از دارایی‌ها و منابع خدادادی کشور به نحو مطلوب استفاده نکرده‌ایم

معاون اول رییس‌جمهوری با تاکید بر اینکه هنوز نتوانسته‌ایم از دارایی‌های کشور و منابع خدادای به نحو مطلوب استفاده کنیم، اظهار کرد: کانونی که باید به این موضوع به‌طور ویژه توجه کند و با حضور میدانی و فعال در حل مسائل کشور ایفای نقش کند، دانشگاهیان هستند.

محمد مخبر با حضور در جلسه هیئت امنای دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه این دانشگاه به دلیل ماموریت‌های خطیری که بر عهده دارد از ساحت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، اظهار کرد: این دانشگاه به جهت وظیفه تربیت اعضای هیأت علمی و مدرس در رشته‌های علمی مورد نیاز دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و تحقیقاتی کشور، نقش موثر و مهمی در توسعه تحصیلات عالی و تولید علم در کشور ایفا می‌کند.

معاون اول رییس‌جمهوری با اشاره به مسائل و چالش‌های مختلف داخلی و خارجی پیش‌روی کشور، تصریح کرد: دانشگاه تربیت مدرس می‌تواند با ورود به این مسائل و تعریف کارویژه‌های مرتبط، ساختارهایی چابک و علمی را برای رفع هر یک از این چالش‌ها فعال کند و راه‌حل‌هایی عملیاتی و قابل‌اجرا برای چالش‌های کشور پیشنهاد دهد.

مخبر با اشاره به رویکرد و توجه دولت سیزدهم به دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی کشور، توجه جدی به موضوع پژوهش را از اصلی‌ترین اولویت‌های دانشگاه‌ها دانست و افزود: هر میزان تخصیص اعتبار در بخش پژوهش بیش از آنکه هزینه باشد، سرمایه‌گذاری است. توجه به تحقیقات کاربردی با رویکرد مسئله‌محور از موضوعات بسیار مهم و ضروری است که می‌تواند هم به رفع مشکلات و افزایش درآمدهای کشور منجر شود و هم منابع مالی پایدار برای دانشگاه فراهم کند.

معاون اول رییس‌جمهوری با تاکید بر اینکه هنوز نتوانسته‌ایم از دارایی‌های کشور و منابع خدادای به نحو مطلوب استفاده کنیم، اظهار کرد: کانونی که باید به این موضوع به‌طور ویژه توجه کند و با حضور میدانی و فعال در حل مسائل کشور ایفای نقش کند، دانشگاهیان و استادان هستند.

وی با اشاره به گزارش‌های ارائه‌شده در جلسه درباره اقدامات صورت‌گرفته از سوی دانشگاه تربیت مدرس تاکید کرد: یکی از ماموریت‌های دانشگاه تربیت مدرس، جذب دانشجو از خارج از کشور است و در کنار این ماموریت باید نسبت به ارتقای همکاری با مراکز علمی - پژوهشی در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی و تربیت استاد برای تدریس در دانشگاه‌های خارج از کشور نیز اقدام کند.