شهرخبر

سازمان بنادر: اقدام دولت پاناما بی اهمیت است/فشار آمریکا خللی در تجارت دریایی ایران ایجاد نمی‌کند

سازمان بنادر: اقدام دولت پاناما بی اهمیت است/فشار آمریکا خللی در تجارت دریایی ایران ایجاد نمی‌کند

سازمان بنادر و دریانوردی با صدور بیانیه ای با تاکید بر بی اهمیت بودن اقدام دولت پاناما درباره کشتی های مرتبط با ایران اعلام کرد دلیل این اقدام فشارهای سیاسی دولت مستکبر ایالات متحده آمریکاست.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم بیانیه سازمان بنادر به شرح زیر است؛

تمامی کشتی های متعلق به شرکت های کشتیرانی ایرانی هم اکنون تحت پرچم پرافتخار جمهوری اسلامی ایران هستند و ناوگان ایران با ظرفیت تناژ قابل توجه در بین 20 کشور بزرگ مالکان دنیا، کاملاً درخدمت حمل و نقل دریایی کشور برای رفع نیازهای صادراتی و وارداتی کالاست.

کشتی های تحت پرچم ایران از استانداردهای بسیارخوب و مطابق قوانین ملی و کنوانسیون های بین المللی دریایی برخوردار هستند که نتایج کنترل و بازرسی های صورت گرفته در تفاهم نامه های کنترل و بازرسی دنیا موید این امر است.

همچنین دریانوردان ایرانی نیز از صلاحیت و شایستگی لازم برخوردار هستند که این امر موردتایید کمیته ایمنی دریانوردی سازمان بین المللی دریانوردی IMO قرار گرفته است.

خوشبختانه با اقدامات خوبی که درطول سه دهه اخیر برای افزایش کیفی و کمی آموزش دریانوردی کشور صورت گرفته، مایه فخر و مباهات است و اعلام می گردد درحال حاضر اکثر قریب به اتفاق افسران شاغل برروی کشتی های ایرانی را دریانوردان ایرانی تشکیل می دهند.

تاکید می کنیم، این گونه اقدامات، نه تنها غیرواقع و بی اهمیت تلقی می شود، بلکه بیشتر به دلیل فشارهای سیاسی که ازسوی دولت مستکبر ایالات متحده آمریکا وارد شده، مطرح می شود.

به دولت پاناما نیز نصیحت و توصیه می شود، متوجه اعمال و رفتار و آثار حقوقی و بین المللی اینگونه اظهارات و ادعاهای بی اساس خود باشد که نه تنها هیچ گونه تاثیر و خللی در تجارت دریایی ایران نخواهد داشت، بلکه با موازین آزادی تجارت بین الملل تعارض کامل دارد و با روح حاکم برتمامی کنوانسیون های بین المللی دریایی که وجه مشترک همه آنها تشویق دولت ها به همکاری با یکدیگر است و همچنین مواد 1 و 2 کنوانسیون ایجاد سازمان بین المللی دریانوردی (IMO) که هم دولت ایران و هم دولت پاناما عضو آن هستند، در تضاد است.

به استناد این دو ماده ، دولت های عضو این سازمان بین المللی وابسته به ملل متحد متعهد شده اند، از هرگونه محدودیت برای کشتیرانی تجاری و رفتار تبعیض آمیز ، پرهیز کنند.

انتهای پیام/