شهرخبر

۱۳ اقدام لازم برای پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی+جزییات

13 اقدام لازم برای پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی+جزییات

علائم سرماخوردگی معمولا با سوزش گلو آغاز می‌شوند و معمولا پس از یک یا دو روز از بین می‌روند. از علائم سرماخوردگی، پر شدن بینی با ترشحات آبکی بمدت ۱ الی ۲ روز است؛ سپس این ترشحات ضخیم تر و تیره تر می شوند.

به گزارش برنا؛ برای پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی باید اقدامات زیر را انجام داد:

۱ - دست‌های خود را بشوئید: بیشتر ویروس‌های سرماخوردگی از طریق تماس مستقیم منتشر می‌شوند. کسی که سرماخورده است به داخل دست‌های خود عطسه کرده و سپس اشیائی مثل تلفن، صفحه کلید کامپیوتر یا لیوان را لمس می‌کند.

میکروب‌ها می‌توانند برای ساعت‌ها و در بعضی موارد هفته‌ها زنده باقی مانده و سپس به فرد بعدی که آن اشیاء را لمس می‌کند منتقل شود. بنابراین باید دست‌های خود را مکرراً بشوئید. در صورتی که امکان شستن دستتان را ندارید دستهای خود را بسیار سخت برای یک دقیقه به هم بمالید.این کار باعث جداشدن اکثر ویروسهای سرماخوردگی از پوست می‌شود.

۲ - سرفه و عطسه خود را با دستانتان نپوشانید: زمانی که احساس می‌کنید در حال سرفه یا عطسه هستید از یک دستمال دستمال استفاده کرده و آنرا بلافاصله دور بیاندازید. اگر دستمال ندارید سر خود را از افرادی که نزدیک شما هستند به طرف دیگر چرخانده و به فضای آزاد سرفه کنید.

۳- صورتتان را لمس نکنید: ویروس‌های سرماخوردگی از طریق چشم، دهان و بینی وارد بدن شما می‌شوند. لمس صورت کودکان راه اصلی ابتلای آنان به سرماخوردگی بوده و همچنین موجب انتقال سرماخوردگی از آنان به والدینشان  است.

۴ - مقدار زیادی مایعات بنوشید: آب سیستم بدن شما را شستشو داده و باعث خروج سموم از بدن شما می‌شود. یک فرد بالغ سالم بطور متوسط روزانه ۸ لیوان مایعات نیاز دارد.

۵ - از سونا استفاده کنید: وقتی به سونا می‌روید هوائی که استنشاق می‌کنید بالاتر از ۸۰ درجه است و این درجه حرارت باعث از بین رفتن ویروس‌های سرماخوردگی می‌شود.

۶- از هوای آزاد استفاده کنید: اکثریت افراد در زمانی که هوا سرد است در خانه و محوطه‌های بسته می‌مانند؛ بنابراین میکروب‌های بیشتری در اطاق های خشک و شلوغ در حال گردش است.

۷- ورزش‌های آیروبیک را به طور منظم انجام دهید: این ورزش‌ها باعث افزایش سلولهای مقابله کننده با ویروس در بدن می‌شود.

۸- غذاهای گیاهی مصرف کنید: مواد طبیعی موجود در گیاهان باعث افزایش ویتامین‌های بدن می‌شود. بنابراین میوه و سبزیجات سبز تیره ، قرمز و زرد مانند اسفناج، کاهو، هویج، گوجه فرنگی ، سیر و ... مصرف کنید.

آب پرتقال هرچه تازه تر باشد ویتامین C بیشتری دارد و طول مدت درمان را کوتاهتر می‌کند.

۹- ماست بخورید: باکتری‌های مفید موجود در ماست باعث تحریک تولید مواد سیستم ایمنی شده که با بیماری مبارزه می‌کند .

۱۰- سیگار نکشید: آمار نشان می‌دهد که سیگاری‌ها دچار سرماخوردگی‌های بیشتر و مکرر می‌شوند. حتی نزدیک به افراد سیگاری بودن بطور واضح سیستم ایمنی را از بین می‌برد. دود راههای هوائی بینی را خشک کرده و مژک‌های آنرا فلج می‌کند. مژک‌ها موهای ظریفی هستند که مخاط بینی و ریه‌ها را پوشانده و با حرکات موجی شکل خود ویروس‌های سرماخوردگی را از مجاری بینی خارج می‌کنند.یک سیگار مژک‌ها را برای ۳۰-۴۰ دقیقه فلج می‌کند.

۱۱- مصرف الکل را قطع کنید: مصرف الکل کبد را که اولین سیستم تصفیه کننده بدن است تخریب کرده و این به این معناست که تمامی انواع میکروبها بدن شما را به سرعت ترک نخواهند کرد.

۱۲- راحت و آسوده باشید: اگر شما بتوانید آرامش داشته باشید می‌توانید سیستم ایمنی خود را به هنگام نیاز فعال کنید.

۱۳- غرغره کردن نمک: این کار باعث مرطوب شدن گلو و بهبودی موقت می‌شود. این کار را با استفاده از یک قاشق چایخوری نمک داخل یک استکان آب ولرم و روزانه حدود ۴ بار انجام دهید.

دقت کنیم! با رعایت نکات بهداشتی و اشاره شده در گزارش فوق می‌توانیم از این بیماری درامان باشیم و رنج و زحمت بسیار این بیماری را متحمل نشویم.