شهرخبر

تاکید وزرای خارجه ایران و سوریه بر امضای سند جامع همکاری‌های بلند مدت

تاکید وزرای خارجه ایران و سوریه بر امضای سند جامع همکاری‌های بلند مدت

حسین امیرعبداللهیان و فیصل مقداد در دیداری که با یکدیگر داشتند بر نهایی شدن و امضای سند جامع همکاری‌های بلند مدت و همکاری جامع میان دو کشور ایران و سوریه تاکید کردند.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم؛ حسین امیرعبداللهیان و فیصل مقداد وزیران خارجه جمهوری اسلامی ایران و سوریه شنبه شب در دمشق درباره موضوعات مختلف مورد اهتمام دو کشور در حوزه‌های دوجانبه و منطقه‌ای گفتگو و رایزنی کردند.

امیرعبداللهیان در این دیدار با اشاره به اینکه وزارتخانه‌های امور خارجه دو کشور موضوعات زیادی برای تبادل نظر و همکاری در پیش رو دارند، بر ضرورت افزایش تلاش مشترک با تمرکز بر زمینه سازی برای دستیابی به بهترین نتایج در جریان سفر آتی رئیس جمهور کشورمان به سوریه تأکید کرد.

وی افزود: با توجه به ظرفیت‌های اقتصادی دو کشور، این سفر فرصتی خواهد بود که زمینه تقویت همکاری‌های بخش‌های خصوصی و دولتی در زمینه‌های مشترک اقتصادی و تجاری فراهم شود.

امیرعبداللهیان ادامه داد: نهایی شدن و امضای سند جامع همکاری‌های بلند مدت می‌تواند همانند یک نقشه راه، افق همکاری‌های بلند مدت دو کشور در زمینه های مختلف را روشن کند.

وزیر امور خارجه کشورمان با ممتاز توصیف کردن روابط سیاسی میان دو کشور، افزود: لازم است همکاری‌های اقتصادی و تجاری میان دو کشور نیز به سطح مطلوب و متناسب با ظرفیت‌های بالای دو کشور ارتقا یابد، بنابراین ضمن تلاش مشترک برای رفع موانع در این زمینه باید به تامین انتظارات مردم دو کشور در زمینه های اقتصادی کمک کنیم.

فیصل مقداد نیز در این دیدار ضمن تاکید بر اهمیت سفر آتی دکتر حجت الاسلام ابراهیم رئیسی به سوریه، از تاکید متقابل رئیس جمهور سوریه بر لزوم زمینه سازی برای موفقیت حداکثری این سفر خبر داد.

وی با تاکید بر اینکه ما همه تلاش‌های خود را برای بررسی نحوه تحقق اهداف رهبران دو کشور بکار خواهیم بست، افزود: با همکاری با طرف‌های ذیربط از جمله مشورت و تلاش مشترک با وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، اسناد مورد نظر برای تقویت روابط دو کشور را تنظیم و آماده امضا می‌کنیم.

وزیر خارجه سوریه با اشاره به اینکه ما نیز معتقدیم که روابط اقتصادی با سطح روابط سیاسی دو کشور فاصله زیادی دارد، افزود: لازم است شرکت‌های خصوصی و دولتی دو کشور را برای همکاری با هم هماهنگ و مرتبط کنیم.

مقداد همچنین با اشاره به‌ افزایش پیچیدگی‌های منطقه، بر ضرورت تقویت مشورت‌های منظم و مستمر میان سطوح مختلف وزارت خانه های خارجه دو کشور در موضوعات مورد اهتمام تاکید کرد.

وزرای خارجه دو کشور در پایان گفتگوهای رسمی خود، در کنفرانس مشترک خبری شرکت کردند و ضمن تبیین دیدگاه های خود در خصوص این سفر و مفاد رایزنی های انجام شده، به سوالات مختلف خبرنگاران پاسخ دادند.

انتهای پیام/