شهرخبر
کاخ سفید خبر داد؛

ایران؛ محور گفتگوی جیک سالیوان با مقامات اسرائیلی

کدخبر: ۵۴۹۶۲۸
اقتصادنیوز: هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد که جیک سالیوان مشاور امنیت ملی دولت آمریکا در سفر به سرزمین های اشغالی درباره ایران با مقامات صهیونیستی گفتگو خواهد کرد.
ایران؛ محور گفتگوی جیک سالیوان با مقامات اسرائیلی

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «جان کربی» هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز چهارشنبه به وقت محلی به خبرنگاران گفت که جیک سالیوان در سفر به تل آویو درباره "چالش‌های پیش‌روی منطقه از جمله تهدیدات ناشی از ایران" بحث و گفتگو خواهد کرد.

کربی همچنین درباره روابط رژیم صهیونیستی با کشورهای منطقه گفت: در تعمیق عادی سازی میان اسرائیل و کشورهای عربی پیشرفت بدست آمده است. 

این مقام ارشد کاخ سفید ادعا کرد: آمریکا به راهکار دو کشوری متعهد بوده و با سیاست ها یا اقداماتی که آن را تضعیف می کند،  مخالف است.

«جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی این کشور در سفری دو روزه وارد فلسطین اشغالی شده و قرار است در این سفر با مقامات رژیم صهیونیستی دیدار و گفت وگو کند.

 سالیوان روز پنج شنبه با «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در رام الله دیدار و درخصوص برخی مسائل رایزنی می کند.

این سفر رسمی مشاور امنیت ملی دولت بایدن،  اولین سفر یک مقام عالی رتبه آمریکایی به فلسطین اشغالی بعد از روی کار آمدن کابینه راست افراطی به ریاست «بنیامین نتانیاهو» رئیس حزب لیکود است.

سالیوان پیشتر گفته بود که دولت بایدن به حفظ امنیت رژیم صهیونیستی پایبند است و او قصد دارد در خصوص به زعم خود «تهدیدات هسته ای» ایران و فرصت های ایجاد شده برای تعامل با جهان عرب با نتانیاهو گفت وگو کند.

بر اساس گزارش ها، ایران، جنگ اوکراین و ارجاع پرونده اشغالگری رژیم صهیونیستی به دادگاه لاهه از جمله موضوعاتی هستند که قرار است در این دیدارها بحث و گفتگو شوند.

به گزارش ایرنا، پایگاه خبری آکسیوس چندی پیش در گزارشی به نقل از چندین مقام اسرائیلی و آمریکایی نوشت، دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا قصد دارد جیک سالیوان مشاور امنیت ملی این کشور را در اواسط ژانویه به سرزمین های اشغالی روانه کند تا با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این رژیم که به تازگی سوگند خورده است، درباره سیاست هایش گفتگو کند.

این رسانه آمریکایی مدعی شد، کاخ سفید نگران سیاست‌های نتانیاهو از جمله گسترش شهرک‌های صهیونیستی و قانونی کردن پاسگاهها در کرانه باختری اشغالی است.

این رسانه همچنین ادعا کرد، آمریکا معتقد است سیاست های نتانیاهو می تواند به دموکراسی در تل آویو صدمه بزند و استقلال سیستم قضایی رژیم صهیونیستی را کاهش داده و حقوق فلسطینیان آن را به چالش بکشد.

آکسیوس به نقل از مقامات صهیونیستی ادامه داد که آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا احتملا در فاصله کمی پس از سفر سالیوان، به سرزمین های اشغالی خواهد رفت.

به گفته منابع صهیونیستی، احتمالا نتانیاهو نیز در ماه فوریه به واشنگتن سفر می کند.

به گزارش آکسیوس، مقامات صهیونیستی می‌گویند نتانیاهو می‌خواهد با دولت بایدن در دو موضوع کلیدی از جمله برنامه هسته‌ای ایران و دستیابی به توافق صلح با عربستان همکاری کند.

بلینکن مدعی شده است که دولت بایدن با هر سیاستی که راهکار دو دولتی را به خطر می اندازد یا مخالف ارزش‌های دموکراتیک باشد، مخالفت خواهد کرد.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا نیز در پیامی به نخست وزیر جدید رژیم صهیونیستی با بیان اینکه مشتاقانه در انتظار همکاری با بنایمین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل هستم، ادعا کرد: وی یک دوست چندین ساله من است و ما به طور مشترک به چالش ها و فرصت های پیش روی اسرائیل و منطقه خاورمیانه، از جمله تهدیدات ایران، رسیدگی خواهیم کرد.