شهرخبر

محبوب‌ترین آبگوشت‌های کرمانشاه

کرمانشاه غذاهای محلی درجه یک بسیاری دارد از این رو با ما همراه باشید و درباره محبوب‌ترین آبگوشت‌های کرمانشاه بیشتر بدانید.

محبوب‌ترین آبگوشت‌های کرمانشاه

سلام نو _ سرویس گردشگری: جذابیت های کرمانشاه تنها به طاق بستان، کتیبه‌ بیستون، طاق گرا، گور دخمه اسحاق وند، تکایای بیگلربیگی و معاون الملک، بوستان کوهستان و معبد آناهیتا ختم نمی شود و دارای ابعاد مختلف دیگری هم هست که غذای سنتی کرمانشاه، از مهم ترین این ابعاد است. اصلا همین ترکیب دوست داشتنی و جذاب غذای سنتی کرمانشاه در کنار مناطق دیدنی آن است که می تواند دل هر گردشگری را ببرد و سفر به کرمانشاه را نه تنها چند باره، بلکه همه ساله کند.

آبگوشت کرمانشاهی، خوشمزه و محبوب

آبگوشت کرمانشاهی یا آبگوشت گوجه سبز غذایی متفاوت در کرمانشاه است که همانند آبگوشت ساده طبخ می شود اما به دلیل اضافه کردن گوجه سبز، طعم ترشی دارد. مواد تشکیل دهنده این آبگوشت پیاز، سیب زمینی، گوجه سبز، گوشت، حبوبات شامل نخود و لوبیا سفید، پودر سیر، نعنا خشک، لیمو عمانی و ادویه و زعفران است.

طرز تهیه آبگوشت کرمانشاهی

نخود و لوبیای از شب قبل خیس شده را دو بار بجوشانید و آب آن‌ها را خالی کنید. بخشی از دنبه را در یک قابلمه بریزید و روی حرارت تفت دهید تا آب شود.

محبوب‌ترین آبگوشت‌های کرمانشاه

سپس پیاز چهار قاچ شده و زردچوبه را در دنبه بریزید و آن را تفت دهید. گوشت آبگوشتی را نیز به آن‌ها بیفزایید و همراه با پیاز تفت دهید. در ادامه بقیه دنبه و مقدار مناسبی آب را در قابلمه بریزید و اجازه دهید تا گوشت روی حرارت ملایم گاز بپزد.

گوجه سبز را جداگانه با کمی نمک بپزید و از صافی رد کنید تا گوشت آن از هسته و پوست جدا شود. پس از پخت گوشت، کمی از دنبه را از قابلمه دربیاورید و آن را روی حرارت آب کنید. سپس رب گوجه فرنگی را در دنبه تفت دهید. پیازها را نیز از آبگوشت دربیاورید و آن‌ها را با مخلوط رب و دنبه، نعنا خشک، پودر سیر، زعفران، گوجه سبز پوره شده، نمک و فلفل مخلوط کنید و خوب بکوبید. سپس این مخلوط را در آبگوشت بریزید. سیب‌زمینی پوست کنده و لیمو عمانی را در نیم ساعت آخر پخت آبگوشت در غذا بریزید و اجازه دهید تا آبگوشت جا بیفتد. آبگوشت کرمانشاهی را با نان تازه و سبزی خوردن سرو کنید.

آبگوشت باغی، متفاوت و محبوب در کرمانشاه

یکی دیگر از غذاهای محلی، دیرینه و لذیذ کرمانشاه آبگوشت باغی است که با انواع میوه‌های خوشمزه تهیه می‌شود. نام این آبگوشت به این دلیل باغی انتخاب شده که در دیرباز بیشتر باغیان در فصل تابستان بخاطر وجود میوه‌های زیاد باغ، آن را تهیه می‌کردند.

محبوب‌ترین آبگوشت‌های کرمانشاه

آبگوشت باغی با طعم‌های مختلفی مانند ترش، شیرین و ملس پخته می‌شود که این تفاوت در طعم‌ها به دلیل وجود میوه‌هایی مانند هلو، زردآلو، سیب، آلبالو و آلوچه است. تجربه طعم متفاوت این آبگوشت در تابستان می‌تواند بسیار خوشایند باشد.

مواد لازم برای تهیه آبگوشت باغی کرمانشاهی: گوشت گوسفند، پیاز، نخود و لوبیای سفید خیس کرده، میوه‌های فصل (گیلاس، آلو، کیوی، هلو، سیب، زردآلو، آلوچه و ….) سیب زمینی، دارچین، زنجبیل، رب گوجه‌فرنگی، نمک، زردچوبه، فلفل و نعناع.

در ابتدا گوشت گوسفندی شسته شده را همراه با پیاز، نخود و لوبیا داخل قلبلمه ریخته و روی حرارت ملایم می‌گذاریم. پس از آن که مواد کمی پخته شد، سیب‌زمینی را همراه با میوه‌هایی که آماده کردیم و رب گوجه‌فرنگی، نمک، دارچین و زردچوبه به مواد داخل قابلمه اضافه کرده و اجازه می‌دهیم که به خوبی بپزد و در انتها نیز نعناع را به غذا اضافه می‌کنیم. با توجه به نوع و مقدار میوه‌هایی که داریم، می‌توان طعم غذا را ترش، شیرین یا ملس انتخاب کرد.

از محبوب‌ترین‌های کرمانشاه، آبگوشت غوره و گوجه فرنگی

آبگوشت غوره و گوجه فرنگی، یکی از آبگوشت‌های ترش‌مزه و بسیار لذیذ کرمانشاه است که در زبان محلی به آن، غوره تمامه نیز می‌گویند. این آبگوشت همراه با نان سنگک و سبزی ریحان سرو می‌شود و معمولا آن را در فصل غوره تازه در کرمانشاه طبخ می‌کنند.

محبوب‌ترین آبگوشت‌های کرمانشاه

گوشت گوسفندی را همراه دنبه با نخود و لوبیای از شب قبل خیس شده، یک عدد پیاز بزرگ چهار قاچ شده، زردچوبه و فلفل و مقدار مناسبی آب در یک قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید تا حبوبات و گوشت بپزند. پس از پخت دنبه، پیاز و دنبه را از آبگوشت دربیاورید و بکوبید. سپس مخلوط دنبه و پیاز را همراه با سیب‌زمینی و نمک به آبگوشت اضافه کنید.

گوجه فرنگی و غوره را در یک قابلمه جدا گانه بریزید و روی شعله ملایم گاز بگذارید تا گوجه و غوره کمی بپزند. سپس آن‌ها را در یک صافی بریزید و تفاله آن‌ها را جدا کنید. آب و عصاره گوجه و غوره را در آبگوشت بریزید و اجازه دهید تا آبگوشت جا بیفتد.

در طرز تهیه آبگوشت گوجه فرنگی، غوره از مواد لازم حذف می‌شود و فلفل دلمه‌ای جایگزین می‌شود. برای طبخ این آبگوشت، گوجه فرنگی پوست کنده و فلفل دلمه‌ای خرد شده را پس از نیم‌پز شدن گوشت در آبگوشت بریزید.