شهرخبر

لغو ممنوعیت واردات برنج به کشور / ثبت‌سفارش 100 هزار تن برنج فقط در 24 ساعت !

وزارت جهادکشاورزی به شرکت بازرگانی دولتی ایران ابلاغ کرده‌ که بدون هیچ محدودیتی در سطح کشور و به طور گسترده نسبت به توزیع برنج خارجی اقدام کند.

لغو ممنوعیت واردات برنج به کشور / ثبت‌سفارش 100 هزار تن برنج فقط در 24 ساعت !

13 آذرماه بود که وزارت جهادکشاورزی طی یک خبر ناگهانی از ممنوعیت واردات برنج خارجی به کشور خبر داد و اعلام کرد که این اقدام در راستای حمایت از برنج‌کاران داخلی صورت گرفته است. این خبر در حالی اعلام شد که که به گفته فعالان این بخش برنج داخلی پاسخگوی همه نیاز بازار نیست، از سوی دیگر سفره حداقل شش دهک اول کشور، معادل نیمی از مصرف‌کنندگان برنج، وابسته به برنج‌های وارداتی است که قیمت به‌‌ مراتب کمتر از تولیدات داخلی دارند. با این شرایط فعالان این بخش پیش‌بینی می‌کنند این تصمیم می‌‌تواند بازار برنج کشور را مختل کند. از سوی دیگر به گفته رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران، نیاز کشور به واردات 1.5 میلیون تن است که با توجه به ممنوعیت اعلام شده مشخص نیست که که خلا برنج خارجی در کشور چگونه تامین خواهد شد. براساس آمار اعلام شده از سوی گمرک در 9 ماه سال جاری در مجموع یک میلیون و 351 هزار تن برنج به ارزش یک میلیارد و و 662 میلیون دلار وارد کشور شده است. با توجه به آمار اعلام شده و نیاز کشور می توان گفت برای سال جاری کشور به 150 هزار تن برنج وارداتی نیاز دارد

حال با گذشته 10 روز از خبر ممنوعیت اعلام شده وزارت جهادکشاورزی با چرخشی کامل ممنوعیت واردات برنج را برداشته و اعلام کرده که با توجه به اینکه فصل برداشت برنج در داخل کشور تمام شده و تقاضا در بازار زیاد است، از این رو برای تأمین کسری رفاه حال مصرف کنندگان، واردات برنج و توزیع آن با قیمت بسیار اقتصادی صورت می‌گیرد و بر حسب نیاز تا روزهای پایانی سال و ماه مبارک رمضان ادامه خواهد داشت. با این شرایط می توان گفت ممنوعیت 10 روزه اعمال شده تنها یک شوک به بازار برنج وارد کرد و حال شرایط به حالت عادی بازگشته است.  

شهیاد آبنار مدیرکل دفتر بازرگانی کالاهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی، کیفیت برنج‌های خارجی بر اساس استانداردهای موجود است و مشخصات کیفی برنج‌های خارجی باید توسط دستگاه‌ها و مراجع ذی‌ربط تایید و سپس ترخیص شود.

وزارت جهادکشاورزی به شرکت بازرگانی دولتی ایران  ابلاغ کرده‌ که بدون هیچ محدودیتی در سطح کشور و به طور گسترده نسبت به توزیع برنج خارجی اقدام کند.

مدیرکل دفتر بازرگانی کالاهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در مدت ۲۴ ساعته گذشته و با لغو ممنوعیت واردت برنج تا کنون ۱۰۰ هزار تن ثبت سفارش انواع برنج خارجی صورت گرفته است پیش‌بینی کرد: برنج خارجی ثبت سفارش شده ظرف ۲۰ روز آینده وارد کشور شود.