شهرخبر

درخواست صدها زندانی سیاسی بحرین برای رسیدگی به شرایط غیرانسانی زندان‌های ال خلیفه

درخواست صدها زندانی سیاسی بحرین برای رسیدگی به شرایط غیرانسانی زندان‌های ال خلیفه

نزدیک به ۷۰۰ زندانی سیاسی در نامه‌ای با تاکید بر شرایط نامناسب و بغرنج زندان‌های آل خلیفه خواستار ایجاد شرایط انسانی در این زندان‌ها شدند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم،  رنج زندانیان سیاسی بحرین در زندان‌های بدنام آل خلیفه  به دلیل  شرایط نامناسب و بغرنج زندان‌ها  رو به روز تشدید می‌شود.

پس از آن که مقامات بحرینی در پاسخ به خواسته‌های طبیعی زندانیان، یک سری اقدامات تنبیهی را انجام دادند، زندانیان سیاسی در زندان‌های بحرین، بار دیگر خواستار رسیدگی به وضعیت بغرنج و نابسامان زندان‌ها شدند.

678 زندانی بحرینی طی طوماری خطاب به رژیم آل خلیفه خواستار فراهم شدن شرایط انسانی و بهداشتی برای آن‌ها شدند. درخواست آن‌ها با اقدامات تنبیهی شدیدی  مواجه شد؛ چرا که  مقامات بحرینی فروشگاه زندان فروش اقلام اولیه، بهداشتی و غذایی و مایحتاج آنها (مانند شیر، آب، غذا و لباس زمستانی)  و حتی آب آن‌ها را قطع کردند.

در نامه این زندانیان آمده است: ما زندانیان بحرین در ابتدای هفته گذشته نامه‌ای را به ضمیمه مطالبات خود به اداره زندان «جو» ارسال کردیم و پس از گذشت یک هفته، ما با کمال تأسف هیچ پاسخی به مطالبات خود دریافت نکرده‌ایم و هیچ تغییر واقعی و جدی ندیده‌ایم؛  بلکه دولت اقدامات خودسرانه و تحریک آمیزی را انجام داده است که خبر از آمادگی برای اصلاح وضعیت نابسامان ما نمی‌دهد. این امر به ما حقوق عادلانه تضمین شده توسط قانون اساسی و میثاق‌های بین المللی، بشردوستانه و دینی برای برخورداری از یک زندگی انسانی را نخواهد داد.

این زندانیان سیاسی افزودند: پس از ارسال نامه‌ای در هفته گذشته اداره عملیات جستجویی در ساختمان‌های  شماره (7، 8، 9 و 10)  زندان جو آغاز کرد و وسائل زندانیان (که وسائل شخصی است) را که در روزهای دوشنبه و سه شنبه با پول خود خریده بودند را  مصادره کرد. مغازه زندان نیز از فروش مواد اولیه، بهداشتی و تغذیه‌ای و مایحتاج ما جلوگیری شد.

زندانیان سیاسی در بحرین تاکید کردند  که سال‌هاست از غذای سالم و مناسب همچنین از خرید مواد غذایی محروم بوده‌اند و کالاهای موجود با قیمت‌های گزاف و بسیار گران فروخته می‌شود.

 این زندانیان در ادامه  افزودند: مقامات بحرینی در راستای اقدامات تنبیهی خود، برای ساعت‌ها آب (به ویژه آب گرم) را قطع کردند و همچنین برای جلوگیری از ارسال فایل‌های صوتی، اختلالی در شبکه‌های ارتباطی ایجاد کردند. ما  درحال حاضر کانال ارتباطی می‌خواهیم تا شکنجه و دردهایمان در داخل زندان را به بیرون منتقل کنیم.

بر اساس گزارش این زندانیان، یکی از مواردی که باید روشن شود این است که با شروع فصل زمستان و شیوع بیماری آنفلوآنزا، ما همچنان برای مراجعه به درمانگاه برای دریافت درمان و داروی لازم در تلاش هستیم. نمی دانیم چه اقدامات خودسرانه دیگری انجام خواهد شد، اما به همگان متذکر می شویم که همچنان به مطالبه حقوق عادلانه و درست خود با روش های مسالمت آمیز و متمدنانه ادامه می‌دهیم.

