شهرخبر

تصویب «آیین‌نامه نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی» در مجمع تشخیص مصلحت نظام

تصویب «آیین‌نامه نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی» در مجمع تشخیص مصلحت نظام

اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، موارد پایانی آئین‌نامه نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام را بررسی و تصویب کردند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، در جلسه امروز (چهارشنبه) 28دیماه 1401 که به ریاست آیت‌الله آملی لاریجانی و با حضور روسای قوای مقننه و قضائیه، دبیر و سایر اعضای مجمع تشکیل شد، بررسی آئین نامه نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام ادامه یافت و ماده 13 و تبصره آن به تصویب رسید.

در این جلسه، اعضای مجمع پس از بحث و بررسی آخرین ماده آئین نامه نظارت مجمع درخصوص نحوه بررسی گزارش‌های ارسالی دستگاه‌ها تصویب کردند: « نسخه‌ای از دستور جلسات هیئت عالی نظارت که مرتبط با گزارش‌های ارسالی از دستگاه‌ها درخصوص اجرای سیاست‌های کلی باشد، قبل از طرح در جلسه در اختیار کمیسیون‌های تخصصی مرتبط مجمع قرار می‌گیرد. این کمیسیون‌ها ظرف مدت حداکثر یک‌ماه نظر خود را به صورت مکتوب برای طرح و تصمیم‌گیری در هیئت عالی نظارت ارائه می‌کنند. چنانچه کمیسیون‌ها گزارش خود را در موعد مقرر ارائه ننمایند موضوع مستقیماً در هیات عالی مطرح می‌گردد.»

همچنین با توجه به اینکه کمیسیون‌های تخصصی مجمع در تدوین و تنظیم و بازنگری سیاست‌های کلی فعالیت داشته‌اند، برای استفاده از نظرات کمیسیون‌ها در این هیئت، تبصره ماده 13 مبنی بر اینکه« هیئت عالی نظارت علاوه بر موارد فوق می‌تواند بررسی عملکرد دستگاه‌های ذیربط در رابطه با اجرای سیاست‌های کلی در موضوعات معین را از کمیسیون‌های تخصصی مجمع درخواست نماید و همچنین کمیسیون‌های تخصصی می‌توانند نظرات خود را در موارد اجرای سیاست‌های کلی توسط دستگاه‌ها به هیئت عالی نظارت ارسال کنند.» به تصویب اعضای مجمع رسید.

در ادامه جلسه، ماده 14 آئین نامه نظارت که پیشتر در هیات عالی نظارت به تصویب رسیده بود، به بحث گذاشته شد و رای نیاورد.

در ادامه جلسه، اصلاح تبصره 3 ماده 2 آئین نامه مجمع درباره دعوت از وزیر یا رئیس یا مسئول دستگاه مربوط و رئیس کمیسیون ذیربط برای حضور در مجلس در جلسات هیئت عالی نظارت به بحث گذاشته شد و عبارت «در موارد ضرورت» از مصوبه دوم آذر حذف شد.

در ابتدای این جلسه، با توجه به انصراف تعدادی از اعضای مجمع از عضویت در برخی کمیسیون‌های تخصصی و اهمیت حفظ نصاب جلسات کمیسیون‌ها، تغییراتی در اعضای سه کمیسیون «حقوقی و قضائی»، «اقتصادی، اداری و بازرگانی» و «زیربنایی و تولیدی» اعلام شد و با رای اکثریت اعضای مجمع، داود دانش جعفری به عضویت کمیسیون «حقوقی و قضائی» در آمد.

آئین نامه نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام، مشتمل بر 13 ماده که امروز بررسی و تصویب نهایی آن با حضور سران قوای مقننه و  قضاییه در مجمع پایان یافت، برای تایید و ابلاغ به حضور رهبر معظم انقلاب تقدیم می‌شود.

انتهای پیام/