شهرخبر
نیم‌قرن با اقتصاد ایران، 27 دی

توافق ایران و آلمان برای اجرای طرح بزرگ فاضلاب تهران

کدخبر: ۵۴۹۱۷۶
اقتصادنیوز: نیم قرن با اقتصاد ایران روایتی است از تحولات، شخصیت‌ها و شاخص‌های اقتصاد ایران و موضوعاتی که به نوعی با اقتصاد ایران ارتباط پیدا می‌کنند.شرایط فعلی اقتصادی ارتباط مستقیمی با گذشته آن دارد.
توافق ایران و آلمان برای اجرای طرح بزرگ فاضلاب تهران

در این بخش تلاش داریم اخبار و گزارش‌های اقتصادی را به گونه‌ای به تصویر بکشیم تا مخاطب با مطالعه آنها به شناخت نسبی از اوضاع اقتصادی ایران دست یابد.« اقتصادنیوز » از آبان 1399 هر روز اقدام به انتشار اخبار و گزارش‌های اقتصادی همان روز سال‌های 1350، 1360، 1370، 1380 و 1390 کرد.

پارسال نیز هر روز در بخش «نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار همان روز در سال‌های اول هر دهه در نیم قرن گذشته را منتشر کردیم.در ابتدای قرن پانزدهم با استفاده از اخبار و گزارش‌های روزنامه‌های «اطلاعات» و «دنیای اقتصاد» هر روز روایتی اختصاصی از اقتصاد ایران و جهان در سال‌های 1352، 1362، 1372، 1382 و 1392 تقدیم مخاطبان می‌شود.

27 دی 1352؛ ایران به هند تسهیلات اعتباری می‌دهد

دور اول مذاکرات چهارمین اجلاسیه کمیسیون مشترک وزیران ایران و هند در دهلی نو پایان یافت و منجر به انتشار اعلامیه‌ای راجع به مسائل و طرح‌های مورد مذاکرات در زمینه توسعه روابط بازرگانی و همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور شده است.

در اعلامیه کمیسیون مشترک وزیران ایران و هند گفته شده است: طرفین به منظور ایجاد پایه‌های نوینی برای افزایش مبادلات بازرگانی و توسعه همه‌جانبه همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور مذاکرات ثمرات‌بخشی انجام دادند.

بهره‌برداری از ذخایر معدنی هند برای صدور به ایران، حداکثر استفاده از ظرفیت کارخانجات هند به نفع دو کشور، همکاری در رشته پتروشیمی، اعطای تسهیلات اعتباری به هند و همچنین موضوع نفت و سایر کالاها اهم مطالب مورد مذاکره را تشکیل می‌داد.

طرفین از پیشرفت قابل توجه مذاکرات اظهار رضایت کردند و توافق نمودند که دور دوم مذاکرات را در فوریه 1974 آغاز کنند و به برنامه‌های موردنظر کمیسیون مشترک قطعیت دهند.

27 دی 1362؛ عرضه سکه بهار آزادی با نرخ 35 هزار ریال به مناسبت دهه فجر

روابط عمومی بانک ملی ایران طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد به مناسبت دهه فجر و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در نظر است تعدادی سکه بهار آزادی  به فروش برسد.

متقاضیان در صورت داشتن حداقل 16 سال با ارائه شناسنامه از تاریخ اول تا دهم بهمن‌ماه سال‌جاری می‌توانند با مراجعه  به یکی از شعب بانک ملی و پرداخت 35 هزار ریال بابت یک عدد سکه بهار آزادی ثبت‌نام کنند.

بدیهی است در صورتی که تعداد متقاضیان بیشتر از امکانات باشد، سکه‌های موجود به قید قرعه بین متقاضیان توزیع خواهد شد.

27 دی 1382؛ نگرانی سیدمحمد خاتمی از رشد نرخ تورم

رئیس‌جمهور در پاسخ به نامه رئیس‌کل بانک مرکزی اعلام کرد: رشد نرخ تورم نگران‌کننده است.

سیدمحمد خاتمی در پاسخ به نامه رئیس‌کل بانک مرکزی که در آن روند شاخص فعالیت‌های اقتصادی در شش ماه اول سال 82 را گزارش کرده بود، نوشت: رشد نرخ تورم نگران کننده است آیا به همین نسبت پایان سال هم نبایست نرخ بالا باشد؟ باید چاره‌ای اندیشید.

این گزارش حاکی است، مطابق گزارش روند شاخص فعالیت‌های اقتصادی کشور، نرخ رسمی تورم در 12 ماه منتهی به شهریورماه نسبت به دوره مشابه سال قبل 16.6 درصد بوده است. رقم مزبور در مدت مشابه سال قبل حدود 13 درصد عنوان شده است.

بنابراین گزارش، میزان نقدینگی در کشور طی 6 ماه اول سال‌جاری نسبت به اسفند سال قبل حدود 11.1 درصد افزایش یافته که این رقم در مدت مشابه سال قبل حدود 13.8 درصد بوده است.

مطابق روند شاخص فعالیت‌های اقتصادی نرخ بیکاری در مناطق شهری کشور طی 3 ماه اول سال 82 برابر با 11.8 درصد و در مدت مشابه سال قبل معادل 12.6 درصد بوده است.

رونوشت این نامه برای وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر بازرگانی و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی فرستاده شده است.

توافق ایران و آلمان برای اجرای طرح بزرگ فاضلاب تهران

حبیب‌ا... بیطرف، وزیر نیرو ایران و «ادلگارد بولمن» وزیر آموزش و تحقیقات آلمان پس از دیدار و گفتگو در برلین، پایتخت آلمان گفتند ایران انجام یک طرح بزرگ فاضلاب تهران را در اختیار یک کنسرسیوم ایرانی و آلمانی می‌گذارد.

طرح فاضلاب تهران که 250 میلیون یورو ارزش دارد، چندین شرکت آلمانی و ایرانی برای ساخت دو کارخانه تصفیه فاضلاب و شبکه لوله‌کشی فاضلاب برای دو منطقه تهران همکاری خواهند کرد.

وزیر نیروی ایران و وزیر آموزش و تحقیقات آلمان گفتند: در کنار این طرح بزرگ فاضلاب تهران، طرح‌های دیگر نیز در برنامه دارند و تحقیقات مشترک بخش فناوری آب، پایه و اساسی برای ادامه همکاری‌ها خواهد بود.

بیطرف همچنین اعلام کرد که ایران قصد دارد تا سال 2025 بیش از 30 میلیارد یورو در زیرساخت‌های آب شهرهای بزرگ کشور سرمایه‌گذاری کند.

دولت‌های آلمان و ایران از سال 2000 میلادی تاکنون در مجموع 10 میلیون یورو در تحقیقات مشترک آب سرمایه‌گذاری کرده‌اند.