 این درحالی است که هفته گذشته 176 زندانی سیاسی در زندان مرکزی «جو» با ارسال نامه‌ای به رژیم آل خلیفه از شرایط نامناسب موجود در زندان‌های بحرین شکایت کردند.

آنها همچنین خواستار لغو انفرادی تنبیهی، دریافت مراقبت‌های بهداشتی مناسب، انجام مناسک مذهبی و اقامه نماز جماعت، کاهش هزینه تماس با خانواده‌هایشان، افزایش زمان مجاز برای تماس با بستگان و خانواده‌های خود و افزایش تعداد مجاز ملاقات‌کننده شدند.

بحرین از سال 2011 درگیر موج بیداری اسلامی است. مردم این کشور برای مقابله با اقدامات مستبدانه و وابسته آل خلیفه دست به اعتراض زدند اما نتیجه این روند دستگیری، زندان، شکنجه و اعدام برای آزادی خواهانی بود که همچنان در صحنه نبرد حضور دارند. رژیم آل خلیفه همچنین صدها نفر را سلب تابعیت کرده است.

مقامات بحرین زندانیان سیاسی در زندان‌های آل خلیفه را به فجیع‌ترین شکل ممکن از نظر جسمی و روانی گرفته تا محرومیت از خدمات پزشکی و تحصیل شکنجه می‌کنند.

طی یک دهه گذشته گزارش‌های زیادی در خصوص وضعیت اسفناک و ناگوار زندان‌های آل خلیفه منتشر شد. این امر منجر به درخواست جامعه بین‌المللی و سازمان‌های حقوق بشر برای بهبود شرایط زندان و توقف شکنجه و بدرفتاری علیه زندانیان سیاسی شده است.

مقامات بحرینی زندانیان سیاسی را در معرض انواع شکنجه قرار می‌دهند، همانطور که 14 زندانی در 10 آگوست 2022 به اجبار ناپدید شدند و علیرغم تلاش‌های شدید خانواده‌هایشان برای افشای سرنوشت آن‌ها، هیچ اطلاعی در دست نیست.

همچنین بسیاری از زندانیان سیاسی بحرینی از حق تکمیل تحصیلات خود محروم هستند و زندانیان «جو» نیز از غذای نامناسب زندان شکایت دارند.

بر اساس گزارش سازمان‌های حقوق بشری 26 بحرینی هنوز در معرض اعدام هستند، که حداقل 8 نفر از آنها در پی محاکمه‌های ناعادلانه بر اساس اعترافات اجباری از طریق شکنجه و بدرفتاری، مجرم شناخته و محکوم شدند.

از دهم اوت 2022 تا به امروز، 14 زندانی سیاسی در زندان «جو» تحت شرایط بسیار بغرنجی به سر می‌برند که آن‌ها ارتباطی با دنیای خارج ندارند و نمی‌توانند با خانواده‌هایشان ارتباط برقرار کنند. تلاش‌ها برای افشای سرنوشت آنها پس از برقراری ارتباط با اداره زندان موفقیت آمیز نبوده است.

بحرین در دهه گذشته حدود 15 هزار نفر را به دلیل عقاید سیاسی بازداشت کرده و به این ترتیب به اولین کشور عربی با بیشترین تعداد زندانی در سال‌های گذشته تبدیل شده است که حدود 4500 بازداشت شده سیاسی در شرایط بغرنجی به سر می‌برند.

زندانیان سیاسی در بحرین تحت شکنجه و آزار و اذیت قرار دادند که رژیم آل خلیفه هر صدای مخالفی را از خلال بازداشت، شکنجه و اعدام خاموش می‌کند.

شرایط نامناسب زندان‌های بحرین با توجه به شیوع بیماری بین بازداشت شدگان و فراهم نکردن مراقبت پزشکی کافی از آنها و مشکل ازدحام جمعیت باعث فوت تعدادی از آنها شده است. در نوامبر 2015، حدود 2500 زندانی در زندان «جو» ثبت شد که تنها 2 پزشک، یک نفر برای هر شیفت داشتند.

گروه‌های مدافع حقوق بشر بارها رژیم آل خلیفه را به خاطر سرکوب مخالفان محکوم کرده‌ و خواستار اصلاحات در نظام سیاسی این کشور شده‌اند.

انتهای پیام/