شهرخبر

تشدید اختلافات در کابینه نتانیاهو بر سر گسترش‌ شهرک‌‌های صهیونیست‌نشین

تشدید اختلافات در کابینه نتانیاهو بر سر گسترش‌ شهرک‌‌های صهیونیست‌نشین

همزمان با سفر مشاور امنیت ملی آمریکا، که خواستار آرام کردن اوضاع در کرانه باختری است، اختلافات در کابینه نتانیاهو شدت گرفته به طوری که یکی از مقامات رژیم اسرئیل وزیر امنیت و وزیر دارایی را به متشنج کردن و التهاب عمدی اوضاع متهم کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، دیروز جمعه دو تن از وزرای کابینه «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم اسرائیل به نام‌های «ایتامار بن‌گویر»، وزیر امنیت داخلی و «بتسلئیل اسموتریچ»، رئیس حزب صهیونیست مذهبی و وزیر دارایی رژیم اسرائیل، از «یوآف گالانت»، وزیر جنگ این رژیم خواستند از تخلیه مرکز تجمع جدید التأسیسی در کرانه باختری خودداری کند.

بر اساس گزارش یک روزنامه‌نگار اسرائیلی، شهرک‌نشینان صهیونیست این مرکز را اخیرا در شمال کرانه باختری ایجاد کرده‌اند. این درخواست‌ها درحالی مطرح می‌شود که نظامیان رژیم اشغالگر صهیونیستی تخلیه آن را شروع کرده‌اند.

شهرک نشینان این مرکز تجمع را در زمین‌های روستای «جوریش» در جنوب شرقی نابلس به مناسبت سی امین روز درگذشت خاخام «حاییم دروخمان»، رهبر معنوی جنبش مذهبی صهیونیستی ایجاد کرده‌اند. این اقدام شهرک‌نشینان به منظور قطع ارتباط بین سرزمین اشغالی فلسطین ایجاد شده است.

«بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، در واکنش به انتقادات دو وزیر کابینه‌اش گفت که عدم تخلیه پایگاه در تضاد کامل با توافق‌های ائتلافی است که کابینه بر اساس آن تشکیل شده است.

در بیانیه‌ای که دفتر نخست وزیری رژیم صهیونیستی منتشر کرده است، آمده است: «دولت تنها زمانی از شهرک‌سازی‌ها حمایت می کند که به صورت قانونی و با هماهنگی نخست وزیر و سرویس‌های امنیتی انجام شود. ولی در مورد این مرکز هماهنگی‌های لازم صورت نگرفته است». نتانیاهو هفته آینده درباره این موضوع گفت‌وگو خواهد کرد.

بر اساس بیانیه دفتر یوآف گالانت، همه کارهای میدانی باید با هماهنگی کامل و بر اساس ارزیابی وضعیت امنیتی انجام شود.

دفتر اسموتریچ که دارای اختیاراتی در زمینه مدیریت اجرایی در کرانه باختری است، با انتقاد شدید از این اقدام گالانت، بیانیه کوتاهی صادر کرده که در آن آمده است: «وزیر با توجه به اختیارات خود، دستورات اشتباهی مبنی بر عدم  تخلیه این مرکز وعدم اجرای آن صادر کرده تا این مسئله هفته آینده بررسی شود».

از سوی درگیر در بیانیه دفتر  گالانت آمده است: «یوآف گالانت، "وزیر امنیت" (وزیر جنگ) علیرغم بیانیه‌های اسموتریچ دستور داده است که مرکز شهرک‌نشینان تخلیه شود.»

یک مقام ارشد رژیم صهیونیستی در مصاحبه با کانال 13 تلویزیون اسرائیل، اسموتریچ و بن‌گویر را به ملتهب کردن عمدی اوضاع متهم کرده که با سفر «جیک سالیوان»، مشاور امنیت ملی آمریکا، که خواستار آرام کردن اوضاع در کرانه باختری است، همزمان شده است.

بن گویر، وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی همچنین خواستار گفت‌وگو در مورد اداره مدنی رژیم اسرائیل شد و گفت: «زمانی که عرب‌ها در کرانه باختری اقدام به ساخت و ساز می کنند، معقولانه نیست که مقامات اداری قانون را علیه آن‌ها اجرا نمی‌کنند. اما زمانی که صحبت از یهودیان می‌شود، آن‌ها می‌خواهند این پایگاه را بلافاصله در ظرف چند ساعت تخریب کنند».

پس از اینکه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اسرائیل شد، اعلام کرد که در راستای تشدید سیاست یهودی سازی قدس اشغالی به دنبال اجرای یک طرح جدید شهرک سازی در این شهر است و قرار است طرح جدید شهرک سازی‌ها در مناطق مختلف واقع در قدس اشغالی اجرایی شود.

این درحالی است که پیشتر گروه‌های مقاومت به رژیم صهیونیستی درباره تشدید سیاست یهودی سازی قدس و افزایش شهرک سازی‌ها در این شهر هشدار داده بودند.

شورای امنیت سازمان ملل در ادامه مواضع خود، اواخر سال 2016 با صدور قطعنامه 2334 مجددا هرگونه ساخت و ساز رژیم صهیونیستی در سرزمین‌ اشغالی فلسطین را غیرقانونی اعلام و بر ضرورت تخلیه فوری تمامی شهرک‌های صهیونیستی احداث شده در کرانه باختری تاکید کرد.

اما گسترش شهرک سازی‌ها در اراضی اشغالی و به ویژه در شهر قدس درحالی صورت می‌گیرد که جامعه جهانی همچنان به سکوت خود در قبال این اقدام غیرقانونی تل‌آویو ادامه می‌دهد.

انتهای پیام/