شهرخبر

آسیب‌های جدی معترضان در جریان اقدام خشونت بار پلیس آلمان در لوتزرات

آسیب‌های جدی معترضان در جریان اقدام خشونت بار پلیس آلمان در لوتزرات

پلیس آلمان در حالی با افتخار از عملیاتی موفق در تخلیه منطقه لوتزرات آلمان خبر داد و تلاش کرد اقدامات خشونت بار خود را انکار کند که فعالان زیست محیطی از تعداد بالای مجروحان و جراحت‌های سنگین به معترضان به دلیل رفتارهای خشونت بار پلیس خبر دادند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از نشریه "فوکوس" آلمان، پس از تشدید تنش ها در روز شنبه در منطقه لوتزرات آلمان پلیس امروز یکشنبه از موفقیت این پروژه گزارش داده و اعلام کرد که لوتزرات به طور کامل پاکسازی و تخلیه شد. در همین حال، فعالان از جراحات جدی به معترضان شکایت دارند، اما پلیس این موضوع را تکذیب کرد.

پلیس اعلام کرد که تخلیه این روستا در نزدیکی معدن زغال سنگ روباز رانیش به جز دو فعالی که در یک تونل منتظر هستند، به پایان رسیده است. پلیس امروز یکشنبه گفت: هیچ فعال دیگری در منطقه لوتزرات وجود ندارد.

فعالان، پلیس را به خشونت گسترده پلیس در جریان تخلیه لوتزرات و در جریان تظاهرات گسترده روز شنبه متهم می کنند. در اوایل روز چهارشنبه، اولین روز اخراج، گفته می‌شود یکی از شرکت‌کنندگان در تحصن دچار شکستگی جمجمه شده و در آخر هفته همچنان در بیمارستان به سر می‌برد. اما پلیس به وضوح این موضوع را تکذیب کرد. یک سخنگوی پلیس در گفتگو با نشریه فوکوس این مسئله را انکار کرد.

مایکل مرتنز، رئیس اتحادیه پلیس در ایالت نوردراین وست فالن آلمان، روز یکشنبه به خبرگزاری آلمان گفت: پلیس قانون را اجرا می کند و وقتی ارتباطات دیگر کمکی نمی کند، متأسفانه موقعیت هایی مانند دیروز ایجاد می شود. هیچ کس این را نمی خواهد، اما برای اجرای دستوری که پلیس دارد، این امر ضروری است.

ایزا هافمن، یکی از امدادگران، می‌گوید که او در لوتزرات مشاهده کرد که چگونه پلیس از باتوم برای ضربه زدن به تحصن‌کنندگانی استفاده می‌کند که مقاومت نمی‌کنند و از جمله سر آن ها را هدف قرار می دهد، بنابراین آسیب هایی از این نوع ( آسیب به جمجمه) بعید نیست. در اولین ارزیابی روز شنبه، پلیس فقط از جراحات و آسیب های دو طرف صحبت کرد.

در مقایسه با سایر درگیری‌ها بین فعالان و پلیس، سطح خشونت به طور کلی در این درگیری آشکار نبود و نوعی عدم تعادل در خشونت وجود داشت. در رویدادهای مشابه، تشدید تنش از هر دو طرف گزارش می شد، اما در لوتزرات اکثریت قریب به اتفاق فعالان و تظاهرکنندگان مسالمت آمیز رفتار کردند. هنوز اطلاعات دقیقی از مجروحان این درگیری ها به ویژه در طرف فعالان و معترضان داده نشده است.

تنها ارزیابی های پلیس نشان می دهد که بیش از 70 افسر پلیس در اعتراضات در این منطقه زخمی شدند که بیشتر آنها روز شنبه که پر از درگیری و خشونت بود دچار مصدومیت شدند. با این حال، همه افسران پلیس در برخورد با تظاهرکنندگان مجروح نشدند، بلکه مثلا برخی در گل و لای افتادند. تاکنون 150 پرونده جنایی علیه فعالان از جمله، برای مقاومت در برابر افسران پلیس، حمله و نقض صلح تشکیل شده است.

سازمان دهندگان تظاهرات علیه تخریب روستای لوتزرات در روز شنبه پلیس را به خشونت بیش از حد متهم کردند. سخنگوی خدمات امدادرسانی تظاهرکنندگان روز یکشنبه گفت که تعداد بالای دو رقمی تا سه رقمی از شرکت کنندگان مجروح شدند. به گفته وی در میان آنها تعداد زیادی مجروح وخیم و برخی در معرض خطر مرگ قرار دارند.

به گفته وی این جراحات تا حدی ناشی از اسپری فلفل، باتوم و حملات مشت توسط پلیس بوده است وصدمات سر زیاد بود. این سخنگو گفت: بنابراین پلیس نه تنها در برخی موارد به سر فعالان ضربه می زد بلکه به صورت سیستماتیک هم این کار را انجام می داد.

برخی نیروهای پلیس خود اعتراف کردند که برای عقب راندن تظاهرکنندگان از زور استفاده کردند . بر این اساس آنها سعی می کردند تا به لبه معدن زغال سنگ قهوه ای نفوذ کنند.

به نوشته رسانه های آلمانی در حاشیه تظاهرات در این شهر محاصره شده ، پلیس از اسپری فلفل و باتوم استفاده کرد. یک سخنگوی پلیس روز شنبه گفت که از چوب های به اصطلاح چند منظوره علیه افراد کلاهدار که سعی داشتند از خط قرمز پلیس عبور کنند استفاده شد. از اسپری فلفل نیز استفاده شد.

در میان تظاهرات کنندگان، گرتا تونبرگ و لویزا نوبائر، فعالان آب و هوای معروف نیز حضور داشتند. تونبرگ، فعال سوئدی آلمان را به یکی از بزرگترین گناهکاران آب و هوا در جهان متهم کرد. وی خواستار ادامه مقاومت شد و گفت: ما قصد تسلیم شدن نداریم. تا زمانی که زغال سنگ در زمین است، این دعوا تمام نشده است.

سیاستمداران برجسته حزب سبز مانند رابرت هابک، وزیر اقتصاد فدرال آلمان و همکارش مونا نوباور، وزیر اقتصاد ایالت نوردراین وست فالن با بیان اینکه زغال سنگ زیرین برای حفظ امنیت انرژی در بحران کنونی مورد نیاز است، از تخریب لوتزرات دفاع کردند.

پلیس آلمان در لوتزرات، منطقه‌ای در حاشیه منطقه استخراج زغال سنگ رانیش، از روز چهارشنبه عملیات پاکسازی وتخلیه را در پیش گرفته بود.

بر اساس یک نظرسنجی که به سفارش زد دی اف آلمان انجام شده است اکثریت آلمانی ها مخالف گسترش مناطق استخراج زغال سنگ هستند، همانطور که در حال حاضر پس از تخلیه لوتزرات برنامه ریزی شده است.

وزارت‌های اقتصاد به رهبری سبزها در دولت‌های فدرال و ایالتی نوردراین-وستفالن بر سر مصالحه‌ای با شرکت انرژی RWE به توافق رسیده بودند که شامل حفر زغال‌سنگ تحت لوتزرات و همچنین از طرفی حذف زودهنگام زغال سنگ در این ایالت تا سال 2030 بود.

به دلیل بحران انرژی فعلی، تولید برق از زغال سنگ برای شبکه برق اروپا اخیراً دوباره گسترش یافته است که این مسئله خشم فعالان محیط زیست از جمله در آلمان را برانگیخته است.

انتهای پیام/