شهرخبر

زلنسکی: در مورد کریدور غلات با اردوغان گفتگو کردم

زلنسکی: در مورد کریدور غلات با اردوغان گفتگو کردم

زلنسکی می‌گوید درباره کریدور غلات با اردوغان گفتگو کرده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، «ولودیمیر زلنسکی»، رئیس جمهور اوکراین از گفتگوی تلفنی خود با «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه در مورد موضوعات مختلف از جمله گسترش قرارداد غلات به سایر بنادر اوکراین خبر داد.

در همین ارتباط نیز زلنسکی در کانال تلگرامی خود اعلام کرد: «ما بر ضرورت ادامه فعالیت کریدور غلات و امکان گسترش جغرافیای آن به سایر نقاط اوکراین و اقدامات بشردوستانه بیشتر گفتگو کردیم.»

رئیس جمهور اوکراین همچنین از اردوغان برای سازماندهی نشست بازرسان اوکراین، ترکیه و روسیه در آنکارا تشکر کرد.

این در حالی است که «کری فاولر»، فرستاده ویژه آمریکا برای امنیت غذایی جهانی، روز پنجشنبه گفته بود که بر اساس توافق سازمان ملل، صادرات غلات از اوکراین کاهش یافته است. فاولر خاطرنشان کرد که پس از راه اندازی طرح غلات دریای سیاه در تابستان 2022، روزانه حدود 10 کشتی با غلات اوکراین را ترک می کردند، اما این تعداد اکنون به دو یا سه کشتی کاهش یافته است.

در 22 ژوئیه، روسیه، اوکراین و ترکیه با میانجیگری سازمان ملل توافقنامه‌ای را برای ایجاد یک کریدور دریایی بشردوستانه برای کشتی‌های صادر کننده مواد غذایی و کود از بنادر دریای سیاه، از جمله بنادر اودسا، چورنومورسک و یوژن اوکراین، در بحبوحه جنگ امضا کردند. قرارداد غلات در ماه نوامبر نیز تمدید شد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه بارها گفته است که بیشتر کشتی‌های حامل غلات اوکراینی به فقیرترین کشورهای جهان نمی‌رسند و به اروپا ختم شده‌اند. پوتین ابراز نگرانی کرده است که غلات و محصولات کود روسیه همانطور که در قرارداد غلات تصریح شده است وارد بازارهای جهانی نمی‌شوند.

انتهای پیام/