داد. تسهیلاتی را برای شرکت‌ها بورسی در نظر خواهیم کرد که علت آن نیز شفافیت بالاتر این شرکت‌ها است.

وی افزود: برنامه تحولی را در گمرک تدوین کردیم تا بتوانیم گمرک را به عنوان مرزبان اقتصادی کشور هوشمند کنیم.

انتهای پیام/