شهرخبر

جزئیات طرح ۳ ماده‌ای کمیسیون امنیت ملی در واکنش به اقدام ضدایرانی پارلمان اروپا

جزئیات طرح ۳ ماده‌ای کمیسیون امنیت ملی در واکنش به اقدام ضدایرانی پارلمان اروپا

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس از صدور بیانیه و تهیه طرح ۳ ماده‌ای در واکنش به اقدام پارلمان اروپا خبر داد و گفت: در صورت موافقت شورای اروپا با قطعنامه پارلمان علیه سپاه و برخی مقامات ایرانی، دولت را مکلف کردیم که افرادی را در فهرستی با عنوان تروریسم یا تحت تحریم‌های مالی و ممنوعیت ورود به ایران قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری برنا، ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در جمع خبرنگاران در توضیح نشست امروز صبح (یکشنبه 2 بهمن ماه) کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفت: در ادامه جلسه فوق العاده روز گذشته کمیسیون که در واکنش به مصوبه پارلمان اروپا برگزار شد، امروز هم کمیسیون نشست فوق العاده‌ای را تشکیل داد. در جلسه روز گذشته کلیات طرح واکنش مجلس شورای اسلامی به اقدام پارلمان اروپا مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، افزود: در این چارچوب نمایندگان موضوع‌گیری‌های قاطعی را داشتند و در رسانه‌ها مواضع خود را مطرح کردند، همینطور مجلس شورای اسلامی، جلسه‌ای غیرعلنی با حضور فرمانده سپاه پاسداران و وزیر امور خارجه برگزار کرد و آخرین روندها را مورد بررسی قرار داد.

وی یادآور شد: درنهایت کمیسیون امنیت ملی بیانیه‌ای را آماده کرد که در حال امضا توسط نمایندگان است، این بیانیه امروز در نشست علنی قرائت خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: همچنین طرحی را تهیه کرده‌ایم و برای رسیدن به این طرح از همه افراد صاحب نظر و ایده در مجلس دعوت کردیم. خروجی این جلسات طرح 3 ماده‌ای شد که احتمالا در نشست علنی امروز مجلس اعلام وصول خواهد شد.

عموئی گفت: موضوع این طرح اقدام متقابلی است که دولت جمهوری اسلامی ایران مکلف به اجرای آن است، در صورتی که طرف اروپایی مقامات یا نهادهای کشور از جمله نهادهایی که در قانون اساسی نام برده شده‌اند مانند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یا بسیج مستضعفین را در فهرست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا قرار دهد، واکنش متقابل و متناظری صورت خواهد گرفت.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، تصریح کرد: در مصوبه پارلمان اروپا دیده شده که برخی افراد، مقامات و اشخاص حقیقی و حقوقی در فهرست تحریم قرار می‌گیرند و مواردی را نیز در فهرست سازمان تروریستی قرار داده‌اند، بنابراین ما در طرح پیش‌بینی شده خود در صورت هر اقدامی از طرف مقابل، دولت را مکلف به تهیه فهرستی کردیم تا مقامات و اشخصاص را به عنوان تروریست یا تحت تحریم‌های مالی قرار دهد یا ورود آن‌ها به ایران را ممنوع می‌کند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر به‌دنبال تعبیه ساز و کاری در کشور برای موارد نقض حقوق بشر، هستیم. اقدامات خلاف حقوق بین الملل از جمله کشتار و نسل کشی و مواردی که اروپایی‌ها در آن سابقه‌ای داشتند، باید ثبت و در مراجع بین‌المللی پیگیری قضایی شود، این موارد هم در این طرح پیش‌بینی شده است.

عموئی همچنین اظهار کرد: قطعنامه پارلمان اروپا الزام آور نیست، پارلمان اروپا عمده مصوباتش جنبه مشورتی دارد. تصمیم‌گیر نهایی شورای اروپاست که روز دوشنبه (فردا) نشستی را خواهد داشت و این سوال همچنان مطرح است که آیا این قطعنامه در شورای اروپا مطرح یا تصویب می‌شود یا خیر؟ با توجه به رصد اطلاعات و نظرات برخی از کشورهای اروپایی و با توجه به واکنش قاطع نمایندگان و مقامات ایران، شورای اروپا این موضوع را در دستور کار ندارد اما هراقدام علیه نهادهای قانونی و مردمی ما با واکنش مواجه خواهد شد و این الزام قانونی برای دولت است و طرف مقابل باید قبل از هر تصمیم، به عواقب آن بیندیشد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست مجلس شورای اسلامی یادآور شد: کمیسیون امنیت ملی در ادامه نشست‌های خود، عصر امروز بحث تحولات اروپا را در دستور کار دارد، یکی از کشورهای اروپایی که در مدت اخیر اقدامات منفی علیه کشورمان داشته است، آلمان است لذا عملکرد حوزه سیاسی و دیپلماسی آلمان در جلسه عصر امروز کمیسیون با حضور مسئولان وزارت امور خارجه و سایر دستگاه‌ها مورد بررسی و نقد قرار خواهد گرفت.

عموئی گفت: دستور کار دیگر کمیسیون، رسیدگی به لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای است که در مجلس مصوب اما با توجه به ملاحظات شورای محترم نگهبان به مجلس اعاده شده لذا در دستور بررسی مجدد است.

انتهای پیام/