به گزارش اکوایران، اخیرا مصوبه‌ای در ستاد تنظیم بازار تدوین و ابلاغ شد با این مضمون که مجتمع‌های پتروشیمی و سایر تولیدکنندگانی که کالای آن‌ها در بورس عرضه می‌شود، در صورت رعایت حداقل عرضه، می‌توانند مجوز صادرات را از وزارت صمت دریافت کند.

مدیرکل دفتر صنایع پلیمری و شیمیایی وزارت صمت با اشاره به این دستور العمل گفت: با این دستورالعمل می‌توان صادرات محصولاتی که بازار آن‌ها ملتهب است یا در داخل با ارزش افزوده بیشتری قابلیت تولید دارد، مدیریت کرد و وزارت صمت به این موضوع به صورت جدی ورود کرده و حتما صادرات آن‌ها را محدود می‌کند. به نقل از شاتا او با اشاره به میزان نیاز کشور به محصولات پلیمری گفت: براساس سهمیه‌ای که برای ۴ هزار و ۸۷۰ واحد تولیدی صنایع پایین دستی در سامانه بهین یاب به ثبت رسیده است، نیاز واحد‌ها ۷۲۰ هزار تن برآورد و مازاد آن صادر می‌شود.

صفدری افزود: در ۹ ماهه امسال، ۳ میلیون و ۶۶۵ هزار و ۲۲۵ تن انواع محصولات پلیمری در بورس عرضه شده و با توجه به مازاد بر تولید، بخش عمده این تولیدات صادر می‌شود.

مدیرکل دفتر صنایع پلیمری و شیمیایی وزارت صمت با انتقاد از رقابت قیمت محصولات پلیمری در بورس گفت: با وجود آنکه تولید محصولات پلیمری بیشتر از مصرف کشور است، اما به دلیل رقابت قیمتی که در بورس کالا برای این محصولات وجود دارد، با قیمت بالا عرضه می‌شود و همین رقابت باعث افزایش قیمت تمام شده محصولات پلاستیکی شده و در نهایت هزینه این رقابت را مردم می‌پردازند.

او ظرفیت تولید در صنایع پلیمری را ۲۵ میلیون تن اعلام کرد و  افزود: در سال گذشته یک سوم این ظرفیت مورد استفاده قرار گرفت.