شهرخبر

دادگاه عالی برزیل دستور تحقیق از بولسونارو را صادر کرد

دادگاه عالی برزیل دستور تحقیق از بولسونارو را صادر کرد

دادگاه عالی برزیل دستور آغاز تحقیقات از ژائیر بولسونارو، رئیس جمهور سابق این کشور را به اتهام تشویق مردم به حمله به کاخ ریاست جمهوری و کنگره صادر کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، دادگاه عالی برزیل دستور آغاز تحقیقات از ژائیر بولسونارو، رئیس جمهور سابق این کشور را به اتهام تشویق مردم به حمله به کاخ ریاست جمهوری و کنگره در شهر برازیلیا صادر کرد.

براساس این گزارش، قاضی الکساندر دومورس که پیشتر نیز خواستار انجام تحقیقات فدرال در این باره شده بود، اظهار کرد افرادی که وحشیانه علیه دموکراسی برزیل حمله کرده و سعی کردند تا شرایطی استثنایی ایجاد کنند، باید پاسخگو باشند.

دادستانی کل برزیل در بیانیه‌ای اعلام کرد بولسونارو که در حال حاضر در آمریکا به سر می برد، به اتهام احتمالی تحریک آگاهانه طرفدارانش برای حمله به کنگره و کاخ ریاست جمهوری برزیل و انجام اقدامی ضد دموکراتیک که هفته گذشته منجر به خشونت در برازیلیا شد، مورد تحقیق و بازپرسی قرار می گیرد.

هفته پیش طرفداران ژائیر بولسانورو رئیس جمهور سابق برزیل به کاخ ریاست جمهوری و کنگره و دادگاه عالی در ایالت برازیلیا حمله‌ور شده و با هواداران لولا داسیلوا که به تازگی بار دیگر قدرت کشور را در دست گرفته است، درگیر شدند.

رئیس جمهور برزیل پس از حمله به کاخ ریاست جمهوری و مقر دولتی، دستور مداخله نیروهای امنیتی فدرال در پایتخت را صادر کرد.

در پی حمله طرفداران بولسونارو به کاخ ریاست جمهوری، دادگاه عالی و کنگره برزیل، دادگاه عالی این کشور دستور دستگیری رئیس امنیت عمومی شهر برازیلیا را صادر کرد.

این گزارش، قاضی دستور دستگیری «اندرسون تورس» را که در یک ماه اخیر به ریاست امنیت عمومی شهر برازیلیا منصوب شده بود، صادر کرد. وی در دوران زمامداری بولسونارو، به عنوان وزیر دادگستری خدمت می کرد.

براساس این گزارش، در زمان وقوع حمله تورس در شهر حضور نداشته و پیش از آن به فلوریدا رفته بود. وی در پستی در توئیتر نوشت: وی از اورلاندوی آمریکا که به همراه خانواده اش برای تعطیلات به آنجا رفته بود، به برزیل باز می گردد و خود را تسلیم قانون خواهد کرد.

دادگاه همچنین حکم دستگیری رئیس پلیس نظامی برزیل را که یکی از مقامات مسئول در حفاظت از ساختمان‌های دولتی اصلی در شهر برازیلیا پایتخت برزیل است، صادر کرد.

دادگاه عالی برزیل همچنین دستور مسدود شدن 17 حساب کاربری در شبکه‌های اجتماعی را برای انجام تحقیقات در مورد حمله به کاخ ریاست جمهوری و کنگره، صادر کرد.

براساس حکم دادگاه، 17 حساب کاربری در شبکه های اجتماعی فیسبوک، اینستاگرام، توئیتر و تیک تاک به منظور انجام تحقیقات در مورد حمله طرفداران ژائیر بولسونارو رئیس جمهور سابق این کشور به کاخ ریاست جمهوری و کنگره، مسدود می شود.

همچنین لولا داسیلو دوشنبه شب در سخنانی اعلام کرد که از زمان شروع حوادث برازیلیا، 1500 نفر از متهمان حمله طرفداران رئیس جمهور پیشین این کشور به ساختمان ریاست جمهوری و کنگره، بازداشت شده‌اند تا تحقیقات در مورد اتهامات آنها انجام شود.

وی در جمع هواداران خود افزود: ما تامین کنندگان مالی کودتا را تحت تعقیب قرار خواهیم داد و باید در مقابله با آنها متحد شویم.

شب قبل از آن نیز هزاران نفر از هواداران لولا داسیلوا رئیس جمهور برزیل در پایتخت این کشور تظاهرات کرده و حمله به ساختمان ریاست جمهوری و کنگره در برازیلیا را محکوم کردند.

در همین حال، داسیلوا، به کارکنان طرفدار بولسونارو، رئیس جمهور پیشین و راست گرای این کشور برای تسهیل ورود اغتشاشگران به کاخ ریاست جمهوری این کشور در جریان شورش اخیر مظنون است.

لولا در صحبت با گروهی از روزنامه‌نگاران سیاسی در کاخ پلانالتو در برازیلیا - یکی از سه ساختمانی که یکشنبه گذشته توسط طرفداران بولسونارو تخریب شد - قول داد که در پی این حمله تاریخی یک غربالگری کامل در میان کارمندان ریاست جمهوری انجام دهد.

لولا داسیلوا در انتخابات آبان ماه با شکست ژائیر بولسونارو رئیس‌جمهور پیشین برزیل به‌عنوان رئیس‌جمهور جدید برزیل انتخاب شد.

داسیلوا در نخستین دور انتخابات 48 درصد آرا را به خود اختصاص داد، در حالی که بولسونارو 43 درصد آرا را کسب کرد که این رقم بسیار بیشتر از پیش‌بینی‌ها بوده است.

پس از شمارش آرای دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری برزیل، لولا داسیلوا 77ساله با کسب 50.9 درصد آرا، به‌عنوان رئیس جمهور بعدی برزیل انتخاب شد.

 

انتهای پیام/