آماده رسیدن به نقطه پایانی توافق بدون پیش شرط هستیم

 حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که روز سه‌شنبه سفری یک روزه به آنکارا داشت و با همتای خود و همچنین رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه دیدار و گفت‌وگو کرد، در مصاحبه‌ای با شبکه تی.آر.تی به سؤالات خبرنگار درباره تحولات داخلی اخیر در ایران و ... پاسخ داد.

وی در پاسخ به سؤالی درباره وضعیت زنان در ایران گفت: در ماه‌های گذشته اتفاقاتی در پی فوت یک دختر ایرانی رخ داد که فوت آن همه ما را متاثر کرد. مردم ایران که به شدت تحت تاثیر عواطف هستند و رسانه‌های خارجی و فضای مجازی اطلاعات بزرگ نمایی شده‌ای در خصوص چگونگی فوت این دختر منتشر می‌کردند، باعث شدند که تظاهرات مسالمت آمیزی در ایران شکل بگیرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: با مداخلات خارجی تظاهرات مسالمت آمیز به سرعت وارد فاز خشونت شد و متاسفانه برخی از رسانه‌های از مرکزیت لندن و برخی دیگر کشورها، زنان و جوانان را به اغتشاش، آشوب و کشتن پلیس تحریک کردند. تحریکات خارجی تا جایی ادامه یافت که داعش عملیاتی را در یکی از شهرهای ایران در این فضا اجرا و تعدادی از هموطنان من شهید و مجروح شدند.

امیرعبداللهیان ادامه داد: مردم ایران خیلی زود پی بردند که طرف‌های خارجی چه اقدامتی را انجام می‌دهند و چه هدفی را در ایران دنبال می‌کنند و لذا صف خود را از اغتشاش و ترور جدا کردند و الان همه چیز در مسیر طبیعی و درست خودش در ایران قرار دارد.

وزیر خارجه با بیان اینکه غرب سیاست استاندارد دوگانه را دنبال می‌کند، پرسید: چه کسی باور می‌کند که فوت یک دختر در ایران تا این حد واکنش در غرب داشته باشد؟ اگر استاندارد دوگانه در سیاست کشورهای غربی حاکم نبود، چرا درباره کشته شدن خانم شیرین ابوعاقله خبرنگار زن، مسیحی و فلسطینی توسط نیروهای رژیم اشغالگر اسرائیل هیچ واکنش تندی را در غرب شاهد نبودیم؟

آماده رسیدن به نقطه پایانی توافق بدون پیش شرط هستیم

به گفته وی این یک بازی و طراحی سیاسی با هدف تضعیف کردن ایران بود.

حسین امیرعبداللهیان در پاسخ به سؤال دیگری بیان کرد: آمریکایی‌ها و به طور مشخص آلمان،‌ فرانسه و انگلیس سعی کردند تحریک کرده و به اغتشاش در ایران دامن بزنند. آنها به دنبال اهداف سیاسی خودشان بودند. بخشی از هدفشان تضعیف و بی ثبات سازی ایران بود و بخشی از هدف آنها امتیازگیری در میز مذاکرات برجام از جمهوری اسلامی ایران بود، ولی خیلی زود متوجه شدند به آن چه دامن می‌زنند، نمی‌تواند برایشان دستاوردی داشته باشد.

رئیس دستگاه دیپلماسی درباره سوریه و سفرش به دمشق و آنکارا و نشست وزرای دفاع روسیه، سوریه و ترکیه نیز بیان کرد: ماه‌ها قبل وقتی در ترکیه سخن از این در میان بود که ترکیه قصد دارد عملیات نظامی را در داخل خاک سوریه و در مناطق مرزی انجام دهد، من سفری را به آنکارا داشتم و در آن سفر جمهوری اسلامی ایران این مسئله را دنبال می‌کرد ترکیه و سوریه بر گفت‌وگو و راه‌حل سیاسی تمرکز یابند. خرسندیم که آن تلاش‌‌ها منجر به این شد که عملیات نظامی در مناطق مرزی دو کشور شکل نگیرد.

وی ادامه داد: در ادامه آن مسیر ایران همواره از نزدیکی روابط سوریه و ترکیه استقبال کرد تا اینکه امروز شاهد پیشرفت‌هایی در این مسئله هستیم. این هفته در دمشق و آنکارا با بشار اسد و اردوغان و وزرای خارجه دو کشور گفت‌وگوهای مهمی داشتیم و هدفمان این بود که ببینیم چه راه‌حلی وجود دارد که روابط نیرومندتری بین ترکیه و سوریه برقرار شود و با طرف روس در تماس و مشورت مستمر و مستقیم هستیم.

وی درباره جنگ اوکراین نیز بیان کرد: مخالف جنگ هستیم و اقدامات تحریک کننده ناتو و برخی کشورهای غربی را عامل اساسی و عامل مهم این جنگ می‌دانیم. تلاش های زیادی را در این مدت بین اوکراین و روسیه چه در سطح وزرای خارجه و چه رئیس جمهور داشتیم و امیدواریم هر چه زودتر اوکراین به مرحله صلح برسد و جنگ در این کشور پایان یابد. ما سیاست دوگانه نداریم. همانطور که مخالف جنگ در عراق، سوریه، یمن، افغانستان و فلسطین بودیم و هستیم، مخالف جنگ و آوارگی در اوکراین هستیم.

امیرعبداللهیان ادامه داد: از طرف دیگر، ما حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها را در چارچوب حقوق بین‌الملل به رسمیت شناختیم و به همین دلیل علیرغم روابط ممتاز ایران و روسیه ما جدا شدن کریمه از اوکراین را به رسمیت نشناختیم، جدا شدن لوهانسک و دونستک از اوکراین را به رسمیت نشناختیم.

وی خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه بر اصول ثابت خودمان در سیاست خارجی تأکید داریم وقتی می‌گوییم جنگ اوکراین راه‌حل نیست این را به عنوان سیاست اصولی باور داریم و بر آن تکیه می‌‌کنیم.

وزیر خارجه درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها هم بیان کرد: ما در چند مرحله تا گام‌های پایانی توافق نزدیک شدیم. اما در این مراحل گاهی اوقات طرف آمریکایی‌ ایده‌ها و بهانه‌هایی را مطرح می‌کرد از جمله در اوج اغتشاشات در ایران. از یک طرف آمریکایی‌ها به ما پیام می‌دادند که آماده برداشتن گام‌های نهایی توافق هستیم از طرف دیگر به تظاهرکنندگان در ایران پیام می‌دادند که اولویت برای ما برجام نیست بلکه وضعیت در ایران و اغتشاشات در ایران است که من همان موقع اعلام کردم آمریکا باید نسبت خود را با پیام‌هایی که از کانال رسمی می‌دهد و حرف‌های متناقضی که در رسانه مطرح می‌کند، مشخص کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی عنوان کرد: الان در نقطه‌ای قرار داریم که آمریکایی‌ها از مجرای دیپلماتیک همچنان از ضرورت رسیدن به توافق صحبت می‌کنیم و برای رسیدن به نقطه پایانی توافق بدون پیش شرط آمادگی داریم در چارچوب گفت‌وگوهایی که در گذشته انجام شده گام نهایی برداشته شود، ولی بدون پیش شرط و با یک نگاه واقع بینانه و با رعایت حقوق و منافع ملی ایران.

امیرعبداللهیان افزود: به مسیر دیپلماسی پایبندیم و معتقدیم مذاکره برای مذاکره مفید نیست، ولی مذاکره برای اینکه همه طرف‌ها به نتیجه مطلوب برسند، می‌تواند مفید باشد.

در حال تکمیل..