شهرخبر

لندن در دوراهی تایید یا تکذیب ارسال بالگرد «آپاچی» به اوکراین!

لندن در دوراهی تایید یا تکذیب ارسال بالگرد «آپاچی» به اوکراین!

دولت لندن گزارش نشریه انگلیسی درباره ارسال بالگردهای «آپاچی» به اوکراین را تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، دولت انگلیس ادعای نشریه «ساندی پیپل» درباره تامین بالگردهای تهاجمی «آپاچی AH-۶۴» برای اوکراین را تکذیب و تاکید کرد که تنها تانک و اسلحه توپخانه به کی‌یف ارسال خواهد کرد.

نشریه «ساندی پیپل» که با نشریه «میرِر» تارنمای مشترکی دارد، دیروز (یکشنبه) در گزارشی که مدتی بعد پاک شد، ادعا کرد که ارسال بالگردهای ساخت آمریکا می‌تواند «برگ برنده بزرگی» برای نیروهای اوکراین باشد به ویژه در برهه‌ای که آنها به تازگی شهر «سولِدار» که از لحاظ راهبردی بسیار حائز اهمیت است را به نیروهای روسیه واگذار کردند.

این نشریه به نقل از «مقام ارشد دفاعی» انگلیس نوشت که «حالا سایر کشورهای عضو ناتو هم این رویه را در پیش خواهند گرفت و بالگردهای خود را برای اوکراین ارسال خواهند کرد.»

با این حال، وزارت دفاع انگلیس در گفت‌وگو با اسکای‌نیوز گزارش مذکور را «اشتباه» خواند.

گرچه ارتش اوکراین آپاچی دریافت نمی‌کند اما انگلیس همچنان تمایل دارد تا برای کی‌یف، یک اسکادران با ۱۴ دستگاه تانک «چلنجر ۲» ارسال کند. همچنین ارسال توپخانه AS-۹۰ نیز در دستور کار دولت انگلیس است.

دفتر ریشی سوناک، نخست وزیر انگلیس روز شنبه ارسال این تجهیرات نظامی را تایید کرد و انتظار می‌رود بِن والاس، وزیر دفاع این کشور جزئیات این بسته کمک نظامی را امروز اعلام کند.