شهرخبر

چاووش اوغلو برای گفتگو درباره اف ۱۶ به آمریکا می رود

چاووش اوغلو برای گفتگو درباره اف 16 به آمریکا می رود

وزیر خارجه ترکیه به منظور دیدار با همتای آمریکایی و گفتگو درباره مسائل مختلف از جمله جنگنده اف ۱۶ به واشنگتن خواهد رفت.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه چهارشنبه به آمریکا می رود.

وی در این خصوص گفت: یکی از محورهای دیدار من با همتای آمریکایی موضوع جنگنده های اف 16 است.

وزیر خارجه ترکیه با اشاره به دیدارهای انجام گرفته برای خرید جنگنده اف 16 که در سطح نظامی انجام گرفته است، گفت: هیئتهای نظامی دو کشور دیدارهای خود را انجام داده و کار در این مرحله پایان یافته است. از این مرحله درخواست به کنگره ارسال شده و اگر مخالفت بیش از 51 درصد نشود، روند پایان خواهد یافت.

چاووش اوغلو ادامه داد: اما اگر درخواست دولت آمریکا با مخالفت اعضای کنگره بازگردانده شود، در مرحله دوم باید بیش از دو سوم اعضای کنگره با خواسته وزارت خارجه آمریکا مخالفت کنند تا روند متوقف شود که این موضوع در تاریخ آمریکا مشاهده نشده است.

وزیر خارجه ترکیه با بیان اینکه یک سناتور مداوماً(باب منندز) اعتراض خود را اعلام می کند، اظهار داشت: اما انتظار داریم که این روند با نتیجه پایان یابد.

وی در خصوص فروش جنگنده اف 35 به یونان که در دستور کار واشنگتن قرار گرفته است، نیز اظهار داشت: توازن در روابط ترکیه و یونان در حال از بین رفتن است و در قبرس نیز چنین است. آمریکا باید به این موضوع توجه کند.

ترکیه پس از ناامیدی از دریافت جنگنده اف 35 به سراغ خرید جنگنده اف 16 رفته که این موضوع نیز با مخالفت اعضای کنگره آمریکا روبرو شده است. دولت ترکیه امیدوار است تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری ترکیه به این جنگنده ها دست پیدا کند.

انتهای پیام/