شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#تهران#شهرداری تهران#شهر تهران

تفسیر شهرداری تهران از توسعه حمل و نقل محور TOD اشتباه است

تفسیر شهرداری تهران از توسعه حمل و نقل محور TOD اشتباه است

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران گفت: تعبیر و تفسیر شهرداری تهران از توسعه حمل و نقل محور TOD اشتباه است.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سید جعفر تشکری هاشمی؛رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران در جریان بررسی لایحه برنامه چهارم توسعه شهر تهران در جلسه امروز شورای شهر اظهار کرد: برای برنامه توسعه بلندمدت شهر، باید اصول و ضوابطی را در نظر بگیریم که هم مورد پذیرش جامعه تخصصی باشد و هم در حوزه اجتماعی پذیرفته شود.

تشکری هاشمی از زیست‌پذیری به عنوان مهم‌ترین شاخصی که می‌توان برای توسعه شهر در نظر گرفت، نام برد و افزود: زیست پذیری یک شهر به این معناست که آن شهر تا چه اندازه کشش و ظرفیت جمعیت‌پذیری، منابع آب، دفع فاضلاب و امکان حرکت خودروها را داراست.

وی با اعلام اینکه ما نمی‌توانیم ظرفیت‌های محدود شهر را به بهانه‌های مختلف توسعه داده و تحت هر عنوان، فشار بر منابع موجود و میزان تراکم و استفاده از این منابع در شهر را افزایش داده و از استانداردهای پیش‌بینی شده بالاتر ببریم، تأکید کرد: اگر با پدیده‌هایی مانند آلودگی هوا و ترافیک مواجه هستیم و مردم با مسائل و مشکلاتی متعدد و متنوعی در زندگی شهری خود روبه‌رو هستند، برای این است که ظرفیت‌های زیست‌پذیری شهر را احصاء نکرده‌ و مورد توجه قرار نداده‌ایم و همین بی‌توجهی به نقطه آسیب‌پذیری ما تبدیل خواهد شد.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران با اشاره به اینکه در طرح‌های توسعه شهر، «روانی ترافیک» را نمی‌توان به تنهایی به عنوان یک اصل مطرح شده در نظر گرفت، اظهار کرد: امروز دنیا به این نتیجه رسیده است که هر اندازه عرضه بیشتر شود، تقاضا نیز چند برابر بیشتر خواهد شد و لذا نمی‌توانیم صرفاً با اختصاص امکانات برای افزایش عرضه، تقاضا را مدیریت کنیم.

تشکری هاشمی با بیان اینکه امروز به این نتیجه رسیده‌ایم که کاری کنیم تا مردم سفرهای حداقلی داشته باشند و همان سفرها را نیز با حمل و نقل عمومی انجام دهند، تصریح کرد: بنابراین، بهتر است از اصطلاح «روانی ترافیک» استفاده نشود چرا که عملاً چنین امکانی فراهم نخواهد شد.

وی با اعلام اینکه تعبیر و تفسیر اشتباه شهرداری تهران از توسعه حمل و نقل محور (TOD)، باعث ایجاد نگرانی برای کارشناسان و مردم شده است، تأکید کرد: TOD تعریف ساده‌ای دارد و به معنای دسترسی آسان مردم به خدمات مورد نیاز در فضای پیمایش حداقلی در شهر است و نباید فراموش کنیم که وظیفه مدیریت شهری، این است که کیفیت زندگی مردم را در شهر ارتقاء دهد.

انتهای پیام/