شهرخبر

ابتلا به کرونا در این دوران خطر مرگ را 7 برابر می کند

ابتلا به کرونا در این دوران خطر مرگ را 7 برابر می کند

نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد: زنان باردار مبتلا به کووید-۱۹ هفت برابر بیشتر در معرض خطر مرگ هستند. یافته‌های نگران ‌کننده محققان دانشگاه جورج واشنگتن همچنین نشان می‌دهد، ابتلا به کووید در دوران بارداری خطر نیاز نوزاد به مراقبت‌های ویژه را نیز بیشتر می کند.

به گزارش بهداشت نیوز، مطالعات جدید محققان نشان می دهد: کرونا در دوره بارداری بسیار خطرناک تر از تصورات پیشین بوده و زنان باردار در معرض خطر مرگ هفت برابری بوده و همچنین احتمال نیاز به مراقبت های ویژه در آن ها بیشتر است همچنین ۲۳ برابر بیشتر از افراد عادی مبتلا به کووید ۱۹ در معرض خطر ابتلا به ذات الریه هستند.

پرفسور امیلی اسمیت، استادیار بهداشت جهانی در دانشکده بهداشت عمومی موسسه میلکن دانشگاه جورج واشنگتن، در این رابطه می‌گوید: این مطالعه جامع ‌ترین شواهد را ارائه می‌کند که نشان می ‌دهد کرونا یک تهدید جدی در دوران بارداری است. یافته‌های ما بر اهمیت واکسیناسیون کووید-۱۹ برای همه زنان در سنین باروری تأکید می ‌کند.

محققان می گویند: با وجود تعداد فزاینده مطالعاتی که کووید-۱۹ و بارداری را بررسی می کنند، بسیاری از زنان در این محدوده سنی هنوز واکسینه نشده اند. در برخی موارد، زنان تردید دارند یا از تزریق واکسن‌ها و تقویت‌ کننده‌ های آن اجتناب می ‌کنند، زیرا معتقد نیستند که این ویروس برای زنان جوان خطر جدی ایجاد کرده یا در مورد اثراتی که چنین واکسنی روی فرزند متولد نشده ‌شان خواهد داشت، مطمئن نیستند.

پروفسور اسمیت در ادامه توضیحاتش می گوید: برخی از پزشکان نیز ممکن است علیرغم توصیه های بهداشت عمومی در دادن واکسن به بیماران باردار خود تردید کنند. تیم تحقیقاتی داده های بیماران را از ۱۲ مطالعه انجام شده در ۱۲ کشور که شامل بیش از ۱۳ هزار زن باردار بود، گردآوری کرد.

نتایج این مطالعه همچنین نشان می‌دهد: در مقایسه با زنان باردار غیر آلوده، احتمال مرگ افراد مبتلا به کووید-۱۹ در دوران بارداری یا زایمان، هفت برابر بیشتر است. آنها همچنین بیش از سه برابر بیشتر در زمان بستری شدن در بیمارستان به مراقبت های ویژه نیاز داشتند.

از سوی دیگر زنان باردار مبتلا به کووید تقریباً ۱۵ برابر بیشتر احتمال دارد که به دستگاه تنفس مصنوعی نیاز داشته باشند. محققان همچنین دریافتند: بیماران باردار بیش از پنج برابر بیشتر احتمال دارد که لخته های خونی ایجاد کنند که می تواند باعث درد، تورم یا سایر عوارض تهدید کننده زندگی شود.

گفتنی است، با وجود خطرات بسیار جدی برای سلامتی، بیش از ۸۰ کشور هنوز توصیه نمی کنند که همه زنان باردار واکسن کرونا را دریافت کنند. با این حال، محققان می گویند: این تجزیه و تحلیل به مقامات بهداشت عمومی و مردم یافته های روشن، سازگار و قانع کننده ای در این رابطه ارائه می دهد.

شرح کامل این مطالعات در آخرین شماره مجله تخصصی BMJ Global Health منتشر شده است.