شهرخبر

افتتاح مجتمع دامپروری ۶۰۰۰ رأسی توسط بنیاد مستضعفان

افتتاح مجتمع دامپروری 6000 رأسی توسط بنیاد مستضعفان

رئیس بنیاد مستضعفان در مراسم افتتاح مجتمع دامپروری ۶۰۰۰ رأسی در استان قزوین، با تاکید بر اولویت‌دار بودن امنیت غذایی در سرمایه‌گذاری‌های بنیاد مستضعفان، از تولید ۱۰ درصد شیرصنعتی کشور توسط هلدینگ دامپروری بنیاد خبر داد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سید پرویز فتاح در مراسم افتتاح یک مجتمع دامپروری و تامین خوراک دام در استان قزوین اظهار کرد: این مجتمع طی 3 سال با ظرفیت 6000  رأس دام سنگین در شهرستان آبیک به بهره‌برداری رسیده و ان‌شاءالله در سنوات آتی و با سرمایه‌گذاری جدید بنیاد مستضعفان، ظرفیت این مجتمع به 12 هزار رأس می‌رسد.

رئیس بنیاد مستضعفان با تاکید بر اینکه این مجتمع با بهره‌گیری از آخرین تکنولوژی روز دنیا احداث شده است، افزود: یکی از موضوعات مهم در مجتمع‌های دامپروری، موضوعات زیست‌محیطی ناشی از پسآب آنها است که خوشبختانه در این مجتمع با احداث تصفیه‌خانه‌ای مدرن، امکان استفاده مجدد از پسآب این مجموعه فراهم شده است.

به گفته وی، با بهره‌برداری از این مجتمع دامپروری زمینه اشتغال مستقیم و غیرمستقیم برای بیش از 500 نیروی کار بومی منطقه فراهم شده است.

فتاح در ادامه با بیان اینکه این مجتمع سالانه بیش از 400 هزار تن شیر تولید می‌کند، گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌ها به زودی میزان تولید متوسط شیر هر دام در این مجتمع به 40 کیلوگرم در روز می‌رسد و امیدواریم در آینده‌ای نزدیک بتوانیم رکورد کشوری تولید متوسط روزانه 45 کیلوگرم شیر به ازای هر گاو را در این مجتمع ثبت کنیم.

به گفته فتاح، این مجتمع علاوه بر تولید شیر، سالانه 75 هزار تن خوراک دام نیز تولید می‌کند.

رئیس بنیاد مستضعفان با دعوت از بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در صنایع مرتبط با امنیت غذایی کشور اظهار کرد: برخلاف برخی افراد که مدعی عدم سودآوری در صنایع اینچنینی هستند، ما اعلام می‌کنیم که سرمایه‌گذاری در این صنعت و در حوزه امنیت غذایی، سودآوری پایداری دارد و بنیاد مستضعفان اهتمام دارد تا برای تامین هرچه بیشتر امنیت غذایی کشور، سرمایه‌گذاری بیشتری در این حوزه داشته باشد و به زودی 4 طرح جدید دیگر در این حوزه اجرا خواهد کرد.

فتاح با تاکید بر اینکه این مجتمع با سرمایه‌ای به ارزش روز 700 میلیارد تومان به بهره‌برداری رسیده است، ادامه داد: با توجه به اهمیت تامین غذا و امنیت غذایی کشور، اولویت بنیاد در سرمایه‌گذاری‌ها، سرمایه‌گذاری در این حوزه است و در نوساناتی که در نیمه نخست سال همزمان با آزادسازی نرخ ارز رخ داد، بنیاد تلاشی جدی برای کمک به دولت و این صنعت در جهت تامین خوراک دام داشت.

فتاح با اشاره به تولید 10 درصد شیرصنعتی کشور در هلدینگ دامپروری بنیاد تصریح کرد: بنیاد با در اختیار داشتن حدود 110 هزار رأس دام سنگین، سالانه بیش از 600 هزار تن شیر تولید می‌کند.

رئیس بنیاد مستضعفان در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت نقش شیر و لبنیات در سلامت غذایی خانوار، بنیاد مستضعفان امسال برای نخستین بار بیش از یک میلیون و 200 هزار بسته لبنی را میان خانواده‌های محروم و تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی توزیع کرد و با عنایت به تاثیر این بسته‌ها، ان‌شاءالله این برنامه ادامه‌دار خواهد بود.

انتهای پیام/