اهل ولایت بغلان است .تازه آمده تهران،همراه برادر 13 ساله اش .جارو می زند و مخازن زباله را جا به جا می کند برای ماهی دو میلیون تومان . صدای روی تصویر می پرسد خسته نمی شوی این همه کار می کنی ؟ می گوید نه . از آروزهایش می پرسد می گوید معلوم نیست .کودک بی آرزو وقتی می پرسند زندگی یعنی چی ؟ می گوید نمی دانم ...

واکنش شهردار تهران به فیلم کودکی که با لباس پاکبان های شهرداری درشب های زیرصفر تهران درحال نظافت است وعده پیگیری است .  

علیرضا زاکانی فردای همان روز در حاشیه صحن شورای شهر تهران به رسانه گفت که این مساله قطعا خلاف است. معاونت خدمات شهری این موضوع را پیگیری و بررسی می کند و اگر صحت بکارگیری این کودک تایید شود، قطعا برخورد خواهیم کرد.

 شهردار تهران به اکو ایران هم درباره پیشگیری ازاین نوع تخلفات هم می گوید : موضوع جمع آوری پسماند و رفت و روب به سمت یکپارچگی می رود و درصورت تحقق آن این موضوعات دیگر اتفاق نمی افتد وشرایط مطلوبی می رسیم.

 مهدی اقراریان عضو کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران هم به اکوایران از روش های منسوخ شده جمع آوری پسماند می گوید و این که قرار است شیوه جمع آوری پسماند اصلاح شود .

او ادامه می دهد :‌پرسش این است که بعد از گذشت یک سال و نیم از عمر مدیریت جدید شهری چه اقداماتی برای اصلاح این رویه ها انجام شده است ؟

اقراریان به کارگیری کودکان کار که بیشتر نیز از اتباع کشورهای همسایه هستند را حاصل جمع آوری سنتی پسماند می داند که راهکار آن هم عمل کردن به مصوبه طرح جامع پسماند است که در دوره گذشته مدیریت شهری به تصویب رسیده و براساس پیگیری هایی که انجام دادم این طرح درحال انجام است و ایجاد ایستگاه های میانی در حال عملیاتی شدن است و بعد ازتکمیل آن می تواند امید داشت این مشکل به شکل ریشه ای و مبنایی حل شود و

این عضو شورای شهر تهران توضیح می دهد :‌در شیوه کنونی جمع آوری پسماند دونوع قرار داد برای جمع آوری پسماندهای خشک و تر داریم و معمولا پیمانکاری که برنده می شود به صورت غیرمجاز منطقه را بین پیمانکاران واسطه تقسیم کرده که شیوه غلطی است و این افراد برای آن که هزینه ها خود را کاهش دهند و سود بیشتری ببرند از کارگران ارزان استفاده می کنند که یا کودکان هستند و یا اتباع بیگانه .زمانی که پیمانکار خشک و تر واحد باشد و برتهران منطقه بندی و مراکز ام آر اف ایجاد شود امکان نظارت هم فراهم می شود و تا زمانی که این روند اصلاح نشود شاهد سو استفاده از کودکان خواهیم بود .

اقراریان با اشاره به فیلم منتشر شده از کودک 11 ساله که کار نظافت شهر را انجام می دهد می گوید همان لحظه به معاون خدمات شهری تماس گرفته و موضوع را پیگیری کردم اگر پیمانکار متخلف پیمانکار مستقیم شهرداری باشد حتما با آن برخورد می شود .

او درخصوص این که مگر شهرداران ناحیه برای نظارت های مویرگی در سطح مناطق ایجاد نشده اند پس چرا نظارت در این حوزه با ضعف هایی همراه است هم می گوید :‌نکته ای که وجود دارد عملیات جمع آوری پسماند در شب انجام می شود اما خجم کار و تعداد نیروهای عملیاتی اندک است و چنین اتفاقاتی دور از ذهن نیست وباید به صورت اساسی این مشکلات برطرف شود .

اقراریان یکی دیگر از اقداماتی که درحال انجام است و مانع بروز چنین اتفاقاتی می شود را پرداخت به ذی نفع نهایی می داند که در خصوص واریز به اتباع بیگانه به دلیل برخی از محدودیت ها باید با کمک ناجا چالش ها برطرف شود .