شهرخبر

بی تفاوتی صهیونیست ها نسبت به افزایش پدیده خشونت در اسرائیل

اسرائیل

در چند سال اخیر وضعیت اجتماعی در سرزمین های اشغالی به شدت وخیم و بحرانی شده و شرایط در اسرائیل به گونه ای شده است که میزان معضلات اجتماعی از جمله خشونت به مرحله غیر قابل کنترلی رسیده است.

سرویس جهان مشرق _ با وجود بالا بودن آمار خشونت در سرزمین های اشغالی، در چند ماه اخیر خشونت در میان گروه ها و اقشار مختلف اسرائیل به صورت قابل توجهی نسبت به قبل رشد داشته و آن را تبدیل به یک معضل جدی برای صهیونیست ها کرده است. مدارس و نظام آموزشی اسرائیل نیز از این مسئله مستثنا نبوده است.

نوام دویر، خبرنگار صهیونیستی حوزه آموزش در این رابطه نوشت:

«نظام آموزشی هر روز با موارد بی‌شماری خشونت دست و پنجه نرم می‌کند و به نظر می‌رسد دقیقا پس از شیوع کرونا، موارد خشونت پیچیده‌تر و دشوارتر شده است. پنج شنبه گذشته، یک دانش آموز ۱۴ ساله از بئر شِوَع پس از اینکه دانش آموز دیگری به او اسپری فلفل زد، مجروح شد. از زمان کرونا، کارکنان آموزش و پرورش از افزایش موارد خشونت خبر می‌دهند، وضعیت به طوری شد که شش ماه پیش، وزیر آموزش و پرورش، تحصیلات معمولی را متوقف کرد و سیستم آموزشی روزهای تحصیلی مدارس را به بحث در مورد مسئله خشونت اختصاص داد و حتی برای این موضوع بودجه اختصاص داد.»

بی تفاوتی صهیونیست ها نسبت به افزایش پدیده خشونت در اسرائیل
برادرش از خشونت رنج می برد و از سیستم آموزشی پاسخی دریافت نکرد:
"ما مجبور بودیم به مدرسه برویم"

«میچل یوپدوف، دانش‌آموز دبیرستانی ۱۷ ساله از اشدود، که ادعا می‌کند برادرش توسط همکلاسی‌هایش مورد آزار و اذیت خشونت‌آمیز قرار گرفته است، می‌گوید :"سیستم آموزشی مشکل خشونت در مدارس را نادیده میگیرد".»

«او در این باره میگوید : برادر من مایکل (۱۱)، دانش‌آموز کلاس پنجم ابتدایی در اشدود، یک سال است که تحت یک سری آزارهای خشونت‌آمیز قرار گرفته است. تقریباً هر روز او را کتک می‌زدند، لگد می‌زدند،‌گلویش را میفشردند و وسایل شخصی‌اش را دور می‌انداختند. کار به جایی رسید که من پیامی دریافت کردم که دارند برادرت را خفه میکنند، خودت را برسان.»

«او گفت که کارکنان مدرسه از حوادث خشونت‌آمیز می‌دانستند اما کاری انجام ندادند: هیچ کس کاری نکرد، کاملا برعکس: او را متهم کردند و ادعا کردند که او یک خبرچین است. در مورد این موضوع در اسرائیل سیاست سکوت و بی تفاوتی وجود دارد. مجبور شدم به بچه های دیگر مراجعه کنم تا به آنها بگویند چه اتفاقی افتاده است که از طرف دیگر مسئولان مدرسه مانع صحبت آنها با من شدند. ما به جای پرداختن به مشکل خشونت، با کسانی برخورد می کنیم که علیه حوادث خشونت آمیز اعتراض میکنند.»

«وزیر آموزش و پرورش و وزارت آموزش و پرورش شش ماه پیش وعده دادند که مرکز ویژه ای را افتتاح کنند که به دانش آموزانی که آزار و اذیت و خشونت را تجربه می کنند، رسیدگی خواهند کرد. اما مشکلات زیادی در این رابطه وجود دارد و وزارت آموزش و پرورش هنوز از ابعاد پدیده خشونت در مدارس، اطلاعی ندارد.»