شهرخبر

پیشنهاد از فوتبال ایران برسد،چشم بسته رد نمی کنم/ نمی دانم کی روش می خواهد بماند یا نه!

بعد از سال‌ها سرمربیگری و هدایت تیم‌هایی چون گوته‌بورگ در لیگ سوئد، تیم ملی زیر ۲۱ ساله‌های این کشور و همچنین بارنزلی در چمپیونشیپ، پویا اسبقی با رد پیشنهادهایی از دانمارک و سوئد، ترجیح داد به ستاره سرخ بلگراد برود و نقش دستیار اول را بر عهده بگیرد. او از وقتی به ستاره سرخ رفته، این تیم شکستی را تجربه نکرده و با اختلاف ۱۰ امتیازی با پارتیزان در رده اول ایستاده است. با اسبقی بعد از مدت‌ها گپ زدیم. ابتدا درباره شرایط لیگ صربستان و سپس پیرامون تیم ملی ایران و آینده نیمکت آن.
 
لیگ صربستان برای ما و فوتبالدوستان ایرانی خیلی آشنا نیست. دوست داریم ابتدا درباره شرایط این لیگ و همچنین تیم‌تان ستاره سرخ توضیح بدهید.
 فرق تیم ما، پارتیزان و یکی دو تیم بالای جدول با باقی رقبا که در رده‌های پایین‌تر حضور دارند، زیاد است. با این حال ستاره سرخ و پارتیزان جزو تیم‌های مهم لیگ صربستان هستند که رقابت حساسی با هم دارند. پارتیزان در لیگ اروپا تا مراحل بالا آمد و ما هم که در این رقابت‌ها حضور داشتیم. همیشه یکی از این دو تیم عنوان قهرمانی را کسب می‌کند و بقیه تیم‌ها برای رده‌های سوم به بعد تلاش می‌کنند.


یعنی لیگ صربستان تقریباً دو قطبی است؟
 تقریباً نه، دقیقاً. ستاره سرخ و پارتیزان مثل پرسپولیس و استقلال هستند که همیشه با هم کری و رقابت دارند. این فصل اما ما فوق‌العاده کار کرده‌ایم و ۱۰ امتیاز بیشتر از پارتیزان گرفته‌ایم. جالب اینکه از وقتی من به بلگراد و ستاره سرخ آمده‌ام، تمام بازی‌های لیگ را برده و حتی یک مساوی هم نگرفته‌ایم. فوتبال را نمی‌شود پیش‌بینی کرد اما حدس می‌زنم عنوان قهرمانی به ما برسد. بخصوص که تنها ۱۱ هفته تا پایان رقابت‌ها باقی مانده است.


بعد از چند دوره که سرمربی بودی، از دستیاری راضی هستی؟
 باید ببینید در چه تیمی دستیار هستید و در چه رقابت‌هایی حضور دارید. مثلاً ما در لیگ اروپا مقابل موناکو بازی کردیم که حضور در چنین رقابتی برای من خیلی مهم بود و تجربه خوبی محسوب می‌شد. شرایط برای من خوب پیش رفته اما این را هم انکار نمی‌کنم که دوست دارم دوباره سرمربی باشم. باید ببینیم بعد از یک سالی که در ستاره سرخ هستم، چه پیشنهادهایی به دستم می‌رسد. سخت است از الان بگویم کجا می‌روم و هدایت چه تیمی را بر عهده می‌گیرم.


اگر پیشنهاد از لیگ ایران باشد چطور؟
 مثل همیشه می‌توانم مذاکره کنم و به لیگ ایران هم بیایم. من هیچ پیشنهادی را چشم‌بسته رد نمی‌کنم.


حتماً بازی‌های تیم ملی در جام جهانی را دیده‌ای. نظرت چیست؟
 ما تا آخرین بازی تنها به یک تساوی احتیاج داشتیم که صعود کنیم. واقعاً حیف شد که از امریکا مساوی نگرفتیم. شاید اگر در اجرای پلن ب بهتر عمل می‌کردیم، می‌توانستم صعود هم کنیم.


به نظرت بهتر است کی‌روش در تیم ملی ایران بماند یا جای خودش را به مربی دیگری بدهد؟
کی‌روش کارهای خوبی در ایران و تیم ملی انجام داداه اما حالا باید از خودش بپرسند آیا علاقه‌ای به ادامه همکاری دارد یا نه؟ اگر تمایل و علاقه دارد، بهتر است بماند. البته من خبر دقیقی از مذاکرات ندارم اما طرفین باید با هم مذاکره کنند و اگر قرار به ادامه همکاری باشد، به توافق برسند. ضمن اینکه برنامه هم مهم است. باید ببینید آیا نسل جدیدی که قرار است وارد تیم ملی شوند، با خواسته‌های کی‌روش و تاکتیک‌های او همخوانی دارند یا نه؟ در فوتبال اروپا معتقدند که یک مربی باید سال‌ها در تیم بماند. چون معمولاً این ایده جواب داده و به نتیجه رسیده است.