شهرخبر

راز صدرنشینی پرسپولیس در لیگ کشف شد/ این فرمول را فراموش نکنید؛ درخشش دروازه‌بانی به نام بیرانوند؛ ثبات در خط دفاع

پرسپولیس در بازی با ذوب آهن، روز آرام و کم موقعیتی را تجربه کرد. با این حال، تک گل امید عالیشاه کافی بود تا پرسپولیسی‌ها حداقل دو هفته دیگر، صدرنشینی‌شان را تضمین کنند. پرسپولیس موقعیت‌های زیادی به حریفانش نمی‌دهد و معدود توپ‌هایی که از خط دفاعی عبور کنند، پشت سد علیرضا بیرانوند باقی می‌مانند. همین هم باعث شده زدن حداقل گل‌ها، برای پیروزی این تیم کافی باشد و پرسپولیسی‌ها، شرایط خوبی را در صدرجدول تجربه کنند.

تفاوت آشکار

پرسپولیس این فصل فقط ۶ گل خورده و در ۱۱ بازی از ۱۶ بازی فصل، توانسته بدون گل خورده زمین مسابقه را ترک کنند. هوادار، نفت مسجدسلیمان، تراکتور، استقلال و نساجی، تنها تیم‌هایی بودند که این فصل توانستند به پرسپولیس گل بزنند. بزرگترین تفاوت پرسپولیس با فصل پیش، به همین موضوع مربوط می‌شود. پرسپولیس فصل پیش تا هفته ششم، نتوانست کلین شیت کند. آن‌ها تا هفته شانزدهم هم، ۷ کلین شیت داشتند و در ۹ بازی، یعنی بیشتر از نصف بازی‌ها از حریف گل خوردند. ۱۰ گل خورده هم، در کارنامه این تیم وجود داشت. استقلال صدرنشین در فصل گذشته، تا هفته شانزدهم ۶ گل خورده بود. کارنامه‌ای شبیه چیزی که پرسپولیس در این فصل، با آن صدرنشین لیگ برتر است.

راز صدرنشینی پرسپولیس در لیگ کشف شد/ این فرمول را فراموش نکنید؛ درخشش دروازه بانی به نام بیرانوند؛ ثبات در خط دفاع

ثبات فوق‌العاده

پرسپولیس فصل پیش در خط دفاعی، تغییرات پرتعدادی داشت. آن ابتدا فصل را با سیستم ۴ دفاعه آغاز کردند و حامد لک، دروازه‌بان اصلی تیم بود. از هفته چهارم، پرسپولیس با سیستم سه دفاعه وارد زمین شد و بوژیدار رادوشویچ، جای لک را درون دروازه گرفت. پرسپولیس هفته ششم، دوباره به سیستم ۴ دفعه برگشت و حامد لک جایگاهش را پس گرفت. در پست مدافع میانی فرشاد فرجی، جلال حسینی و علی نعمتی بارها با هم جابجا شدند. در سمت راست مهدی شیری و سیامک نعمتی و در سمت چپ، سعید آقایی و وحید امیری جای‌شان را با هم عوض می‌کردند. این فصل، پرسپولیس ثبات فوق‌العاده‌ای در خط دفاعی داشته است. علیرضا بیرانوند به عنوان دروازه‌بان، مرتضی پورعلی‌گنجی و گیورگی گولسیانی به عنوان مدافع میانی و علی نعمتی در نقش مدافع چپ بجز زمان مصدومیت یا محروم شدن جایگاه تغییر ناپذیری دارند. در سمت راست هم فقط چند بازی، دانیال اسماعیلی‌فر به خط هافبک رفته و در سایر بازی‌ها، مدافع راست خط دفاع ۴ نفره گل‌محمدی بوده است.

صدرنشین همیشگی

ثبات پرسپولیس در خط دفاع، تاثیرش را روی ثبات این تیم در نتیجه‌گیری هم گذاشته است. پرسپولیس تا هفته شانزدهم، ۱۲ هفته در صدر بوده و هفته آینده را هم،‌ به طور قطع به عنوان صدرنشین تمام می‌کند. پرسپولیس هفته چهارم، با شکست صنعت نفت به صدرجدول لیگ رسید از آن زمان تا امروز، فقط یک هفته صدرجدول را از دست داده است. آن‌ها ۹ هفته پیاپی، صدرنشین بوده‌اند و در صورت حفظ این روند، شاید بتوانند تا پایان این فصل جایگاه‌شان را نگه دارند. فصل پیش، پرسپولیس حتی یک هفته صدرنشین نشد و بیشتر هفته‌ها در رده دوم و همیشه پشت سر استقلال بود.