شهرخبر

آمریکا در مغرب پایگاه نظامی احداث می‎کند/ افزایش همکاری نظامی رباط – تل‌آویو

آمریکا در مغرب پایگاه نظامی احداث می‎کند/ افزایش همکاری نظامی رباط – تل‌آویو

یک روزنامه آمریکایی از صدور فرمان رئیس جمهور این کشور برای احداث پایگاه نظامی در مغرب خبر داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه « نیویورک دیلی نیوز» نوشت: جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به وزیر دفاع این کشور دستور داده‌ است تا یک طرح اضطراری برای ایجاد یک پایگاه صنعتی نظامی در مغرب آماده کند.

طرح ایجاد این پایگاه در اواخر دسامبر 2022 در نشست مقامات بلند پایه نظامی سیاسی آمریکا مطرح شد. در این نشست بایدن و وزیر دفاع آمریکا درباره راهبرد جدید نظامی واشنگتن در سطح جهان بایکدیگر بحث و تبادل نظر کردند.

به نوشته پایگاه خبری « میدل ایست مانیتور» رئیس جمهور آمریکا از وزیر دفاع این کشور خواست پنتاگون را تحت فشار قرار دهد تا بسترهای لجستکی و سرمایه‌گذاری صنعت نظامی آمریکا در مغرب را فراهم کند.

بایدن خواهان تقویت نقش آفرینی مغرب در مبارزه با تروریسم و ورود این کشور به معادلات نظامی در سطح جهان است.

به نوشته رسانه‌های آمریکایی بایدن قبل از دیدار با وزیر دفاع این کشور گزارش مفصلی از رئیس سازمان «سیا» درباره گسترش نفوذ روسیه در آفریقا از جمله کشورهای زیمباوه، سودان، آفریقای مرکزی، الجزایر، منطقه ساحل ( جنوب صحرای بزرگ آفریقا) دریافت کرده بود.

در گزارش « سیا» آمده‌ است: روسیه نه تنها از لحاظ نظامی و سیاسی از دولت الجزایر حمایت می‌کند بلکه برای ایجاد یک پایگاه نظامی بزرگ در این کشور با الجزیره وارد گفت‌وگو شده است. این موضوع منافع آمریکا و متحدان آن را در آفریقا مورد تهدید قرار می‎دهد.

در همین حال روزنامه «القدس العربی» با اشاره به برگزاری نشست دو روزه مقامات نظامی مغرب و رژیم صهیونیستی در رباط نوشت: در این نشست دو طرف توافق کردند که همکاری نظامی میان مغرب و اسرائیل ( رژیم صهیونیستی ) در تمام زمینه‌های به ویژه در حوزه جنگ الکترونیک و پدافند هوایی گسترش یابد.

در این نشست که به ریاست بارزس کل نیروهای مسلح مغرب و با حضور مدیر دفتر سیاسی نظامی وزارت جنگ رژیم صهیونیستی برگزار شد، دو طرف درباره همکاری نظامی دوجانبه به ویژه در زمینه‎های لجستک، نوین سازی تجهیزات نظامی ( مغرب ) و برگزاری رزمایش مشترک با یکدیگر بحث و تبادل نظر کردند.

مغرب و رژیم صهیونیستی در دسامبر 2020 با میانجیگری آمریکا توافقنامه عادی سازی روابط امضاء کردند به دنبال امضای این توافقنامه، روابط دیپلماتیک اقتصادی و نظامی میان دو طرف توسعه یافت به گونه‌ای که مقامات بلندپایه نظامی امنیتی رژیم صهیونیستی بارها به مغرب سفر کرده و قراردادهای همکاری با مقامات رباط امضاء کرده‌اند.

توافقنامه عادی سازی روابط با تل‌آویو با واکنش مقامات الجزایر روبرو شد. آنان همکاری نظامی و امنیتی رباط با رژیم صهیونیستی را تهدیدی علیه امنیت ملی الجزایر خواندند و به مناسبات اقتصادی و سیاسی الجزیره با مغرب پایان دادند.

انتهای پیام/