شهرخبر

تفتیش بدنی داوطلبان کنکور سراسری/ قطع اینترنت به بهانه کنکور و توضیحات ناقص وزیر علوم +عکس

تقلب در کنکور پخش‌شدن سؤالات امتحان نهایی در هفته‌ای که گذشت، تیتر خبر‌ها شد. البته این اولین باری نیست که پخش‌شدن سؤالات امتحان نهایی تیتر خبر‌ها می‌شود.

ایران

به گزارش تازه‌نیوز، علت تفتیش بدنی قبل از ورود به جلسهکنکور این است که اگر قدیم‌تر سؤالات امتحان نهایی مقابل مدارس، کتابخانه‌ها یا حتی در پارک‌هایی که پاتوق نوجوانان بود فروخته می‌شد، حالا حتی سؤالات کنکور هم به وسیله تکنولوژی با سرعت بیشتری به اقصانقاط کشور پخش می‌شود. البته با قیمت بیشتر و وسایل پیشرفته‌تر.

به نقل از ایسنا، کنکور سراسری ۱۴۰۲ از امروز آغاز شد. کنکوری که بحث تقلب گسترده از طریق گوشی همراه و سایر وسایل الکترونیک در آن بسیار مطرح بود و بابت آن امروز اینترنت در نزدیکی حوزه‌های امتحانی قطع شد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صبح امروز (۲۹ دی) در حاشیه بازدید خود از حوزه امتحانی نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ در دانشگاه علامه طباطبایی، درباره قطع اینترنت گفته این کار برای «آسودگی خاطر داوطلبان و عدالت آموزشی» انجام شده است.

محمدعلی زلفی‌گل گفت: «به دلیل آسودگی خاطر داوطلبان و این‌که بدانند مبحث عدالت آموزشی در کانون توجه قرار دارد، اینترنت را در مدت زمان برگزاری کنکور قطع کردیم. پیشگیری از هر تخلفی شرط عقل است و به خاطر آرامش داوطلبان کنکور از شورای امنیت کشور خواستیم که اجازه دهند اینترنت محل برگزاری آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها و نقاط اطراف حوزه‌های برگزاری آزمون قطع شود تا تخلفی صورت نگیرد.»

این صحبت‌ها از سوی وزیر علوم در حالی مطرح شده که گزارش‌ها از قطع گسترده اینترنت همراه حکایت دارد. بررسی میدانی اکوایران نشان می‌دهد حتی در برخی محله‌ها و نقاط تهران که نزدیک به هیچ حوزه امتحانی‌ای نبوده نیز اینترنت همراه از صبح تا حوالی ظهر امروز قطع بوده است؛ ضمن اینکه برخی رسانه‌ها با انتشار تصاویری از برگه‌های سوالات کنکور، خبر دادند که تنها دقایقی بعد از شروع کنکور، سوالات آزمون سراسری در فضای مجازی توزیع شده است.

بر اساس شرایط جدید برگزاری کنکور سراسری، نوبت نخست کنکور در روزهای ۲۹ و ۳۰ دی برگزار می‌شود. حدود نیمی از داوطلبان کنکور ۱۴۰۲، پنجشنبه ۲۹ دی در دو نوبت صبح و بعدازظهر برای دو گروه آزمایشی علوم تجربی و زبان‌های خارجی به رقابت می‌پردازند. در پیامکی که سازمان سنجش روز گذشته به شکل گسترده برای کاربران اینترنت همراه ارسال کرده بود، به قطع شدن اینترنت در صبح پنجشنبه و جمعه اشاره شده بود و تاکنون درمورد احتمال قطعی اینترنت همزمان با برگزاری نوبت بعدازظهر کنکور توضیحی داده نشده است.

تفتیش بدنی داوطلبان کنکور